Co jest potrzebne do sterowania pracą siłownika pneumatycznego?

Pneumatyczny siłownik podłączony do instalacji sprężonego powietrza będzie działać tak długo, jak długo będzie napędzany przez sprężony gaz. Dlatego pomiędzy instalacją a siłownikiem zwykle instaluje się urządzenia sterujące. Taką funkcję realizują elektrozawory i zawory pneumatyczne, a w przypadku rozbudowanych linii technologicznych bazujących na działaniu wielu siłowników pneumatycznych, także skomplikowane rozdzielacze, które sterują kierunkiem przepływu gazu.
Marcin

Odcinanie dopływu sprężonego powietrza

Do sterowania przepływem gazu w instalacji pneumatycznej wykorzystuje się dwa rodzaje automatycznych zaworów. Są to elektrozawory i zawory pneumatyczne. Pierwsze wyposażone są w silnik elektryczny, który odpowiada za zamykanie i otwieranie zaworu, blokując lub uruchamiając przepływ sprężonego powietrza. Drugie są urządzeniami napędzanymi przez sprężone powietrze, a zatem do ich działania nie jest potrzebny prąd elektryczny. Blokują przepływ sprężonego powietrza, gdy ciśnienie w instalacji jest zbyt wysokie lub niskie, zgodnie z zaprogramowaną czułością. To pomaga chronić podłączone do nich urządzenia wykonawcze, gwarantując wysoką sprawność działania całej linii technologicznej. Elektrozaworów i siłowników pneumatycznych używa się wymiennie, w zależności od istniejących możliwości technicznych, w tym wydajności działania instalacji pneumatycznej i od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Rozdzielacze pneumatyczne

W rozbudowanych systemach automatyki przemysłowej, w których stosuje się wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, do sprawnego zarządzania ich pracą wykorzystuje się rozdzielacze pneumatyczne. To przykład elektrozaworów i zaworów pneumatycznych niezbędnych do jednoczesnego sterowania wieloma siłownikami napędzanymi sprężonym powietrzem. Najpopularniejsze zawory rozdzielające to urządzenia pięciodrogowe, zwykle wykorzystywane do obsługi siłowników dwustronnego działania oraz zawory trójdrożne stosowane w pracy siłowników jednostronnego działania. Elektrozawory i zawory pneumatyczne rozdzielające kontrolują pracę siłowników pneumatycznych, zapewniając dużą precyzję ruchu tłoków, tym samym gwarantując powtarzalność wykonywanych czynności.

Do zarządzania pracą siłowników pneumatycznych wykorzystuje się różne rodzaje zaworów pneumatycznych i elektrozaworów obsługiwanych przez sterowniki elektroniczne. To osprzęt, który reguluje przepływ sprężonego powietrza i sprawia, że siłowniki działają z dużą szybkością i niebywałą precyzją. Zakup tego typu osprzętu jest konieczny, by linia produkcyjna z siłownikami pneumatycznymi działała w sposób optymalny.

Materiał promocyjny.

Zobacz także:

Zobacz też:  Kiedy pracownik budowlany może ubiegać się o L4?

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też