Jak zabezpieczyć zamknięte profile stalowe kwadratowe przed korozją?

Konstrukcja różnorodnych obiektów o charakterze przemysłowym bazuje na wykorzystaniu kształtowników i profili metalowych. Przykładem tego typu elementów są zamknięte profile stalowe kwadratowe surowe, które wymagają zabezpieczenia antykorozyjnego. W innym przypadku zaczną rdzewieć i utracą wyjściową wytrzymałość mechaniczną. W celu ochrony surowej stali przed rdzewieniem zwykle stosuje się ocynk lub malowanie, na mokro lub metodą proszkową.
Marcin

Ocynkowanie profili stalowych surowych

Jedną z najpopularniejszych i jedną z tańszych metod zabezpieczenia antykorozyjnego surowych profili stalowych o przekroju kwadratowym jest ocynk. Zastosowanie warstwy ocynku sprawia, że profil jest dobrze chroniony przed rdzewieniem. Powłoka ochronna jest przy tym dość trwała i mniej podatna na uszkodzenia niż przy zastosowaniu powłoki malarskiej. Niestety ocynkowane profile stalowe kwadratowe mają tendencję do pokrywania się tzw. białą korozją, czyli do śniedzenia. To w negatywny sposób wpływa na estetykę konstrukcji. Ocynkowanych elementów nie można również personalizować kolorystycznie i przy uszkodzeniu warstwy ochronnej trudno jest ją punktowo odtworzyć.

Profile malowane na mokro i proszkowo

Najtańszą metodą zabezpieczenia surowych profili kwadratowych stalowych przed korodowaniem jest ich malowanie metodą na mokro, czyli przy zastosowaniu specjalnego rodzaju farb, pędzla, wałka lub urządzenia do malowania natryskowego. Profile stalowe kwadratowe mogą być malowane również metodą proszkową. Takie powłoki są bardzo trwałe, porównywalne z ocynkiem, ale ich wykonanie jest dużo droższe. Problemem jest również punktowe odtworzenie powłoki w miejscu jej mechanicznego uszkodzenia. W przypadku tradycyjnej powłoki malarskiej wystarczy pędzel lub wałek i troszkę farby. Przy malowaniu proszkowym cały element należy zdemontować, dokładnie oczyścić i poddać ponownemu malowaniu. To kosztowne i rzadko praktykowane. W związku z tym malowanie proszkowe wykonywane jest głównie na tych elementach, które są mniej narażone na uszkodzenia oraz w miejscach, w których szczególne znaczenie ma estetyka wykończenia konstrukcji.

Podstawową metodą ochrony kwadratowych profili stalowych przed korodowaniem jest ich malowanie odpowiednim rodzaje farb, metodą na mokro. Gdy kolor profili nie ma znaczenia, alternatywą dla malowania może być ocynk, a jeśli liczy się wysoki poziom estetyki konstrukcji, surowe profile najczęściej poddaje się malowaniu metodą proszkową. Można korzystać również z systemu duplex, czyli ochrony ocynkiem i powłoką malarską.

Zobacz też:  Czy zamawiając dietę pudełkową oszczędzimy na prądzie?

Materiał promocyjny.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też