pobór prądu na postoju

Pobór prądu na postoju samochodu – co warto wiedzieć?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że samochód podczas postoju również zużywa prąd. Nieprawidłowe wartości w tym obszarze mogą prowadzić do uszkodzenia akumulatora. Jak sprawdzić pobór prądu na postoju auta?
Marcin

Warto zastanowić się nad tym, jak sprawdzić pobór prądu na postoju samochodu. Odpowiednia interpretacja wyniku pozwoli określić, czy instalacja działa prawidłowo, czy jednak są jakieś odchylenia od normy. Te ostatnie mogą doprowadzić do awarii lub trwałego uszkodzenia akumulatora samochodowego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami wymiany po stronie właściciela. Sprawdź, jak przeprowadzić pomiar i dlaczego auto na postoju będzie pobierać prąd.

Dlaczego podczas postoju samochodu pobierany jest prąd z akumulatora?

To, że auto pobiera prąd w trakcie postoju lub wówczas, gdy nie jest użytkowany, jest całkiem normalne. Odpowiada za to elektryka w samochodzie, która stanowi istotny element wyposażenia. Wybrane urządzenia pobierają energię w celu podtrzymania ich prawidłowego funkcjonowania. Przykładem jest m.in. alarm samochodowy, który powinien działać bez zarzutu. Jego obecność wpływa na obciążenie akumulatora. Kolejne urządzenie korzystające z zasilania z akumulatora podczas postoju to radio. Potrzebuje ono zasilania niezbędnego do tego, aby podczas nie używania auta nie doszło do rozkodowania i utraty ustawień, czyli zgubienia stacji radiowych. Urządzenia, które muszą czuwać podczas postoju, to także wszelkiego rodzaju sterowniki. Te odpowiadają za poprawne działanie lampek, poduszek powietrznych, GPS, zmieniarki, ładowarki czy też lusterek elektrycznych. Ilość sprzętu, który korzysta z akumulatora podczas postoju auta, zależna jest m.in. od modelu auta i stopnia zaawansowania technologicznego jego budowy. Im więcej elektroniki, tym bardziej obciążony jest akumulator. Pamiętaj o tym, że wpływ na to mają także dokupione gadżety, które nie znajdowały się w standardowym wyposażeniu samochodu.

Zobacz też:  Energetyka w Szwecji. Skąd Szwedzi czerpią prąd?

Jak sprawdzić pobór prądu na postoju?

Natężenie prądu i jego pobór w trakcie postoju auta możesz z powodzeniem sprawdzić we własnym zakresie. Potrzebujesz do tego multimetr, czyli miernik prądu stałego lub dedykowany tester akumulatora. Pomiar przeprowadza się na wyłączonym samochodzie, który dodatkowo ma wyłączone wszystkie odbiorniki prądu. Gdy wszystko jest przygotowane, to odłącz klemę minusową od akumulatora. Następnie między klemę a biegun trzeba wpiąć wspomniany miernik. Na tym etapie zwróć uwagę na to, aby miernik ustawiony był na sprawdzanie natężenia prądu stałego. Dokładniejszy pomiar uzyskasz, jeżeli stworzysz symulację postoju pojazdu, czyli zamkniesz jego maskę, a wcześniej wyjmiesz urządzenie pomiarowe na zewnątrz. W ten sposób dokładnie zmierzysz postojowy pobór prądu, a wynik będzie wiarygodny.

Ile wynosi prawidłowy pobór prądu auta na postoju?

Prawidłowe wskazanie powinno mieścić się w przedziale od 0.00A do 0.04A. Ostatecznie jest to uzależnione m.in. od rodzaju pojazdu i ilości elektroniki, którą posiada. Nowoczesne auta mają więcej elektroniki, która odpowiada za poszczególne funkcje w samochodzie. Wówczas dopuszczalny pobór prądu może wzrosnąć nawet do 0.08A. Jeżeli jednak zauważysz w trakcie pomiaru, że dopuszczalny maksymalny pobór prądu dla danego auta jest przekroczony, to niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. W takich sytuacjach rekomenduje się odwiedzenie warsztatu samochodowego. Być może w układzie elektroniki doszło do jakiejś usterki lub stan akumulatora pozostawia wiele do życzenia. Zbyt duży pobór prowadzi do rozładowania akumulatora. Wówczas należy podłączyć go pod prostownik. Pamiętaj jednak, że stopniowo prowadzi to do degradacji akumulatora i dodatkowych kosztów po stronie właściciela pojazdu.

Jakie konsekwencje może spowodować przekroczenie poboru prądu?

Jeżeli samochód pobiera zbyt dużo prądu w stanie spoczynku, to ewentualne objawy będą pojawiać się stopniowo. Z czasem może to doprowadzić do skrócenia żywotności akumulatora lub nawet trwałego jego uszkodzenia. W takiej sytuacji nie pozostaje ci nic innego, jak kupić nowy akumulator i postawić na regularniejsze kontrolowanie jego stanu. Im szybciej wyłapiesz nieprawidłowości, tym lepiej. Może okazać się, że poszczególne urządzenie elektroniczne kradnie prąd, a ten gdzieś ucieka. To prowadzi do podwyższonego poboru prądu podczas postoju pojazdu. Specjaliści w warsztacie samochodowym mogą w porę odłączyć dane urządzenie, a następnie przeprowadzić prace naprawcze. Dzięki temu akumulator tak nie ucierpi, a żywotność gwarantowana przez producenta zostanie zachowana. Kupno nowego wiąże się z większym wydatkiem, a regularne sprawdzanie poboru energii pozwoli tego uniknąć. Właśnie dlatego nie powinno się bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów z akumulatora, który jest źródłem prądu postojowego.

Zobacz też:  Jak podłączyć prąd do działki niezabudowanej

Co może doprowadzić do szybszego rozładowania się akumulatora oraz jego degradacji?

Wpływ na pogorszenie stanu akumulatora może mieć nie tylko nieprawidłowe działanie elementów wyposażenia pojazdu. Niestety często to właściciele lub kierowcy pojazdu przyczyniają się do tego. Dzieje się tak wtedy, gdy zapomnisz wyłączyć światła drogowe, lampki wewnętrzne, czy też radia. Takie zapominalstwo może przydarzyć się każdemu z nas, a każda potrzeba ładowania akumulatora wpływa na pogorszenie jego stanu i skrócenie żywotności. Docelowo przekłada się to na większe koszty eksploatacyjne pojazdu, których spokojnie można uniknąć. W związku z tym, w momencie zamykania drzwi samochodu, warto sprawdzić, czy radio, światła, lampki i inne urządzenia elektroniczne zostały wyłączone. W przeciwnym razie akumulator rozładuje się, a auto nie będzie sprawne wtedy, gdy będzie niezwykle potrzebne.

Wpływ na stan akumulatora mają również inne czynniki, w tym m.in. czystość urządzenia, a także amplituda temperatur, którym jest poddawane. Zdecydowanie dłużej wytrzyma on w aucie garażowanym, niż takim, które na co dzień narażone jest na działanie warunków atmosferycznych i niskich temperatur. Pojazd może pobierać więcej prądu w sytuacji, gdy występuje zwiększone przewodzenie prądu. Taka sytuacja pojawia się przy zabrudzeniu urządzenia olejami, smarami, czy też kurzem. Niestety większe przewodzenie przekłada się na zwiększone ryzyko poważnych uszkodzeń akumulatora. Te czynniki mogą także zwiększać zapotrzebowanie urządzeń na prąd.



Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też