Sprytne sposoby na oszczędzanie energii – zobacz, jak oszczędzać prąd, gaz i wodę na co dzień

Wysoki poziom inflacji i podwyżki cen żywności, usług i paliw, to rzeczywistość ostatnich miesięcy. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się znacząco poprawić. Pamiętajmy jednak, że także my mamy wpływ na wysokość rachunków, czy to w domu, czy w firmie. Wystarczy znać kilka sprytnych sposobów na oszczędzanie energii, gazu i wody. Jak oszczędzać prąd na co dzień? Jak obniżyć rachunki za gaz? Poznajcie sposoby oszczędzania energii elektrycznej i innych mediów.
Marcin

Oszczędzanie energii w domu

Najprostszą odpowiedzią na pytanie: jak oszczędzać energię elektryczną w domu jest stosowanie znanych od lat prostych sposobów na oszczędzanie prądu, stosowanych już przez naszych rodziców. Zatem jak oszczędzać prąd w domu jednorodzinnym? Oszczędzanie energii rozpocznijmy od zmiany naszych nawyków. Korzystajmy tak długo, jak to możliwe ze światła dziennego, pamiętajmy o gaszeniu światła po wyjściu z pomieszczenia i o odłączaniu ładowarek po naładowaniu urządzenia. Nie pozostawiajmy urządzeń w trybie stand-by, ponieważ także wtedy pobierają prąd. Jak oszczędzać energię cieplną? Zmniejszenie temperatury nawet o 1-2 stopnie przyniesie znaczne obniżenie rachunków w sezonie grzewczym. Istnieje wiele sposobów na oszczędzenie energii elektrycznej podczas korzystania z artykułów gospodarstwa domowego (AGD). Pamiętajmy, że korzystając z urządzeń starych i wyeksploatowanych nie poczynimy oszczędności. Warto zainwestować w zakup nowych, energooszczędnych sprzętów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na to, jak wysoka jest klasa energetyczna urządzenia.

Oszczędzanie energii w domu – sprzęt AGD:

 • wybieranie odpowiedniego palnika i gotowanie pod przykryciem na płycie indukcyjnej,

 • gotowanie odpowiedniej ilości wody w czajniku,

 • włączanie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane,

 • pranie ubrań w niższej temperaturze,

 • unikanie otwierania piekarnika podczas pieczenia i wyłączanie urządzenia, kiedy potrawa jest prawie gotowa (jedzenie dopiecze się, ponieważ piekarnik jest jeszcze nagrzany),

 • unikanie wkładanie ciepłego jedzenia do lodówki bądź zamrażalki i regularne mycie tych sprzętów.

​Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie?

Prąd dla firm ma inną cenę niż ten, sprzedawany gospodarstwom domowym. Faktury za energię elektryczną stanowią znaczny wydatek w budżecie wielu przedsiębiorstw. Jednak z uwagi na ceny energii, prąd oszczędzać powinniśmy wszyscy. Jak oszczędzać energię? Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie „jak oszczędzać energię elektryczną i obniżyć wydatki”? Istnieje kilka skutecznych sposobów na oszczędzanie prądu.

Zobacz też:  Czy warto zdecydować się na przenośne agregaty prądotwórcze?

Jak oszczędzać prąd w firmie? Jak oszczędzać energię w biurze? Sposobów na to, jak oszczędzać energię elektryczną w firmie jest wiele. Poznajcie nasze sposoby na oszczędzanie energii w przedsiębiorstwie.

 • Przeprowadzenie audytu energetycznego, sprawdzającego miejsca zwiększonego poboru energii i wskazującego obszary do poprawy efektywności energetycznej.

 • Racjonalne korzystanie z klimatyzacji latem i ogrzewania zimą. Zmiana ustawień temperatury nawet o 1-2 stopnie może przynieść realne oszczędności.

 • Termomodernizacja budynków.

 • Wymiana urządzeń na sprzęt o wysokiej klasie energetycznej.

 • Modernizacja linii produkcyjnych bądź wymiana parku maszynowego.

 • Inwestycje w nowe technologie, np. fotowoltaikę czy kogenerację.

 • Zmiana sprzedawcy prądu bądź zmiana taryfy.

W przypadku przedsiębiorstw, szczególnie tych cechujących się wysokim poziomem zużycia energii to właśnie ostatni punkt, czyli zmiana sprzedawcy prądu przynosi często wymierne korzyści. W przeciwieństwie do wymiany parku maszynowego czy termomodernizacji budynków jest to zmiana bezkosztowa i łatwa do przeprowadzenia – dodaje ekspert z firmy energetycznej Ewe.pl

​Przykłady oszczędzania energii w domu i w firmie

Jak oszczędzać energię? Sposobów na oszczędzanie energii jest wiele. Jednak inaczej będą wyglądały sposoby oszczędzania energii w domu, a inaczej w firmie. Poznajcie nasze sposoby oszczędzanie energii elektrycznej.

​Oszczędzanie energii – przykłady:

Przykłady oszczędzania energii w domu:

 • zmiana aranżacji pomieszczeń – ustawienie biurka, aby pozwalało odrabiać lekcje lub pracować przy świetle dziennym, wymiana ciężkich, nieprzepuszczających słońca zasłon na rolety rzymskie, ustawienie lodówki z dala od źródła ciepła, czyli piekarnika,

 • wymiana żarówek na energooszczędne, montaż włączników światła z podzielnikami, pozwalającymi włączyć 2 z 4 żarówek oraz montaż czujników ruchu i obecności, zapalających światło tylko wtedy, kiedy jest to konieczne,

 • ustawienie bojlera do podgrzewania wody na konkretną temperaturę,
 • ustawienie funkcji automatycznego wyłączenia urządzenia po pewnym czasie.

Sposobami oszczędzania energii cieplnej w domu i w firmie są:

 • termoizolacja budynku mieszkalnego,
 • montaż fotowoltaiki,
 • niezasłanianie grzejników oraz ich przykręcanie w trakcie wietrzenia pomieszczeń,
 • zmniejszenie ustawień temperatury w pomieszczeniach,
 • racjonalne korzystanie z klimatyzacji.
Zobacz też:  Czy należy zgłaszać zakończenie budowy instalacji gazowej?

Oszczędzanie energii to rozwiązanie korzystne dla naszego portfela i dla dobra planety. Zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w firmie można znacznie obniżyć zużycie energii elektrycznej, a więc sporo zaoszczędzić na rachunkach. Jest to szczególnie ważne, w sytuacji wprowadzenia przez rząd limitu zużycia prądu.

Autor zdjęcia: Romolo Tavani

Zobacz także:

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też