czy jak jest burza trzeba wylaczyc komputer

Czy jak jest burza, trzeba wyłączyć komputer? I tak, i nie

Wiele osób zastanawia się, czy jak jest burza, trzeba wyłączyć komputer. Też jesteś w tym gronie? W takim razie ten miniporadnik jest dla ciebie! Sprawdź, co robić w różnych okolicznościach!
Marcin

Nieodłącznym elementem naszych domów są różne urządzenia elektroniczne, które pomagają nam w codziennych obowiązkach. Komputery, telewizory, czy pralki stały się dla nas niezbędne. Jednak co stanie się z twoim sprzętem, jeśli w pobliżu domu uderzy piorun? Czy jak jest burza, trzeba wyłączyć komputer? To zależy od kilku kwestii, które poznasz poniżej

Czy jak jest burza, trzeba wyłączyć komputer?

Odpowiedź na to pytanie najczęściej brzmi „tak”. Gdy wisi w powietrzu groźba burzy, najlepiej od razu odłączyć komputer PC od prądu.

Nie chodzi tylko o samo wyłączenie urządzenia, ale o pełne odłączenie go od gniazdka. Jest to podyktowane faktem, że podczas burzy może dojść do nagłego skoku napięcia, co może uszkodzić komputer. Pamiętaj, że to samo dotyczy innych urządzeń podłączonych do prądu.

Dlaczego warto wyłączyć komputer podczas burzy?

Głównym powodem, dla którego należy odłączyć komputer podczas burzy, jest ochrona sprzętu przed uszkodzeniem. Piorun, uderzając w sieć energetyczną, może spowodować nagły skok napięcia – sprzęt, który nie jest przystosowany do pracy przy tak wysokim napięciu, może ulec uszkodzeniu. A naprawa takiego uszkodzenia może być droga i skomplikowana. Wyłączanie komputera podczas burzy to prosta czynność, która może oszczędzić ci wiele kłopotów.

Są sytuacje, w których nie trzeba wyłączać komputera podczas burzy

Na pytanie o to, czy jak jest burza, trzeba wyłączyć komputer, wiele osób mówi coś zupełnie przeciwnego. Z czego to wynika? Jeżeli twój dom jest wyposażony w nowoczesne systemy ochrony przeciwprzepięciowej, jak np. specjalistyczne listwy zasilające, które absorbuje skoki napięcia, ryzyko uszkodzenia komputera jest znacznie zredukowane.

Te urządzenia chronią sprzęt poprzez ograniczenie dopływu nadmiernego prądu. Ale zawsze warto pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa. Jeżeli burza jest bardzo silna, najlepszą ochroną jest pełne odłączenie sprzętu od sieci energetycznej. Przemyśl swoją decyzję, zawsze stawiaj na bezpieczeństwo.

Kolejny przykład to korzystanie z laptopa, który pracuje na baterii. Podczas burzy nie ma konieczności wyłączania komputera, choć z podłączeniem do sieci i ładowaniem akumulatorów lepiej zaczekać na uspokojenie pogody.

Zobacz także:

Zobacz też:  Czy burza może spalić komputer? Nie daj się zaskoczyć!

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *