Chcesz wyróżnić swój dom? Poznaj oryginalne materiały wykończeniowe!

Wykończenie domu może stać się prawdziwą zabawą i sposobem na wyrażenie kreatywności, jeśli tylko znasz ciekawe propozycje odpowiednich materiałów. Większość osób wciąż decyduje się na klasyczne malowanie elewacji farbą. Chcesz się wyróżnić? Poznaj oryginalne materiały wykończeniowe!
Marcin

Jeśli cenisz sobie unikane i estetyczne rozwiązania, a tradycyjne farby są dla Ciebie zbyt nudne, koniecznie rozważ klinkier elewacyjny. Wystarczy zastosowanie go tylko na jednej ścianie elewacji, aby uzyskać nietuzinkowy efekt. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie materiały wykończeniowe idealnie sprawdzą się w przypadku Twojego domu.

Elewacja klinkierowa – czym jest?

Materiały służące do wykończenia elewacji powinny być zarówno estetyczne (są wizytówką domu), jak i trwałe (mają bezpośredni kontakt z czynnikami atmosferycznymi). Oba te kryteria spełnia elewacja klinkierowa, stworzona z naturalnego tworzywa, jakim jest ceramika. To materiał spieczony o bardzo ścisłej strukturze (mała ilość porów). Do wyboru masz kilka rozwiązań – cegły klinkierowe, bruk klinkierowy, płytki elewacyjne 3D, płytki cegłopodobne czy płytki z cegły. Dobierz je wedle własnych preferencji.

Zalety elewacji klinkierowej

Bez względu na to, czy budujesz dom w rustykalnym, wiejskim stylu, czy może zależy Ci na nowoczesnym minimalizmie – klinkier elewacyjny sprawdzi się w każdym przypadku. Przede wszystkim jest wyjątkowo estetyczny, rzuca się w oczy i pozwala na wyróżnienie budynku spośród sąsiednich. Dodatkowo:

• wspiera skuteczność izolacji termicznej;

• jest trwały i ponadczasowy;

• korzystna cena w stosunku do jakości;

• wykazuje wysoką odporność na destrukcyjne czynniki zewnętrzne;

• ma niski stopień nasiąkliwości, nie poddaje się działaniu wody czy wilgoci;

• masz do wyboru mnogość kolorów i wzorów.

Elewację klinkierową możesz zastosować w odniesieniu do całego budynku, jak również wyłącznie na jednej ścianie, wokół okien czy na rogach. To materiał uniwersalny, idealny do każdego stylu budownictwa. Ogranicza Cię jedynie kreatywność. Wybierając go, nie musisz także martwić się konserwacją, co ma miejsce np. przy wykończeniach drewnianych.

Zobacz też:  Ile kosztuje budowa domu 100m2?

Płytki z cegły i płytki elewacyjne 3D

Ceglane płytki pozwalają uzyskać wspaniały efekt w każdym miejscu budynku. Bez trudu opierają się oddziałującym na nie czynnikom zewnętrznym, takim jak deszcz, śnieg, silny wiatr czy promieniowanie słoneczne. Świetnie współgrają z materiałami naturalnymi, takimi jak drewno czy kamień. Możesz je więc łączyć w pomysłowe wariacje. Płytki z cegły będą idealnym wyborem, jeśli budujesz dom w stylu industrialnym, skandynawskim, loftowym lub vintage.

Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem są płytki 3D, jako że elewacja nie ogranicza się wyłącznie do płaskich powierzchni. Wykorzystaj płytki przestrzenne o różnych grubościach, aby stworzyć elewację w trójwymiarze. Możesz z ich pomocą uzyskać pilastry i boniowania, co wciąż jest rzadko spotykane przy wykończeniach domów.Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też