Termoizolacyjne właściwości rolet zewnętrznych. Komfort o każdej porze roku

W jaki sposób zabezpieczyć swój dom i mieszkanie przed niekontrolowanymi wahaniami temperatury? Jednym z lepszych rozwiązań jest założenie rolet zewnętrznych! Ich termoizolacyjne właściwości omawiamy w naszym artykule. Niektórzy nadal uważają, że rolety zewnętrzne stanowią przede wszystkim zabezpieczenie przed włamaniem czy nadmiernym nasłonecznieniem. Warto sobie uświadomić, że są również kluczowym elementem, który decyduje o termoizolacyjności budynku. I to niezależnie od pory roku! Pozwalają utrzymać przyjemną temperaturę wewnątrz domu zarówno latem, jak i zimą. W tekście wyjaśniamy, czym różnią się rolety podtynkowe od rolet natynkowych. Odpowiadamy również, na czym polegają ich termoizolacyjne właściwości.
Marcin

Termoizolacyjne właściwości rolet zewnętrznych: jak to działa?

Rolety zewnętrzne pełnią istotną funkcję, jaką jest ochrona przed utratą ciepła z wnętrza domu. Działa to na kilka sposobów. Po pierwsze, zimą rolety tworzą dodatkową warstwę izolacyjną, która ogranicza przepływ ciepła na zewnątrz. Po drugie, latem, gdy słońce świeci mocno, blokują jego promienie. Zapobiegają w ten sposób przegrzewaniu się wnętrz.

Ich opuszczenie pozwala również zmniejszyć poziom hałasu. To istotne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie wiele osiedli powstaje przy ruchliwych arteriach. Rolety zewnętrzne tworzą dodatkową izolację, zapobiegając przedostawaniu się uciążliwych dźwięków do domu. Warto poświęcić trochę czasu, by wybrać model, który będzie odpowiadać twoim potrzebom. Do wyboru są rolety podtynkowe lub natynkowe.

Rolety podtynkowe – dlaczego warto je wybrać?

Jedną z dostępnych opcji są rolety podtynkowe. Należy o nich pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Skrzynka, w której zwija się roleta, jest osadzona bezpośrednio w ścianie. Zastosowanie specjalnej warstwy izolacyjnej pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach.

Rolety natynkowe – termoizolacyjność i łatwość montażu

Z kolei rolety natynkowe to rozwiązanie, które można zastosować w już istniejącym budynku. Montaż takich rolet nie wymaga ingerencji w jego konstrukcję, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału są one równie skuteczne w utrzymaniu temperatury, jak rolety podtynkowe.

Rolety zewnętrzne – co takie rozwiązanie daje zimą?

Zimą rolety zewnętrzne stają się cennym sprzymierzeńcem w walce o ciepło i komfort. Kiedy za oknem panują niskie temperatury, a wszyscy chcą cieszyć się ciepłem przytulnych pokoi, takie rozwiązanie jest wprost niezastąpione. Rolety stanowią dodatkową barierę izolacyjną, która zatrzymuje uciekające ciepło i nie pozwala na przedostawanie się zimna do wnętrza. 

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z roletami podtynkowymi, czy natynkowymi, ich termoizolacyjne właściwości są równie skuteczne. Można więc spać spokojnie i nie martwić się o rosnące rachunki za ogrzewanie. Jeśli wybierzesz rozwiązania dobrej jakości, uda ci się je obniżyć, ponieważ ograniczysz zużycie opału. Jak wiadomo, problemem jest nie tylko jego cena, lecz także jakość. Założenie rolet zewnętrznych pozwala więc chronić środowisko.

Korzystanie z rolet zewnętrznych latem – ochrona przed upałem

Latem, kiedy słońce jest intensywne, a temperatura na zewnątrz często przekracza trzydzieści stopni Celsjusza, rolety zewnętrzne stają się nieocenionym narzędziem w walce z upałem. Działają jak skuteczna tarcza przeciwsłoneczna, blokując promienie słoneczne i zapobiegając przegrzewaniu pomieszczeń. To z jednej strony podnosi komfort życia, a z drugiej pozwala na znaczne oszczędności energii, ponieważ nie zachodzi tak często konieczność korzystania z klimatyzacji. Zarówno rolety podtynkowe, jak i natynkowe skutecznie odbijają promieniowanie słoneczne, co pomaga utrzymać przyjemne uczucie chłodu wewnątrz domu. 

Lato to także czas, kiedy szczególnie ceni się prywatność. Zasłonięte rolety skutecznie zabezpieczają przed niepożądanymi spojrzeniami, dają poczucie prywatności i spokoju. I tak jak zimą, rolety zewnętrzne stanowią dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, co jest szczególnie ważne podczas wakacyjnych wyjazdów. Są zatem niezastąpionym elementem domów oraz mieszkań!

Termoizolacyjne właściwości rolet zewnętrznych – podsumowanie

Termoizolacyjne właściwości rolet zewnętrznych sprawiają, że są one kluczowym elementem dla utrzymania komfortowych warunków w domu o każdej porze roku. Dzięki nim zarówno zima, jak i lato stają się przyjemniejsze, a ty możesz cieszyć się doskonałym mikroklimatem w swoim domowym zaciszu. Inwestycja w zewnętrzne rolety pozwala również zredukować rachunki za opał oraz energię elektryczną, konieczną do uruchomienia klimatyzatorów. Przekłada się to również na korzyści dla środowiska!

Zobacz także:

Zobacz też:  Biomasa z konopi i jej zastosowanie w energetyce

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też