Jak powstaje prąd?

Jak powstaje prąd?

Avatar

Jak powstaje energia elektryczna? – Poznaj różne rodzaje energii i ich wpływ na środowisko. W tym artykule zajmiemy się energią wiatrową, jądrową i wodną. Dowiesz się również o alternatywnych źródłach energii, takich jak energia geotermalna i wiatrowa. Istnieje kilka źródeł energii, a ilość energii wytwarzanej przez każde z nich zależy od kombinacji paliw i źródeł energii na danym obszarze. Aby dowiedzieć się więcej o tych źródłach, odwiedź stronę Energy Information Administration.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z remonty-zielinski.pl

Hydroelektryczność

Proces, w którym powstaje energia wodna, opiera się na naturalnym ruchu wody. Woda wyparowuje z oceanów i tworzy chmury. Woda ta następnie spada w postaci deszczu i śniegu. Woda ta zbiera się następnie w strumieniach i rzekach, skąd spływa z powrotem do morza. Ruch wody stwarza możliwość wykorzystania jej energii do pożytecznych celów. W 2011 roku energia wodna dostarczała 16% światowej energii elektrycznej, ustępując jedynie paliwom kopalnym. Moc elektrowni wodnych na świecie wynosiła 950 gigawatów, czyli dwa razy więcej niż w latach 70. ubiegłego wieku.

Elektrownie jądrowe

Elektrownia jądrowa to urządzenie, które wytwarza energię elektryczną z paliwa jądrowego. Może mieć wiele zastosowań, m.in. do napędu samolotów i statków, a także do celów badawczych i medycznych. Elementy elektrowni jądrowej obejmują reaktor, chłodnie kominowe, turbiny, generatory i różne systemy bezpieczeństwa. Woda produkowana przez reaktor jest następnie pompowana do wytwornicy pary, która obraca turbinę i wytwarza energię elektryczną. Elektrownie jądrowe podlegają regulacjom prawnym amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego (U.S. Nuclear Regulatory Commission), niezależnej agencji federalnej, która reguluje wykorzystanie materiałów jądrowych do celów komercyjnych.

Energia geotermalna

Ludzie wykorzystują energię geotermalną od wieków. Już 10 000 lat przed naszą erą rdzenni mieszkańcy Ameryki zaczęli gromadzić się wokół gorących źródeł. W III wieku p.n.e. w środkowych Chinach zbierali się uczeni i przywódcy, aby się ogrzać. W 60 r. n.e. rzymscy zdobywcy zaczęli budować w Bath w Anglii wyszukane baseny i łaźnie parowe. Wykorzystali to naturalne źródło energii do wytwarzania elektryczności. Ale jak działają elektrownie geotermalne?

Zobacz też:  Jak odczytać licznik dwukierunkowy? - KODY

Energia wiatru

Turbiny wiatrowe wykorzystują energię kinetyczną wiatru do produkcji energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe są dziś powszechnym widokiem. Można je znaleźć na zboczach wzgórz, polach, a nawet na brzegu oceanu. Są one w stanie wyprodukować ilość energii elektrycznej wystarczającą do zasilania przeciętnego amerykańskiego domu przez osiemdziesiąt trzy dni. Pozostaje jednak kilka pytań. Jak właściwie działa energia wiatrowa? Oto niektóre z odpowiedzi na te pytania.

Gaz ziemny

Pierwszym krokiem do zrozumienia, w jaki sposób energia elektryczna jest wytwarzana z gazu ziemnego, jest zrozumienie, w jaki sposób jest on produkowany. Gaz ziemny jest wydobywany ze skorupy ziemskiej, przetwarzany, a następnie dostarczany do elektrowni, gdzie jest przekształcany w energię elektryczną za pomocą pary wodnej. W wyniku spalania gazu ziemnego powstaje obracająca się masa zwana turbiną, która wydobywa energię zawartą w gazie. Po przekształceniu tej masy w energię elektryczną, elektrownia przesyła ją liniami energetycznymi do domów i przedsiębiorstw.

Węgiel

Model gospodarczy Chin opiera się na tanim i obfitym kapitale, bez dbałości o rentowność. W rezultacie kraj ten jest podatny na nadmiar mocy produkcyjnych, czyli zwiększanie mocy elektrowni w celu zwiększenia PKB lub zdobycia udziału w rynku. Jednak mechanizm planowania ogranicza tę nadwyżkę mocy produkcyjnych poprzez politykę kontroli. W 14. FYP Chiny określą krajowe cele energetyczne na najbliższe pięć lat. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też