Odbiór mieszkania lista kontrolna

Marcin

Kiedy wykonujemy odbiór mieszkania Rzeszów, musimy sprawdzić wiele kwestii. Przyjrzeć należy się wszystkiemu, aby wykryć ewentualne wady, niezgodności z podpisaną umową. Odbiór mieszkania to ostatni krok do otrzymania kluczy i wprowadzenia się do wymarzonego lokum. Wiele osób czuje niezwykłą ekscytację i przymyka oczy na różne niedociągnięcia, aby jak najszybciej móc przystąpić do przeprowadzki. Warto jednak trzymać emocje na wodzy i obiektywnie na wszystko spojrzeć. Deweloper jest zobowiązany do naprawienia znalezionych usterek, ale trzeba wpisać je do protokołu. W przeciwnym razie można nie doczekać się ich naprawienia.

Co trzeba sprawdzić podczas odbierania mieszkania od dewelopera?

Mogłoby się wydawać, że sprawdzenie mieszkania przy jego odbiorze technicznym jest czymś banalnie prostym. Skoro obiekt został dopiero wykonany, to przecież nie powinien mieć żadnych wad. Bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy i doświadczenia rzeczywiście można odnieść wrażenie, że nie ma powodu do narzekania. Po wnikliwym przyjrzeniu się, łatwo dostrzec przeróżne błędy. Profesjonalnie przeprowadzone odbiory mieszkań Szczecin, czyli z inżynierem, pozwalają na wykrycie wszystkich usterek. Zostaną one wpisane do protokołu zdawczo-odbiorczego, dzięki czemu nabywcę nie będzie musiał później naprawiać ich we własnym zakresie, czyli na swój koszt. Sprawdzić należy, czy rozkład i wielkość mieszkania są zgodne z zapisami widniejącymi w podpisanej umowie z deweloperem. Należy wszystko dokładnie zmierzyć, czyli powierzchnię całego mieszkania. Przyjrzeć trzeba się także posadzkom. Do wad zaliczają się dziury w wylewce, pęknięcia, wybrzuszenia. Krzywe ściany to duży problem, ich wyrównanie pochłania sporo czas i pieniądze.

Co ma znaczenie, gdy przeprowadza się odbiór mieszkania?

Na odbiór mieszkania należy poświęcić parę godzin, aby wszystko dokładnie sprawdzić. Trzeba skontrolować kąty, czy są one proste. Wystarczy użyć do tego zwykłego kątownika. Ma to spore znaczenie, szczególnie podczas urządzania wnętrz i ustawienia mebli. Poziomica wskaże, czy ściany są równe, do pionu. Nie mogą być na nich przebarwienia, wybrzuszenia, zacieki. Na liście kontrolnej znajdują się także okna i drzwi oraz parapety. Zweryfikować należy prawidłowe rozmieszczenie stolarki, liczbę okien i drzwi. Muszę być w miejscach wskazanych w planie. Należy również sprawdzić, czy się prawidłowo otwierają i zamykają, są szczelne, wolne od rys i przebarwień. Znaczenie ma nawet właściwa grubość otworów drzwiowych. Przyjrzeć należy się także instalacjom, wentylacji, ogrzewaniu, piwnicy, garażowi, balkonowi. Trzeba spisać stan i numer liczników mediów.

Zobacz też:  Czy należy zgłaszać zakończenie budowy instalacji gazowej?


Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też