badanie termowizyjne

Na czym polega badanie termowizyjne i ile kosztuje?

Marcin

Nowoczesną i coraz popularniejszą metodą pozwalającą ustalić ewentualne wady w izolacji cieplnej budynku, jest badanie termowizyjne. Umożliwia ono dokładne wskazanie tych miejsc, gdzie straty ciepła są największe. Pozwala także ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Warto więc wiedzieć czym charakteryzuje się takie badanie, szczególnie wtedy, kiedy planuje się wybór nowego miejsca zamieszkania.

Czym jest i na czym polega badanie termowizyjne?

Planując kupno mieszkania/domu od dewelopera czy też kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego, zawsze ma się do czynienia z budynkiem, który nie był budowany pod nadzorem inwestora. Stąd tak ważne jest sprawdzenie izolacyjności cieplnej budynku i znalezienie ewentualnych niedociągnięć wykonania ocieplenia. Badanie termowizyjne kamerą przeprowadza się przy pomocy specjalnej kamery. Jest to sprzęt rejestrujący promieniowanie emitowane przez budynek i ukazujący je jako obraz cyfrowy. Tego typu technologia pozwala zlokalizować mostki termiczne, to z kolei jest zaś pierwszym krokiem do zaplanowania prac potrzebnych do modernizacji i poprawy instalacji termicznej. Termowizja to także sposób na dokładne sprawdzenie jakości przeprowadzonych robót, ale też na ocenę rozwiązań projektowych, które mają na celu ograniczanie strat ciepła.

W jaki sposób przeprowadza się termowizję?

Zawsze powinna zostać ona wykonana zgodnie z normą europejską PN-EN 13187 “Właściwości cieplne budynków – Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku – metoda podczerwieni”. Badania, czyli ekspertyzę, wykonuje się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku. Całość powinna zostać zakończona wykonaniem (zgodnego z normą) raportu. Profesjonalna ekspertyza powinna objąć:

  • przegląd dokumentacji technicznej budynku,
  • analizę uwag co do faktycznego stanu termoizolacji,
  • właściwe badanie termowizyjne, czyli tzw. wizję lokalną,
  • zarejestrowanie miejsc występowania wad termicznych (gdzie dochodzi do strat ciepła),
  • analizę oraz opis wykonanych zapisów obrazów cieplnych (termogramów),
  • podsumowanie, wnioski.
Zobacz też:  Co to są i jak działają pompy ciepła

Wszystko to pozwala na sporządzenie ostatecznego raportu.

W jakich warunkach najlepiej przeprowadzić badanie termowizyjne?

Aby było ono naprawdę skuteczne, badanie termowizyjne należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Te właściwe warunki oznaczają czas, kiedy wewnątrz i na zewnątrz budynku panują temperatury, których różnica wynosi co najmniej 15° Celsjusza. Kiedy więc przykładowo na zewnątrz jest 10°C, to w domu czy mieszkaniu powinno być mniej więcej 25° C. Oznacza to, że najlepsze warunki do przeprowadzenia badania termowizyjnego, to okres jesienno-zimowy, kiedy domy są dogrzewane, a różnica temperatur wyraźna (co najmniej kilkunastostopniowa). Ważne jest także, by wskazań kamery nie zakłócały promienie słoneczne. Dlatego też na przeprowadzenie ekspertyzy należy wybrać pochmurny dzień, a nawet noc.

Kiedy zdecydować się na termowizję budynku i ile ona kosztuje?

Wykonanie takiego badania można zlecić fachowcom wtedy, kiedy pomimo wzmożonej pracy systemu ogrzewania, w domu czy w mieszkaniu trudno osiągnąć poczucie komfortu cieplnego. Mogą skłonić do niego także podejrzenia o nieszczelność okien i drzwi oraz zbyt niska temperatura ścian. Do przeprowadzenia termowizji budynku skłoni też pojawienie się na ścianach wilgoci i rozwijającej się pleśni. Badanie pomoże ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy.

Zwykłe badania, dla wiedzy własnej, które nie wymagają sporządzenia pełnej dokumentacji (a jedynie raportu), będą kosztować jedynie kilkaset złotych. Natomiast cena badania termowizyjnego razem ze sporządzeniem protokołu do celów sądowniczych, z opisanymi zdjęciami i sprawozdaniem dla domu jednorodzinnego o powierzchni ponad 200 m², może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W obu tych przypadkach tak naprawdę nie są to duże kwoty, biorąc pod uwagę, że efektem będzie wiedza na temat występowania mostków cieplnych. Te zaś mogą sprawiać problemy przez lata, ponieważ trudno je dogrzać, więcej płaci się za energię, a w mieszkaniu pojawić się mogą wilgoć i niebezpieczne dla zdrowia grzyby.

Zobacz też:  Czy trzeba zgłaszać zakończenie budowy instalacji gazowej?


Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też