Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu kwadratremonty.pl
Z racji tego, że coraz więcej uwagi poświęca się zminimalizowaniu zanieczyszczeń powietrza, rząd wielu państw wprowadzają kolejne ograniczenia, które dotyczą także tego, czym można palić w piecu centralnym. Co więcej za nieprzestrzeganie reguł, grożą kary grzywny. Tak więc czym palić w piecu centralnym?
Piec centralny- czy przyjmie on wszystko?
Piece centralne zwykle doceniane są ze względu na swoją niekwestionowaną wszechstronność. Stąd też niezwykle popularne stało się przekonanie, że piec przyjmie dosłownie wszystko. Z praktycznego punktu widzenia, w tym momencie stwierdzenie to jest jak najbardziej swoistą zaletą każdego pieca, jeśli tylko pod uwagę bierzemy wszelakie rodzaje drewna, a także węgla, gdyż to właśnie te surowce, w największym stopniu pozwalają uniezależnić się od cen jednego rodzaju paliwa. Niemniej jednak jeśli użytkownicy pieców centralnych pod tym pojęciem rozumieją dosłownie to, że od pieca można wkładać dosłownie wszystko co wpadnie nam w ręce, jest to szczególnie niebezpieczne. To właśnie przez błędną interpretację tego pojęcia, nasz kraj znajduje się na równi, z krajami trzeciego świata pod względem emisji zanieczyszczeń. Użytkownicy pieców centralnych bez zastanowienia bowiem wrzucają do nich tworzywa sztuczne, a tym samym sami serwują sobie trujące chemikalia- nie mają one jedynie negatywnego wpływu na środowisko w którym żyjemy, ale również na nasze zdrowie i także samopoczucie. Co więcej, nie jest przesadą powyższe sformułowanie, gdyż chociażby spalanie pianek tapicerskich czy lakierowanych końcówek mebli uwalnia trujące substancje. Tak naprawdę, nikt z nas nie odczuje ich negatywnego wpływu od samego początku, gdyż skutki ich wdychania uwidaczniają się dopiero po latach w postaci rozwoju choroby nowotworowej. Tak naprawdę niezwykle istotne staje się to, co spalamy w piecu centralny, jeśli chcemy rozważać wpływ na zdrowie w perspektywie długoterminowej. Niemniej jednak również przy spalaniu węgla oraz drewna, trzeba stosować się do konkretnych zasad by jest spalanie nie było nie tylko nieszkodliwe dla otoczenia, ale również możliwie jak najtańsze dla użytkowników pieca. Pójście na skróty i spalanie wszystkiego co popadnie, byleby tylko było to tanie, nijak ma się do spalania uczciwych paliw w możliwie jak najbardziej efektywny sposób. Co więcej przyczyni się to również do zminimalizowania kopcenia, czy chociażby zwolni nas z konieczności walki z zatkanych kominem. Finalnie odpowiednie paliwa, a także efektywny sposób ich spalania zapewni nam po prostu ciepło w domu.
Czym można palić w piecu centralnym?
Tak więc skoro każdy jest już świadomy tego, że palenie w piecu centralnym dosłownie wszystkiego co wpadnie nam w ręce nie jest najlepszym rozwiązaniem, wówczas warto również zastanowić się nad faktem, co w takim piecu spalać można, a nawet jest to szeroko rekomendowane. Otóż bez jakichkolwiek negatywnych skutków dla zdrowia, a także dla grubości naszego portfela w każdy piecu centralnym można spalać następujące paliwa:
- węgiel kamienny- który idealnie sprawdzi się w przypadku kotła zasypowego, wówczas im grubszy będzie węgiel tym lepiej
- węgiel czeski- jest to typ węgla brunatnego oraz półbrunatnego, co prawda ma on nieco gorsze parametry i zawiera się w nim od 30 do nawet i 50% wilgoci to w dalszym ciągu jest to paliwo którym można legalnie palić w piecu centralnym
- niepomalowane, a także niezaimpregnowane drewno- to również bezpieczny produkt do spalania w piecu centralnym
- pellet lub ekogroszek, a także brykiety drzewne
- brykiety, które zostały wykonane ze słomy, zboża, a także różnego rodzaju roślinnych odpadów jak np. pestki, szyszki czy nawet i łupiny orzechów- są to również substancje w pełni dozwolone i legalne a jedynym ryzykiem jest zniszczenie kotła przed zawarte w tych półproduktach kwasy.
Zobacz także:
- Czym palić w piecu z podajnikiem?
- Czym można palić w piecu na ekogroszek?
- Czego nie można palić w piecu – Informujemy
- Ogrzewanie na paliwo stałe – jak działa i jakie są jego zalety
- Ile prądu pobiera grzałka w piecu na pellet: optymalne ustawienia działania