biomasa

Biomasa z konopi i jej zastosowanie w energetyce

Konopie to rośliny o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je również do produkcji biomasy. Jakie korzyści może ona przynieść przemysłowi energetycznemu oraz naszemu naturalnemu środowisku? Sprawdź to!
Avatar

Wydobycie paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa znacznie obciąża środowisko i przyczynia się do niebezpiecznych zmian klimatycznych. Wiemy również, że zapasy tych surowców kiedyś się skończą. W związku z tym coraz większy nacisk kładzie się na produkcję ekologicznych biopaliw. Do ich wytworzenia przydatna może okazać się biomasa z konopi. 

Z jakich konopi produkowana jest biomasa?

Perspektywa tworzenia biopaliwa z konopi budzi pewne kontrowersje, które najczęściej wynikają z niewiedzy. Rośliny te ciągle jeszcze kojarzą się z halucynogennym efektem dawanym przez THC, związek zawarty w konopiach indyjskich.

Tymczasem, jak zaznacza lek. med. Magdalena Nita, ekspertka z Centrum Medycyny Konopnej, biomasa, o której mowa w kontekście przemysłu energetycznego, produkowana jest przede wszystkim z konopi siewnych. To zupełnie inny gatunek rośliny, który jest bezpieczny, a którego uprawa jest w naszym kraju całkowicie legalna. 

Konopie siewne mają bardzo szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle aptecznym, włókienniczym, kosmetycznym czy celulozowo-papierniczym. Jak widać, można wykorzystać je również w przemyśle energetycznym.

Biomasa z konopi a środowisko naturalne

Z konopi siewnych można wydobyć bardzo dużo biomasy, która następnie przetwarzana jest na biopaliwo. Daje to bardzo pozytywne efekty w kontekście poszukiwania alternatywy dla szkodliwych paliw kopalnych. 

Uprawa konopi nie jest szczególnie trudnym zadaniem. To rośliny, które świetnie radzą sobie nawet w glebie ubogiej w składniki odżywcze. Nie potrzebują dużych ilości wody, rosną szybko i są niezwykle odporne. Z tego powodu do ich masowej uprawy nie wykorzystuje się wielu szkodliwych środków ochrony roślin, które mają tendencję do przenikania do wód gruntowych. 

Uprawa konopi nie jest więc szczególnie dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Jej zbiory mogą natomiast poskutkować bardzo dużą ilością biomasy, która znajduje zastosowanie w przemyśle energetycznym. 

Zobacz też:  Oświetlenie w mieszkaniu - zasady i wskazówki

Jak biomasa z konopi wykorzystywana jest w energetyce?

A jak dokładnie biomasa z konopi może być wykorzystywana w tym sektorze? W istocie można wytworzyć z niej bardzo dużo biopaliwa w postaci brykietu, biodiesla czy bioetanolu. Już dzisiaj paliwa te z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle spożywczym czy ogrzewniczym. Można nim również zasilać niektóre maszyny spalinowe. 

Oczywiście nie we wszystkich sektorach biopaliwo jest w stanie całkowicie wyprzeć tradycyjne paliwa kopalne. Ciągła modernizacja daje jednak nadzieję na stopniowe poszerzanie jego zastosowania na kolejne gałęzie przemysłu. 

Biomasa z konopi a środowisko naturalne 

Naukowcy zwracają uwagę na to, że biomasa z konopi i wytwarzanie z niej paliwa to niezwykle ekologiczne rozwiązanie. W procesie ich spalania do atmosfery wydziela się znacznie mniej szkodliwego dwutlenku węgla, niż ma to miejsce na przykład przy analogicznym procesie spalania słomy pszennej. 

Duży przyrost roczny biomasy przy jednocześnie relatywnie prostym procesie uprawy konopi daje nadzieję na stworzenie ogromnej ilości biopaliw, które w niedalekiej przyszłości będą ogrzewały nasze domy.

Biopaliwo z konopi a paliwa kopalne

Już dzisiaj biopaliwo produkowane z biomasy konopnej jest częstą alternatywą dla gazu ziemnego. Wiele osób jednak zastanawia się, czy całkowite porzucenie paliw kopalnych na rzecz omawianego surowca jest w ogóle realną perspektywą. 

Na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak pamiętać, że wizja nadchodzącej katastrofy klimatycznej jest motorem napędowym różnego rodzaju innowacji, które mają sprawić, że z czasem coraz więcej gałęzi przemysłu energetycznego będzie w stanie utrzymać się z biopaliw. Potencjał konopi siewnych jest w tym kontekście bardzo budujący. 



Zobacz także:
Zobacz też:  System monitoringu w domu - dlaczego warto się na niego zdecydować?
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też