Tradycyjny czy nowoczesny – jaki fundament wybrać?

Marcin

Decydując się na budowę domu, każdy inwestor wie, że jest to inwestycja niezwykle czasochłonna, a przy tym droga. Dodatkowo też trzeba podejmować wiele decyzji i tak naprawdę nie można pozwolić sobie na błąd. Jedną z pierwszych jest ta dotycząca wyboru fundamentów. Czy warto zdecydować się na fundament tradycyjny, czy może lepiej wybrać nowoczesne rozwiązanie?

Fundamenty tradycyjne – poznajcie zalety 

Fundamenty z ław fundamentowych znane są już od wielu lat i nadal na szeroką skalę stosowane. Tak naprawdę ta technologia nadal cieszy się dużą popularnością i wydaje się całkiem opłacalna przy występowaniu dobrych, równych gruntów. Wtedy też można stosunkowo szybko wykonać dany fundament. Jednak z drugiej strony wymaga to niemałej wiedzy i umiejętności, wszak łatwo popełnić błąd, który będzie przekładał się na dalsze koszty, a przy tym może zwiększyć koszty ogrzewania jeżeli dojdzie do wykonania niewłaściwej izolacji termicznej. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że czas wykonania fundamentów tradycyjnych nie jest krótki. Często przedłuża pracę nawet o 21 dni. Do tego też trzeba wykonać prace ziemne, a mianowicie głębokie wykopy. Ponadto takie rozwiązanie nie sprawdza się zupełnie w budownictwie pasywnym czy energooszczędnym. 

Fundamenty płytowe – co warto wiedzieć?

Na szczęście są inne rozwiązania, które mogą wpłynąć na efektywność pracy, ale też ją przyspieszyć. W tym przypadku tradycyjny fundament można zastąpić fundamentem płytowym, który wykonany jest z płyt fundamentowych. Już sam czas budowy takich płyt wynosi maksymalnie 7 dni. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wykonania płyt fundamentowych, koniecznie odwiedźcie stronę: https://parati.com.pl/jak-powstaje-plyta-fundamentowa/. Wiele osób sądzi, że wykonanie fundamentów z płyt fundamentowych jest kosztowne, jednak nic bardziej mylnego. Otóż płyty fundamentowe są niezwykle trwałe i niezawodne i szczególnie sprawdzają się, jeżeli grunt jest niestabilny. Można od razu stawiać fundamenty płytowe na piasku i to bez obaw o nierównomierne osiadanie. Koszt fundamentu płytowego może być wyższy jeżeli podłoże jest np. z gliny. Ale z drugiej strony takie rozwiązanie nadal wydaje się opłacalne, biorąc pod uwagę fakt, że nie trzeba wykonać prac ziemnych, a więc nie trzeba obawiać się problemów z zawilgoceniem izolacji. Dodatkowo płyty fundamentowe zapewniają świetną izolację. Zatem rachunki za ogrzewanie nie powinny być wysokie. To także świetny wybór do budowy domów energooszczędnych czy pasywnych. 

Zobacz też:  Farma fotowoltaiczna – zarobki

Czasami warto zaufać nowoczesnej technologii i zamienić tradycyjne rozwiązania na te nowoczesne. Tutaj zamiast klasyczny fundamentów, warto zdecydować się na płyty fundamentowe. Koszty inwestycji wcale nie muszą być wysokie, a przy tym można zaoszczędzić też na czasie i skrócić czas budowy nawet o miesiąc. To naprawdę korzystne rozwiązanie. Fundamenty płytowe mogą być mniej opłacalne, jeżeli będziecie musieli zakupić grubą warstwę podkładu w przypadku podłoża z gliny. Ale nadal to rozwiązanie będzie bardzo korzystne. 



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też