Odbiór instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Marcin

Odbiór mieszkania wiąże się z wypełnieniem wielu formalności. Wbrew pozorom nie są to działania, które mają na celu utrudnienie życia przyszłym lokatorom, ale które mają za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo we własnych czterech kątach. Dokładne sprawdzenie stanu technicznego mieszkania lub domu pozwala w porę wykryć usterki i uchronić się przed wysokimi kosztami remontu. Do jednych z ważniejszych elementów takiej kontroli należy odbiór instalacji elektrycznej. Czym się charakteryzuje i kto powinien wykonać taką usługę? 

Odbiór instalacji – dlaczego jest tak ważny? 

Odbiór instalacji jest etapem, którego nie należy pomijać podczas sprawdzania stanu technicznego mieszkania lub domu. Niewykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości przyczynia się nie tylko do generowania wysokich kosztów naprawy w późniejszym czasie, ale także może okazać się poważnym zagrożeniem zdrowia i życia lokatorów. Odbiory mieszkań Wrocław powinny więc być przeprowadzane przez specjalistów, którzy są w stanie wychwycić każdy szczegół wymagający poprawy w lokalu. Zgłoszenie się do sprawdzonej firmy zajmującej się takimi usługami pozwala zaoszczędzić sobie nerwów i pieniędzy. 

Na czym polega odbiór instalacji elektrycznej w mieszkaniu? 

Sprawdzenie instalacji elektrycznej przez fachowców składa się z kilku etapów. Na początku należy przeanalizować, czy została ona ułożona według projektu dewelopera oraz czy wykonano ją z odpowiednich materiałów. Instalacja nie powinna sprawiać problemów z jej użytkowaniem, ale być w pełni dostosowana do preferencji lokatorów. Zwieńczeniem pracy elektryka kontrolującego stan techniczny mieszkania powinno być sporządzenie protokołu odbioru instalacji elektrycznej. Dokument ten informuje o tym, jaki jest jej faktyczny stan i czy nadaje się do bezpiecznego użytkowania. 

Podczas sprawdzania stanu instalacji elektrycznej specjalista dokonuje niezbędnych pomiarów, które mają na celu określenie jej poziomu sprawności i potwierdzenie obecności potrzebnych zabezpieczeń. Elektryk (koniecznie posiadający certyfikat kwalifikacyjny grupy G1) dokonuje pomiarów m.in. wyłącznika różnicowoprądowego, uziemienia i oporności gruntu oraz rezystancji izolacji przewodów. 

Zobacz też:  Jak podłączyć prąd do działki niezabudowanej

Odbiór instalacji elektrycznej jest niezbędną usługą, bez której kupno mieszkania jest ryzykowne. 

Jakie dane powinny się znaleźć w protokole odbioru instalacji elektrycznej? 

Podstawowe dane, które powinny widnieć w protokole odbioru instalacji elektrycznej to data i miejsce sporządzenia dokumentu, imię i nazwisko elektryka i wykonawcy instalacji oraz informacje o nieruchomości i użytkowniku, a także wynik kontroli (wraz ze wskazaniem terminu usunięcia usterek). W dokumencie powinno się również zawrzeć poniższe dane: 

• moc zamontowanych odbiorników, 

• rodzaj, przekrój i materiał przełącza, 

• informacja o założonych plombach i ich numerach, 

• liczba punktów elektrycznych w lokalu, 

• wysokość napięcia w punktach elektrycznych.  

Ważne jest także, by zwrócić uwagę na to, czy w protokole umieszczono pieczątkę oraz czy na każdej stronie są niezbędne podpisy. 

Źródła 

1. https://pewnylokal.pl/odbior-instalacji-elektrycznej 

2. https://www.extradom.pl/porady/artykul-protokol-odbioru-instalacji-elektrycznej-co-powinien-zawierac-i-jak-go-wypelnic



Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też