ile prądu zużywa komputer

Jak obliczyć, ile prądu zużywa komputer na co dzień?

Ostatnie miesiące co czas znacznych podwyżek cen prądu. To sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, ile prądu zużywa komputer na co dzień i jak przekłada się to na miesięczne rachunki za energię. Sprawdź, jak to obliczyć.
Marcin

Bez wątpienia w wielu sytuacjach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez komputera. Urządzenie to znajduje się w większości gospodarstw domowych w Polsce. Komputer posiada szerokie zastosowanie w pracy, w nauce, czy też w ramach rozrywki. Właśnie dlatego korzystamy z niego praktycznie codziennie. Jak obliczyć, ile prądu zużywa komputer stacjonarny i laptop oraz jak przekłada się to na wysokość rachunków za energię elektryczną

Jak sprawdzić, ile prądu zużywa komputer?

We własnym zakresie z powodzeniem można sprawdzić, ile prądu pobiera komputer stacjonarny oraz ile prądu zużywa laptop. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu do pomiarów, czyli watomierza. To miernik, który wpina się bezpośrednio do gniazdka podczas pracy komputera. Następnie na wyświetlaczu watomierza wskazany jest aktualny pobór energii. Nowoczesne mierniki posiadają wbudowany system bezprzewodowy, dzięki czemu mogą przesyłać tego typu dane bezpośrednio do aplikacji w telefonie użytkownika. Dzięki temu można określić, jakie jest zużycie prądu dla dowolnego urządzenia w gospodarstwie domowym lub firmie, a następnie przemnożyć to przed odpowiednią skalę. Należy uwzględnić to, ile godzin dziennie komputer jest włączony. W przypadku komputera stacjonarnego dodatkowo powinno się sprawdzić pobór prądu przez monitor. W końcu to nieodzowny element zestawu przy popularnym PC. Dodatkowe elementy zużywające energię elektryczną i wymagające zasilania to m.in. głośniki.

Czy to ile prądu pobiera komputer, zależy od zasilacza?

Moc zasilacza nie zawsze dokładnie wskaże, ile prądu pobiera komputer czy laptop. Wszystko dlatego, że moc zasilacza dobierana jest do konkretnych potrzeb użytkowników. Standardowy komputer stacjonarny posiada zasilacz, który gwarantuje swobodną pracę na poziomie 50-60% obciążenia. To w zupełności wystarczające. Oznacza to, że nawet jeżeli posiadasz zasilacz o mocy 600 W, to w rzeczywistości pobór mocy powinien być niższy i wynosi około 300-350 W. Liczenie mocy i zużycia prądu 1:1 może powodować błędne pomiary.

Zobacz też:  Ile kosztuje założenie licznika na prąd?

Zużycie energii elektrycznej zależy od rodzaju komputera i jego przeznaczenia

Znaczny wpływ na to, ile prądu pobiera laptop lub komputer ma to, jakie jest jego przeznaczenie. Standardowo komputer gamingowy lub przeznaczony do profesjonalnej pracy grafika będzie zużywał większą ilość prądu. Im używanie komputera jest intensywniejsze, tym zużycie energii będzie proporcjonalnie rosło. Dla przykładu przeglądanie stron internetowych wymaga mniejszej mocy urządzenia, niż np. granie w gry lub projektowanie w programach graficznych. Podczas używania komputera najwięcej energii pobierają takie podzespoły jak: procesor, karta graficzna RTX, płyta główna, dysk HDD (dyski SSD są bardziej energooszczędne). Jeżeli jednak posiadasz wysokiej jakości komputer gamingowy, a wykorzystujesz go do prostych prac biurowych, pisania i przeglądania stron internetowych, to nie obawiaj się wyższych rachunków za prąd. Wszystko dlatego, że nawet w przypadku bardzo wydajnych podzespołów, nie wykorzystują one swojej pełnej mocy, jeżeli nie jest to potrzebne. Warto zwrócić uwagę na to, że w trybie uśpienia laptop oraz komputer pobierają zaledwie śladowe ilości prądu, które nie przekładają się na znaczny wzrost rachunków.

Ile kosztuje eksploatacja komputera w skali roku?

Przeciętne zużycie komputera biurowego lub służącego do wykonywania prostych czynności, to ok. 70-90 wat na każdą godzinę pracy. Oznacza to, że średnie zużycie na godzinę wynosi zaledwie 0,09 kWh. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wykorzystywania sprzętu do zaawansowanych i wymagających prac (np. grafika, projektowanie) lub grania w gry, które mają wysokie wymagania. Wówczas spokojnie komputer pobiera prądu w granicach 300 W lub więcej na 60 minut pracy. Daje to 0,3 kWh. Standardowo rozliczenie energii elektrycznej następuje w jednostce 1 kWh. Posiadając zużycie godzinowe, bardzo łatwo obliczyć koszt użytkowania komputera w skali jednego dnia, miesiąca, czy też roku. Wystarczy uzyskany pomiar przemnożyć przez liczbę godzin pracy dziennej, a następnie przez 365 dni w roku. Uzyskany wynik w kWH mnoży sie przez aktualną cenę prądu, która zależna jest od taryfy operatora. Na tej podstawie określisz koszt działania komputera i laptopa. W obu przypadkach liczy się to podobnie, jednak przy PC trzeba uwzględnić nie tylko moc komputera, ale również to, ile zużywają prądu dodatkowe sprzęty, w tym monitor i głośniki.

Zobacz też:  Ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny?

Jeżeli komputer o zużyciu 250 W/h użytkowany jest średnio przez 4 godziny dziennie, to przekłada się to na 1 kWh. Średnia cena 1 kWh prądu w Polsce to ok. 80 groszy. Tyle kosztuje korzystanie z komputera w skali jednego dnia. Daje to ok. 24 PLN w ciągu miesiąca i 288 PLN w skali roku. Dane te są istotne zwłaszcza teraz, gdy model pracy zdalnej jest powszechnie stosowany. Wzór ten możesz zastosować do swojego komputera, a także do innych urządzeń w domu, np. czajnika elektrycznego, telewizora, czy telefonu.



Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też