Oświetlenie w mieszkaniu – zasady i wskazówki

Marcin

Odbiór mieszkania/domu przeprowadzony z fachowcem pozwoli uniknąć między innymi niesprawnych instalacji, źle podłączonej elektroniki. Prąd jest niezbędny w budynku, bo bez niego niemożliwe staje się odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Warto zdecydować się na wiele źródeł światła, zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Nawet w przypadku dużych przeszkleń światło sztuczne staje się niezbędne do komfortowego funkcjonowania, szczególnie po zmroku. Istotne będzie właściwe rozplanowanie oświetlenia w celu uzyskania pożądanego efektu.

Sprawdź: Odbiory mieszkań Wrocław – odbiory od dewelopera mieszkań i domów we Wrocławiu

Jakie będzie potrzebne oświetlenie?

W przypadku zakupu mieszkania dewelopera można liczyć na szybkie wprowadzenie się do nowego lokum. Już na etapie odbioru nieruchomości należy sprawdzić, czy instalacja elektryczna działa prawidłowo, nie dochodzi do wystąpienia problemów po zapaleniu wszystkich źródeł światła. Należy wpuścić do pomieszczeń przede wszystkim naturalne światło, darmowe. Do jego kontrolowania świetnie sprawdzają się rolety i zasłony. Potrzebne będzie także oświetlenie ogólne, o umiarkowanej intensywności. Nie może ono razić oczy. Barwę światła powinno się dostosować do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Jako oświetlenie główne świetnie nadają się halogeny i żyrandole. Nie może zabraknąć także oświetlenia punktowego, które umożliwia doświetlenie konkretnego miejsca, przykładowo kącika wypoczynkowego, blatów kuchennych, lustra łazienkowego. Przyda się oświetlenie dekoracyjne, przykładowo do wyeksponowania różnych elementów wyposażenia wnętrza.

O czym warto pamiętać przy doborze oświetlenia do mieszkania?

Do energooszczędnych źródeł światła zalicza się żarówki LED i świetlówki. Istotne jest dobranie właściwej temperatury barwowej. W sypialni najlepiej sprawdzają się ciepłe odcienie światła, które wprowadzają przytulność, sprzyjają relaksowi. Z kolei neutralna barwa, bo wzmaga ona koncentrację. Dobrym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie, sterowane zdalnie, przykładowo z poziomu smartfona. Można liczyć na przyciemnianie i rozjaśniania światła, zmienianie jego barwy i temperatury. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie kilku różnych źródeł światła w każdym pomieszczeniu.

Zobacz też:  Jak wygląda profesjonalny odbiór mieszkania przez firmę zewnętrzną?


Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też