Rekuperacja a alergie: Jak wentylacja mechaniczna pomaga w walce z alergenami w powietrzu?

Alergia to dolegliwość, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. Jedną z przyczyn występowania reakcji alergicznych są pyłki i zanieczyszczenia, jakie możemy znaleźć niemal codziennie lub podczas określonego sezonu w otaczającym nas powietrzu, które zaciągane jest również do naszych domów kanałami wentylacyjnymi wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej – rekuperacji.
Marcin

Dlaczego rekuperacja to idealny wybór dla alergików?

W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, wentylacja wspierana mechanicznie jednostką centralną – rekuperatorem – wtłacza do pomieszczeń powietrze wstępnie oczyszczone. Rekuperacja dostępna na Ventido.pl, może zatem znacząco redukować ilość zanieczyszczeń, pyłków i alergenów odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych, co niewątpliwie pozytywnie oddziałuje na komfort przebywania osób uczulonych lub wysoce wrażliwych w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę przy systemie rekuperacji dla alergika?

Już sama zasada działania rekuperacji jest bardzo korzystna dla alergików. Niemniej jednak rekuperacja może zaoferować im zdecydowanie więcej. Jeśli w twoim gospodarstwie domowym mieszkają osoby o wysokiej wrażliwości na zanieczyszczenia lub cierpiące na alergię, warto jest wówczas zainwestować w wysokiej jakości przewody wentylacyjne – jakie znajdziesz na Ventido.pl – charakteryzujące się – oprócz niezawodności i skuteczności rozprowadzania powietrza – również właściwościami antystatycznymi, antygrzybicznymi i antybakteryjnymi. Szczególnie dobrze wypadają tu kanały wzbogacone w swojej warstwie wewnętrznej o jony srebra, które uniemożliwiają rozwój bakterii, pleśni czy nieprzyjemnego zapachu w wentylacji. 

Jaki filtr dla alergika?

Standardowym filtrem stosowanym w systemach rekuperacji jest filtr o klasie G4 – wstępnie oczyszczający powietrze z substancji szkodliwych. Dla osób jednak o wysokiej wrażliwości i alergików, zalecane jest stosowanie filtrów o podwyższonej klasie filtracji jak filtryF7, F8, F9. Charakteryzują się one zwiększoną dokładnością wyłapywania nawet najmniejszych pyłków – nawet na poziome 80-95% cząsteczek o średnicy 0,4 μm, w tym alergenów. Świetnie radzą sobie również z problemem powszechnie występującego smogu. Inwestycja w rekuperację jest zatem świetnym sposobem na zapewnienie w domu czystego powietrza. 

Zobacz też:  Kwalifikowanie technologii spawania

Wilgotność powietrza w alergii – jak sprawdzi się rekuperator?

Oprócz standardowej roli, jaką spełnia system rekuperacji – a mianowicie oprócz zapewnienia prawidłowej wymiany powietrza – jest on również regulatorem optymalnego nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie ma to znaczenie przy występowaniu alergii? Odpowiednia wilgotność powietrza zapobiega namnażaniu się w powietrzu niekorzystnych dla człowieka drobnoustrojów oraz tworzeniu się na powierzchniach wykwitów pleśni i grzybów, które są jednymi z przyczyn powstawania alergii oraz czynnikami ją wywołującymi. Dodatkowo, zapewnienie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza – które oznacza nie tylko usuwanie nadmiaru wilgoci, ale również działanie przeciw jego nadmiernemu przesuszeniu się – przeciwdziała podrażnieniom górnych dróg oddechowych czy wysuszaniu śluzówek oczu i nosa. 

Rekuperacja a alergia – o czym należy pamiętać?

Aby rekuperacja mogła skutecznie przeciwdziałać alergiom oraz poprawiać komfort życia osobom cierpiącym na objawy alergii, konieczne jest zapewnienie wysokiej skuteczności jej działania. W  tym względzie zadbać należy o prawidłowe zaprojektowanie systemu, zainwestowanie w wysokiej jakości elementy instalacji oraz prawidłowy montaż systemu. Niezwykle ważne jest cykliczne czyszczenie i konserwowanie układu, systematyczna, zgodna z zaleceniami producenta, wymiana filtrów. 

Rekuperacja z pewnością przyniesie ulgę osobom cierpiącym na alergie. Możliwość korzystania z czystego, pozbawionego zanieczyszczeń i alergenów powietrza podniesie komfort nie tylko ich życia, ale z pewnością wpłynie pozytywne na jakość codziennego funkcjonowanie wszystkich pozostałych domowników. 

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też