energia słoneczna

Energia słoneczna – wady i zalety wykorzystania w gospodarstwie domowym. Czy warto kupić panele fotowoltaiczne?

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Jak działa energia słoneczna? Jakie są wady i zalety takiego źródła w domowym użytku ?
Marcin

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Jak działa energia słoneczna? Jakie są wady i zalety takiego źródła w domowym użytku ?

Całkowita moc zainstalowanej fotowoltaiki sięgnęła w 2021 r. ponad 7,6 GW  (jak podała na koniec grudnia 2021 Agencja Rynku Energii). To równowartość mocy 76 milionów stuwatowych żarówek. 

Jaką rolę mogą odegrać panele fotowoltaiczne zainstalowane w domu czy na działce? Jeśli chcesz wiedzieć więcej o takiej energii słonecznej, o jej wadach i zaletach, rozwiązania znajdziesz poniżej!

Jak pozyskuje się energię słoneczną?

Do indywidualnego wykorzystania energii słonecznej potrzebne są panele fotowoltaiczne (czyli panele PV) oraz inwerter (tzw. falownik). Konieczne jest też okablowanie instalacji, a także metalowa struktura (stelaż), na której zostaną położone panele.

W instalacjach podłączonych do sieci dystrybucyjnej potrzebny jest też dwukierunkowy licznik. Służy do odprowadzania nadwyżek energii do sieci i poboru mocy w wypadkach gdy instalacja okazuje się niewystarczająca.

Jak działają panele PV?

Pojedynczy panel fotowoltaiczny to maksymalnie 60 ogniw zbudowanych z półprzewodników połączonych szeregowo lub równolegle i umieszczonych w aluminiowej ramie.

Zespół paneli fotowoltaicznych podłączony jest do inwertera, który przekształca generowany przez panele prąd stały w prąd zmienny, używany w domowej instalacji elektrycznej.

Energia słoneczna – wady i zalety rozwiązań na potrzeby własne

Wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby gospodarstwa domowego do wytwarzania energii elektrycznej niesie ze sobą gamę korzyści i kilka wad zależnych od charakteru i jakości instalacji. Jak w praktyce działa domowa energia słoneczna? Wady i zalety nie są równoważne, ponieważ korzyści jest bardzo dużo.

Zobacz też:  Rozświetl przestrzeń - magiczne możliwości farb fluorescencyjnych

Prąd z elektrowni czy niezależność?

Podstawową zaletą korzystania energii słonecznej będzie pewien stopień niezależności od centralnej sieci dystrybucyjnej, jaki uzyskasz wraz z instalacją fotowoltaki. Nie będą dotyczyć cię w takim stopniu dotyczyć podwyżki cen prądu, a na wypadek awarii centralnego systemu będziesz miał własne źródło energii.

Ekologiczne źródło energii

Panele fotowoltaiczne są też rozwiązaniem nisko obciążającym środowisko. Jest to źródło energii odnawialnej dostępne stale dzięki działaniu słońca i zależne jedynie od pogody. Fotowoltaika nie wydziela do środowiska CO2 i szkodliwych substancji, więc zmniejszy twój ślad węglowy.

Zarządzanie nadwyżkami energii

Czas na kolejną cechę energii słonecznej. Wady i zalety dotyczą tutaj przede wszystkim zależności od pogody. Wyprodukowane przez twoją instalację fotowoltaiczną nadwyżki prądu będą odprowadzane do sieci i będziesz w stanie odebrać je w całości w okresie zimowym, gdy będzie produkować mniej energii. To spory atut tego rozwiązania opartego na oze.

Najbardziej charakterystyczną wadą wykorzystania energii słonecznej w domu jest zależność od pogody. Sezon zimowy i większe zachmurzenie będą oznaczały  mniejszą produkcję energii i większą zależność od sieci zewnętrznej.

Żywotność fotowoltaiki

Żywotność paneli fotowoltaicznych szacuje się na 25-40 lat. To długi okres na amortyzację inwestycji. Żywotność inwertera to jednak około 10-15 lat, po którym okresie może on wymagać wymiany. Istnieje możliwość zamontowania mikroinwerterów o żywotności do 25 lat (po spełnieniu określonych warunków instalacji), co zdecydowanie jest  sposobem na wzrost opłacalności inwestycji.

Wsparcie finansowe

Czynniki zewnętrzne, takie jak ustawowa pomoc państwa dla prosumentów (konsument + producent energii), pozostają zmienne, jednak mogą zachęcać do instalacji fotowoltaiki ulgami podatkowymi i dotacjami. 

Uszkodzenia fizyczne

Czas na ostatnią kwestię dotyczącą charakterystyki energii słonecznej. Wad i zalet można upatrywać w konstrukcji instalacji. Panele fotowoltaiczne mogą zostać uszkodzone lub ich wydajność obniżona przez kurz. Istnieją jednak systemy skutecznie kontrolujące wydajność całej instalacji, tak by minimalizować znaczenie uszkodzeń. 

Zobacz też:  Najczęstsze przyczyny wypadków na budowie

Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Przyszłość energii słonecznej

O energii słonecznej mówi się wiele i jej popularność będzie rosła w nadchodzących latach wraz z rozwojem profesjonalnych firm, takich jak DVGE. Wejdź na davinci.pl. Profesjonaliści w swojej dziedzinie oferują najwyższej klasy instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, a także przekazują i promują wiedzę na temat ekologicznych rozwiązań!

Warto podkreślić, że w dziedzinie pozyskiwania energii słonecznej rozwój technologii jest szybki i dobrze doinwestowany. Nowe rozwiązania mają wiele atutów, dlatego nie dziwi zainteresowanie energią słoneczną. Wady i zalety nie mają takiej samej wagi. Tych drugich jest więcej, co powinno pomóc w podjęciu decyzji o solarnej inwestycji w twoim gospodarstwie domowym. 



Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też