Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania

Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania

Avatar

Ze względu na rosnące ceny energii i gazu koszty ogrzewania mieszkania lub domu mogą w znaczny sposób obciążyć domowy budżet. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie źródeł oszczędności i w tym kontekście warto jest przyjrzeć się oknom, których nieszczelność może przyczynić się do pojawienia się znaczących strat ciepła, skutkujących wysokimi rachunkami.

Najważniejsze parametry okien

Najważniejszym parametrem okien, który ma wpływ na ich szczelność, jest współczynnik przepuszczalności powietrza, oznaczony klasami od 1 do 4. Im wyższa klasa, tym szczelniejsze będą okna. Straty ciepła określane są przez współczynnik przenikania ciepła szyby. Ważnym parametrem okna jest też współczynnik przenikania ciepła przez ramę okienną. Warto jest też zwrócić uwagę na wodoszczelność oraz dźwiękoszczelność okien, której wysoki współczynnik będzie ważny w przypadku mieszkań, znajdujących się na przykład w budynkach, położonych przy ruchliwych drogach.

Sprawdź: odbiór mieszkania Warszawa

Na te wszystkie kwestie należy zwrócić uwagę, wybierając okna do domu jednorodzinnego. W przypadku mieszkań nabywanych od dewelopera lub na rynku wtórnym nie będziemy mieć dowolności w wyborze rodzaju okien. Ważne jednak będzie sprawdzenie ich szczelności oraz zweryfikowanie ich stanu pod kątem obecności usterek mechanicznych lub błędów w montażu, które mogą przyczynić się do powstania nieszczelności. Temu między innymi służy odbiór mieszkania, podczas którego ocenie podlega stan techniczny lokalu oraz, jeżeli mieszkanie kupujemy od dewelopera, zgodność wykonanych prac z dokumentacją umowną i obowiązującymi przepisami.

Nieszczelność okien – przyczyny

Nieszczelność okien, skutkująca wzrostem kosztów ogrzewania, może być efektem między innymi nieprawidłowego montażu, wad zespołów szybowych, wad produkcyjnych okien, zużycia uszczelek lub nieprawidłowej regulacji. Straty ciepła, spowodowane przez nieszczelności okien, mogą przyczynić się do zwielokrotnienia wysokości rachunków za ogrzewanie, dlatego tak ważne jest wykrycie obecności nieszczelności i jak najszybsze rozwiązanie problemu. W chłodniejszych miesiącach zlokalizowanie takiej nieszczelności będzie możliwe nawet bez użycia specjalistycznego sprzętu – elementy znajdujące się blisko nieszczelnego okna będą wychłodzone (na przykład podłoga, parapet, ściana). W praktyce jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie, na przykład podczas odbioru mieszkania od dewelopera, z badania kamerą termowizyjną, które pozwoli wykryć najdrobniejsze usterki z zakresu termoizolacji.

Zobacz też:  Ślad węglowy firmy. Dowiedz się jak go obliczyć i czym jest transformacja energetyczna

Sprawdź: odbiór mieszkania Gdańsk

Badanie kamerą termowizyjną – na czym polega

Badanie termowizyjne jest całkowicie bezinwazyjne – polega na pomiarze temperatury na powierzchni badanego obiektu za pomocą kamery termowizyjnej. Pozwala ono na zlokalizowanie nie tylko nieszczelności i mostków termicznych (miejsc, przez które budynek traci najwięcej ciepła), ale też wycieków i zawilgoceń. Badanie przeprowadzane jest w ściśle określonych warunkach, a przeprowadzający je inżynier (posiadający odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia badania) na jego podstawie wskazać może od razu problem, z którym mamy do czynienia w danym mieszkaniu lub budynku, dzięki czemu możliwe będzie jego szybkie rozwiązanie, co pozwoli na uniknięcie zbędnych wydatków, wynikających ze strat ciepła w pomieszczeniu.



Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też