Czym jest i jak działa agregat inwerterowy? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

Wichury, śnieżyce czy gradobicia często prowadzą do awarii sieci energetycznych. Nie w każde miejsce Polski taka sieć w ogóle dociera. Brak dostępu do źródła zasilania nie musi jednak oznaczać życia bez energii elektrycznej. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystuje się agregaty prądotwórcze inwerterowe. Co to takiego? Jak działają? Czym kierować się przy wyborze?
Avatar

Jak działa agregat prądotwórczy inwerterowy?

Ogólna zasada działania agregatu prądotwórczego inwerterowego jednofazowego jest podobna, jak innych generatorów energii elektrycznej. Urządzenie działa na zasadzie silnika spalinowego, który napędza prądnica wytwarzająca prąd. Ta ostatnia jest zdecydowanie mniejsza niż w maszynach przeznaczonych dla zastosowań przemysłowych. Jednocześnie mimo swojego rozmiaru, charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz wydajnością.

Podczas procesu generacji ważną funkcję pełni też inwerter, potocznie nazywany falownikiem. Ma on za zadanie produkować prąd o stałym napięciu, częstotliwości 50 Hz oraz idealnie „czystej” i wygładzonej sinusoidzie. Dzięki temu możemy do niego podłączyć urządzenia wrażliwe elektronicznie, oparte na układach scalonych i mikroprocesorach, np. telefony, laptopy, pompy czy słuchawki bezprzewodowe.

Agregaty inwerterowe – charakterystyka

Generatory tego typu mogą być zasilane benzyną, dieslem czy gazem płynnym. Są świetną odpowiedzią na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do prądu w terenie. Z powodzeniem wykorzystują je kamieniarze na cmentarzach, pracownicy budowlani, rolnicy czy ogrodnicy. Agregaty inwerterowe 4 kW lub innej mocy w stosunku do tradycyjnych rozwiązań są:

  • Lżejsze – przykładowo generator z miedzianą prądnicą o mocy 2,0 kW waży około 45 kilogramów, a urządzenie podobnej mocy w technologii inwerterowej ma ciężar 20 kilogramów.
  • Mniejsze – niewielka prądnica i niższa pojemność silnika wpływają na gabaryty sprzętu, które często jest zamykane w kompaktowej walizce z rączką.
  • Cichsze – różnica w generacji hałasu potrafi wynosić nawet 10 dB, a to przy ciągłej pracy jest bardzo odczuwalne.
Agregat prądotwórczy Fogo F 3001 IS

Jaka moc agregatu prądotwórczego inwerterowego?

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego inwerterowego nie może być przypadkowy. Aby odpowiedzieć na pytanie o to, jaką powinien mieć moc, powinniśmy dokładnie przeanalizować, co chcemy do niego podłączyć.

Zobacz też:  Jak wybrać oszczędny grzejnik elektryczny?

Spójrzmy na prosty przykład – jeśli naszym celem jest zasilenie szlifierki kątowej o mocy 1800 W, najlepszym wyborem będzie generator o mocy 2000 W (np. Holida 2300is). Sprawa oczywiście skomplikuje się, gdy do obsługi mamy większą liczbę urządzeń. Wtedy dobrym pomysłem może być konsultacja z ekspertem zatrudnionym w centrum maszyn GOTEX.

Na co jeszcze patrzeć przy wyborze agregatu prądotwórczego inwerterowego?

Podczas podejmowania decyzji na temat konkretnego modelu warto wziąć także pod uwagę:

  • Rodzaj oraz pobór paliwa – co oddziałuje na późniejsze koszty eksploatacyjne,
  • poziom hałasu – przykładowo agregat Fogo F 3001 IS ma poziom głośności 89 dB, z kolei Holida 2300 IS 61 dB,
  • pojemność zbiornika na paliwo – im będzie on większy, tym urządzenie będzie dłużej pracowało bez konieczności uzupełniania,
  • dodatkowe funkcje – agregaty inwerterowe mogą być wyposażone w czujnik niskiego poziomu paliwa czy tryb eco zmniejszający obroty przy braku obciążenia.

Dobry generator inwerterowy zagwarantuje niezawodną pracę w różnych warunkach. Dzięki niewielkim rozmiarom można je przewozić nawet w samochodach osobowych. Stanowią niezastąpioną pomoc w domu, podczas kempingu, podróży, czy w mobilnych studiach nagraniowych.

Agregat prądotwórczy inwerterowy Holida 2300is

Artykuł promocyjny



Zobacz także:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też