Jak właściwie dbać o wycinarki CNC? Wskazówki dotyczące użytkowania, konserwacji i serwisowania

W wielu zakładach wycinarki CNC są podstawowymi narzędziami pracy. W związku z tym są również niezwykle intensywnie eksploatowane. Jak zadbać o ich stan, wydłużyć cykl ich życia i ograniczyć ryzyko awarii? Sprawdźmy!
Marcin

Podstawowe zalecenia: jak obsługiwać wycinarki CNC?

Możliwości produkcyjne milionów przedsiębiorstw znacząco zwiększyły się dzięki wdrożeniu nowoczesnych wycinarek CNC. Nieoczekiwana awaria czy konieczność długotrwałego serwisowania urządzenia mogą w znaczącym stopniu wpłynąć i na stabilność produkcji, i na odnotowywane w związku z tym wyniki finansowe. 

Zacznijmy wobec tego od podstaw, które pomogą Ci ograniczyć ryzyka i wydłużyć okres eksploatacji maszyn:

  1. Stosuj się do zaleceń producenta: to najważniejsza kwestia. Używaj maszyn do cięcia zgodnie z ich przeznaczeniem i zaleceniami wskazanymi przez producenta. Przeprowadzaj regularne przeglądy techniczne zgodnie z jego wskazaniami. 
  2. Monitoruj stan urządzeń: oczywiście cykliczne przeglądy to nie wszystko. Każdego dnia zaleca się monitorowanie stanu urządzeń i ich podzespołów. Im szybciej uda Ci się wskazać obszary, które mogą prowadzić do awarii, tym lepiej. 
  3. Szkolenie załogi: oczywiście to operatorzy oraz pozostali pracownicy mający kontakt z wycinarkami CNC mają największy wpływ na ich stan. Im większa będzie ich wiedza i umiejętności, tym mniejsza szansa wystąpienia kryzysowych sytuacji. 
  4. Aktualizacja oprogramowania: jeśli pojawią się nowe wersje oprogramowania do modułów sterujących, jak najszybciej dokonaj aktualizacji.
  5. Zachowuj czystość w zakładzie i stosuj się do przepisów BHP: wycinarki CNC to bardzo często spore urządzenia, które służą do realizacji bardzo złożonych i wymagających procesów. Ale podzespoły elektroniczne mogą być podatne m.in. na zapylenie czy niektóre zanieczyszczenia.

Zalety nowoczesnych wycinarek

Maszyny dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane. Nowoczesne modele oferują rzecz jasna lepszą jakość i szybkość cięcia, ale różnią się również pod względem wymaganych czynności obsługowych. Wycinarki CNC Eckert  wymieniają dane z systemami teleinformatycznymi zdolnymi zarówno do zarządzania produkcją i precyzyjnego określania parametrów cięcia, jak i monitorowania bieżącego stanu urządzeń i diagnozowania wielu problemów. O ich działaniu możesz przeczytać na: https://eckert.com.pl/.

Zobacz też:  Na czym polega filtracja oleju?

W praktyce, stawiając na odpowiednie urządzenia i rozwiązania informatyczne, będziesz więc w stanie wykryć wiele nieprawidłowości jeszcze zanim będzie można je zaobserwować. Systemy zarządzania produkcją (MES) pomogą Ci również wydajniej planować przestoje i prace serwisowe w taki sposób, aby zapewnić najwyższą sprawność urządzeń i jednocześnie optymalnie realizować procesy.

Współpracuj ze sprawdzonymi dostawcami wycinarek CNC

Podczas wyboru maszyn warto zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry. Ważną rolę odegra również dostawca. Powinien okazywać niezbędne wsparcie w trakcie całego okresu eksploatacji maszyn – dotyczy to zarówno planowych przeglądów technicznych, jak i niezbędnych napraw czy doradztwa technicznego. Współpraca z aktywnymi na lokalnym rynku podmiotami cieszącymi się ekspercką pozycją przyniesie najlepsze rezultaty.

Patrz na wdrożenie z szerszej perspektywy

Na awaryjność wycinarek CNC może mieć wpływ wiele czynników. Większość z nich uda Ci się wyeliminować, właściwie planując wdrożenie nowych urządzeń. Zapewnienie odpowiedniej ergonomii pracy oraz dodatkowych akcesoriów rozbudowujących możliwości zakładu to najlepszy sposób na wsparcie bezawaryjnego użytkowania wycinarki. 

Warto pomyśleć również o efektywnych systemach wentylacji zdolnych do eliminacji zanieczyszczeń, co może przełożyć się na żywotność wycinarki.

Artykuł promocyjny



Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też