Pompa ciepła to urządzenie dające wiele możliwości stosowania energii odnawialnej. Może być wykorzystana do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody, a nawet do chłodzenia danych obszarów. Mimo dość wysokiej ceny inwestycyjnej, jej popularność rośnie. Jest ona najtańszym źródłem ciepła. Dowiedz się, od czego zależy cena pompy ciepła i czy jej koszt to najważniejsza kwestia, którą należy się kierować przy wyborze.
Pompa ciepła – cena a rodzaj urządzenia
Koszt pompy ciepła głównie uzależniony jest od dolnego źródła. Do najdroższych pomp ciepła należą te, gdzie źródłem energii jest grunt, czyli gruntowe pompy ciepła. Na ich cenę składa się m.in. typ kolektora – poziomy lub pionowy. Wykonanie kolektora to koszt około 15 tys. złotych, do tego doliczamy także cenę samego urządzenia. Gruntowe pompy ciepła są bardzo tanie w eksploatacji, ale ich koszty inwestycyjne są wysokie.
Innym typem są wodne pompy ciepła. Dolnym źródłem tego rodzaju pompy jest woda ze zbiornika wodnego znajdującego się w okolicy budynku, który chcemy ogrzać lub specjalnie wykonanych studni głębinowych. Taki system umożliwia całoroczną pracę, ale wykonanie takiej instalacji jest dość trudne i kosztowne. Wodna pompa ciepła musi posiadać dodatkowe układy kontrolne i filtry, które należy co jakiś czas wymieniać.
Najtańszą opcją są powietrzne pompy ciepła, których źródłem energii cieplnej jest powietrze atmosferyczne. Montaż pompy ciepła tego rodzaju jest dobrym rozwiązaniem ze względu na to, że nie ma konieczności tworzenia dolnego źródła ciepła w formie kolektora gruntowego lub sondy pionowej czy wykonywania studni głębinowych, przez co można zaoszczędzić do 15 tys. zł. Powietrzne pompy ciepła cechują się dużą wydajnością, co wpływa na ich rosnącą popularność.
Pompa ciepła cena – co ma na nią wpływ?
Montaż pompy ciepła wygląda inaczej w każdym domu, więc koszty poszczególnych instalacji także będą się różnić. Cena zależy od wielu czynników między innymi: od powierzchni i sposobu użytkowania danego obiektu, sposobu ogrzewania (ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury zasilania niż tradycyjne grzejniki) i technologii budowania domu (rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej, występowanie mostków termicznych).
Cena pompy ciepła uzależniona jest również od producenta i parametrów, które charakteryzują urządzenie, czyli na przykład mocy czy ilości pobieranej energii. Bardziej zaawansowana technologicznie pompa ciepła będzie miała lepszą wydajność. Oczywiście może to skutkować większą ceną, ale warto pamiętać, że takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne ze względu na tańszą eksploatację pompy ciepła i koszty ogrzewania.
Firma JB Energia oferuje montaż pompy ciepła klientom indywidualnym oraz biznesowym. Jest to świetna inwestycja pozwalająca zyskać cenne oszczędności, które można przeznaczyć na inne cele.
JB Energia umożliwia także połączenie pompy ciepła małopolskie
Powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika to inwestycja, którą oferuje JB Energia, umożliwiająca uniezależnienie się od zakładu ciepłowniczego i zakładu energetycznego. Nic dziwnego, że w nowoczesnym budownictwie coraz częściej stosowane są właśnie instalacje fotowoltaiczne i nowoczesne pompy ciepła w małopolskie. Kraków należy do miast, w których ekologiczne trendy są szczególnie ważne dla poprawy jakości powietrza, a co za tym idzie, komfortu codziennego życia w tym miejscu. Profesjonalny montaż pompy ciepła w Krakowie jest oferowany przez uznaną firmę JB Energia, która posiada kadrę wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się jej instalacją w domach, gospodarstwa rolnych i przedsiębiorstwach.
Zobacz także:
- Ile prądu zużywa pompa ciepła i od czego to zależy?
- Co to są i jak działają pompy ciepła
- Ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 8 kw: jaka jest faktyczna moc takiej pompy
- Ile prądu zużywa gruntowa pompa ciepła – działanie, koszty użytkowania
- Ile prądu zużywa pompa ciepła ogrzewająca dom 200m2