Jak urządzić gabinet stomatologiczny w domu jednorodzinnym?

Jak urządzić gabinet stomatologiczny w domu jednorodzinnym?

Avatar

Nie da się ukryć, że wielu dentystów decyduje się na zaadaptowanie pomieszczenia w domu rodzinnym na własny gabinet dentystyczny. Potrafi to znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jednak pomieszczenie musi być odpowiednio urządzone. Wobec tego jak zaaranżować gabinet stomatologiczny w domu jednorodzinnym?

Odpowiednia adaptacja pomieszczenia na gabinet stomatologiczny

Nie zależnie od tego gdzie tak naprawdę zamierzamy otworzyć nas gabinet dentystyczny, pomieszczenie musi być odpowiednio zaaranżowane. W przypadku gabinetu stomatologicznego w domu jednorodzinnym kwestia ta ma niezwykle ważne znaczenie. Otóż okazuje się, że możemy otworzyć własny gabinet nawet w garażu o ile tylko będzie w nim wszystko, co jest określone w ustawie odnośnie gabinetów stomatologicznych. W pierwszej kolejności musi być doprowadzona do pomieszczenia woda użytkowa, zarówno ciepła jak i zimna, a także i elektryczność. Bez niej nie mogłyby działać przecież urządzenia stomatologiczne, a gabinet nie mógłby być odpowiednio doświetlony. Kwestia oświetlenia również jej niezwykle ważna. Okazuje się, że oprócz zwykłych lamp sufitowych, ewentualnego oświetlenia punktowego, a także specjalistycznej lampy stomatologicznej, warto zamontować nad wejściem specjalną lampę dezynfekującą. Poprawi to nie tylko komfort pracy dentystów, ale także i bezpieczeństwo pacjentów. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na kwestie estetyczne i praktyczne w kwestii wykończeniowej. Z pewnością podłoga powinna być wyłożona wysokiej jakości płytkami. Dzięki temu gabinet nie tylko będzie wyglądał elegancko, ale także będzie bardzo łatwo można utrzymać go w czystości. Pojawia się również kwestia zaaranżowania ścian. Oczywiście trzeba tu pomyśleć przede wszystkim o pomalowaniu ich w takich sposób, by nie tylko wnętrze wydawało się przytulne, ale także jak najbardziej przyjazne- co jest szczególnie ważne, jeśli będziemy przyjmować w gabinecie również i małych pacjentów. Pamiętajmy także o żelaznych zasadach:

  • jasne kolory we wnętrzu optycznie je powiększą
  • ciemne kolory we wnętrzu optycznie je powiększą
Zobacz też:  Badania NDT - dlaczego warto je przeprowadzić?

Ze względu jednak na specyfikę pracy stomatologa, gabinet stomatologiczny w domu jednorodzinnym powinien być urządzony w jasnych odcieniach, dzięki temu wnętrze będzie harmonijne i zapewni odpowiednie warunki do pracy.

Odpowiednie wyposażenie gabinetu w domu jednorodzinnym

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest także wyposażenie gabinetu dentystycznego. Powinny się w nim znaleźć wszystkie sprzęty medyczne, które umożliwią dentyście wykonywanie swoich obowiązków. Niemniej jednak trzeba je dobrać odpowiednio do specyfikacji oferowanych usług. Zwykle jednak niezbędny jest fotel dentystyczny- w każdym gabinetu bez względu na to, czy oferuje on tylko leczenie stomatologiczne czy licówki kompozytowe czy też leczenie implantologiczne. Powinien on również mieć zamocowany zlew dla pacjenta, a także odpowiednio silną lampę. Dentysta musi również zadbać o to, by miał on w gabinecie biurko, przy którym znajdzie się wygodny fotel dla niego samego i dla pacjenta, gdzie będzie mógł wygodnie udzielać porad i wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej. Nie zapomnijmy także o podstawowych narzędziach jak wiertła, lusterka dentystyczne, a także pęsety i szczypce. Oczywiście narzędzia te powinny być w sterylnych opakowaniach i najlepiej, jakby każde z nich było otwierane w obecności konkretnego pacjenta. W przypadku tych narzędzi, których wymiana przy każdym pacjencie nie jest możliwa, niezbędna będzie również wanienka do dezynfekcji i środki dezynfekujące. Dentysta powinien również zadbać o odpowiednie wyeksponowanie swojego doświadczenia. W tym celu warto oprawić swoje dyplomy i certyfikaty, a także utworzyć z nich dekoracyjną kompozycję na ścianie. Wielu pacjentów wskazuje bowiem na to, że w momencie kiedy wchodzą do gabinetu, dyplomy na ścianie stanowią dla nich swoiste potwierdzenie kwalifikacji zawodowych, a także automatycznie sprawiają, że czują się one o wiele bezpieczniej i darzą dentystę większym zaufaniem.Zobacz także:
Zobacz też:  Jak poprawnie dobrać rodzaj pompy ciepła do swoich potrzeb?
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też