Jak wyczyścić rolety?

Avatar
Z czyszczeniem rolet sprawa bywa skomplikowana. Niektórzy od lat powtarzają zasłyszane dawno porady lub nie dostosowują się do zaleceń producentów, przez co popełniają (często kosztowne) błędy. Jak więc czyścić rolety, by nie uszkodzić materiału? Jak wyczyścić rolety zwijane? Czy można je prać? Wspólnie z Krzysztofem Malaczyńskim – producentem rolet z Łodzi odpowiemy na wszystkie pytania! Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie rolet – jak to zrobić, aby nie uszkodzić materiału?

Każdy rodzaj rolet ze względu na swoją konstrukcję wymaga nieco innego sposobu czyszczenia. Zanim jednak pozna się dokładną instrukcję, jak czyścić np. jedne z popularniejszych rolet, czyli dzień-noc, warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności warto zapoznać się ze wskazówkami od producenta. Następnie można zająć się czyszczeniem, zachowując przy tym ostrożność i dbając o delikatność. Nigdy nie należy bardzo mocno trzeć rolet, ponieważ większość tkanin pokrytych jest specjalną apreturą, która zabezpiecza przed takimi rzeczami, jak wilgoć, promienie słońca czy zabrudzenia. Przy nieumiejętnym czyszczeniu może okazać się, że zamiast polepszyć sytuacje, zostanie ona znacznie pogorszona.

Jak wyczyścić rolety dzień-noc?

Rolety dzień-noc swoją popularność zawdzięczają uniwersalności, dzięki której można regulować ilość światła dostającego się do danego pomieszczenia. Rolety te, by być skuteczne, wykonane są z delikatnych materiałów, najczęściej tkaniny poliestrowej. Należy czyścić ją systematycznie i nie pozwalać, by nagromadził się kurz (kiedy jest go za dużo, trudno o skuteczne usunięcie zabrudzeń). Wystarczy jednak, by rolety dzień-noc były czyszczone raz w tygodniu za pomocą mokrej ściereczki. Można też użyć odkurzacza ze specjalną końcówką, o ile istnieje możliwość ustawienia bardzo delikatnej siły ssącej. Jeśli właściciel zdecyduje się na ściereczkę, wystarczy lekko wilgotny materiał delikatnie przetrzeć (bez szorowania). W przypadku mocniejszych zabrudzeń można wspomóc się naturalnym płynem do tkanin. Należy kategorycznie unikać silnych detergentów.
Zobacz też:  Badania nieniszczące – kontrola jakości, która pozwala zadbać o bezpieczeństwo

Jak wyczyścić rolety zwijane?

W przypadku rolet zwijanych sprawa jest jeszcze prostsza. Wystarczy je regularnie odkurzać ściereczką już rolką do czyszczenia ubrań. W przypadku mocnych zabrudzeń można najpierw lekko zwilżyć ściereczkę (tak jak w przypadku rolet dzień-noc). Priorytetowo należy skupić się na usuwaniu kurzu z fałd i powierzchni, który może się gromadzić i znacząco wpływać na estetykę oraz utrudnić przyszłe czyszczenie rolet.

Czy rolety można prać?

Warto pamiętać, że rolety lepiej myć regularnie niż w przypadku dłuższego zaniedbania martwić się o pranie, które może wpłynąć na takie kwestie jak intensywność koloru materiału.
  • W przypadku rolet rzymskich należy pamiętać o praniu w temperaturze nie większej niż 30-40°C. Zaleca się także rezygnację z wirowania.
  • W przypadku rolet dzień-noc lepiej całkowicie zrezygnować z prania.
Najważniejsze, co można zrobić dla poprawności przeprowadzenia prania danej rolety, to weryfikacja zaleceń producenta. W przypadku różnych rolet instrukcje mogą znacząco się od siebie różnić. To zapoznanie z nimi jest gwarancją powodzenia i uniknięcia zniszczeń, a co za tym idzie, redukcji narażenia się na koszty.

Jak często czyścić rolety?

Aby wiedzieć, jak często czyścić rolety najlepiej jest wykonać obserwację, po jakim czasie pojawiają się zabrudzenia. Inaczej będą brudzić się rolety w mieszkaniu, gdzie domownicy niemal nie przebywają (pracują poza domem, rzadko korzystają z pomieszczenia, czy po prostu pomieszczenie jest duże, przez co kurz osadza się wolniej), a tam, gdzie użytkowanie jest regularne. Inny poziom zabrudzenia zauważy się też w przypadku rodzaju pomieszczenia, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia silnych zabrudzeń, np. w kuchni niż w przestronnym salonie. Zazwyczaj czas, po którym należy umyć roletę to jeden tydzień. Tak regularna pielęgnacja zapobiegnie osadzaniu się kurzu, tworzeniu się plam czy nawet powstawaniu pleśni. W przypadku zaniedbania wnikające głęboko plamy mogą stać się trudne do wyczyszczenia, co warto mieć na uwadze, jeśli ma się skłonność do odkładania czegoś na później. Najprościej jest pamiętać o roletach podczas cotygodniowego odkurzania mieszkania oraz ścierania kurzy.
Zobacz też:  Listwy przypodłogowe MDF - uniwersalne rozwiązanie dla każdego wnętrza
Materiał promocyjny.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też