Jak wybrać oszczędny grzejnik elektryczny

Jak wybrać oszczędny grzejnik elektryczny?

Marcin

Rodzaj i sposób ogrzewania domu to decyzja, którą trzeba podjąć już podczas planowania projektu mieszkania. Z pewnością nie jest to łatwy wybór, zwłaszcza gdy współcześnie możliwości jest wiele. Jedną z opcji jest grzejnik elektryczny, dzięki któremu w łatwy sposób można dogrzewać cały dom. Zatem jak go wybrać? Czy grzejnik elektryczny może być energooszczędny i skuteczny w obniżaniu rachunku domowego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w dalszej części artykułu.

Oszczędny grzejnik elektryczny – czy to możliwe?

Każdy kolejny sezon grzewczy wiąże się z odpowiednim podkręcaniem temperatury na kaloryferach. Nierzadko jesteśmy narażeni na straty cieplne, a rachunki przyprawiają o zawrót głowy. Od lat ludzie zadają sobie pytania, co robić, aby uniknąć takich sytuacji. 

Grzejniki elektryczne mogą pełnić funkcję podstawowych urządzeń grzewczych w mieszkaniu, domu lub firmie, ale również stanowić dodatkowe źródło ciepła, w przypadku, kiedy standardowe ogrzewanie uległo awarii lub jest nieskuteczne. Z reguły ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych rozwiązań, stąd też wybierane jest najrzadziej. Na pewno sprawdzi się w małych i energooszczędnych domach, natomiast w przypadku większych budynków będzie to opcja należąca do tych droższych. Wychodząc naprzeciw temu, na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń zasilanych prądem, których eksploatacja, czyli zużywanie, jest w maksymalnym stopniu oszczędna, a straty cieplne niemal zerowe. 

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Co sprawia, że grzejnik elektryczny generuje więcej kosztów? Jego moc – im wyższa, tym urządzenie szybciej jest gotowe do pracy. Szybko się nagrzewa i jest w stanie ogrzać pomieszczenie zużywając mniej prądu. Aby wybrać odpowiedni dla siebie grzejnik elektryczny, nie tylko trzeba zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, które docelowo chcemy ocieplić, lecz także skupić się na samym urządzeniu, jego rodzaju i parametrach. Odpowiednie dopasowanie grzejnika do pomieszczenia zaważy na komforcie cieplnym oraz kosztach ogrzewania.

Zobacz też:  Farma off-site dla biznesu

Oferta produktowa jest bardzo szeroka, a poszczególne rodzaje różnią się przede wszystkim sposobem działania, sprawnością i funkcjonalnością. Ale jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Oto dostępne rozwiązania, które można znaleźć w sprzedaży:

grzejniki konwektorowe – są to popularne i niedrogie urządzenia, które znajdziesz zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do zawieszenia na ścianie. Urządzenie to działa poprzez podgrzewanie zimnego powietrza, które znajduje się przy podłodze, a które następnie unosi się w górę. Zapewnia to maksymalny komfort cieplny w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Grzejnik konwektorowy działa automatycznie po podłączeniu, dzięki czemu bardzo szybko odczujesz ciepło w mieszkaniu. Musisz jednak pamiętać, że ten rodzaj urządzenia przyczynia się również do wysuszania powietrza;

grzejniki ceramiczne – są najmniej popularne wśród wszystkich rozwiązań – posiadają one ceramiczny wkład, który nagrzewa się, a następnie oddaje ciepło jeszcze przez dłuższy czas po odłączeniu z prądu; 

promienniki – to halogenowe piecyki elektryczne, przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w ogrzewaniu niewielkich powierzchni, gdyż zapewnia ciepło na niedużym obszarze;  

grzejniki olejowe – najbardziej znane i najchętniej wybierane urządzenia, które podgrzewają olej i przekazują ciepło do pomieszczenia, nawet dłuższą chwilę po odcięciu zasilania. Energia elektryczna jest pobierana przez urządzenie w chwili ogrzewania oleju. Trzeba mieć na uwadze długi czas nagrzewania się urządzenia, ale rekompensatą z pewnością jest długofalowe oddawanie ciepła. Grzejniki olejowe są najczęściej urządzeniami mobilnymi, łatwymi do przenoszenia. 

Kiedy należy korzystać z grzejnika elektrycznego?

Grzejniki elektryczne często nazywane są nieopłacalnym wydatkiem, a w dodatku niespełniającym swojej funkcji. Ale w niektórych przypadkach mogą sprawdzić się wręcz idealnie. Zwłaszcza jeśli nasza obecna instalacja grzewcza nie zapewnia wystarczającej ilości ciepła lub gdy zwyczajnie nie stać nas na inwestowanie w kotłownię i podłączenie grzejników w każdym pomieszczeniu. 

Zobacz też:  Analizator spalin do kotłów: po tych cechach poznasz najlepsze produkty na rynku

Za wyborem grzejników elektrycznych przemawia łatwy i szybki montaż tych urządzeń, a także wysoka efektywność i niemal stuprocentowa sprawność, przejawiająca się w braku jakichkolwiek strat ciepła. Takie urządzenie jest również dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz ogrzać pomieszczenie w bardzo krótkim czasie. 
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj na stronę bryla.pl – znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje o grzejnikach elektrycznych.



Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też