Produkcja znaków drogowych

Produkcja znaków drogowych

Marcin

Pionowe znaki drogowe to tablice z napisami lub symbolami, które wskazują kierowcom oraz pieszym sposób zachowania się w czasie korzystania z dróg. Ich znaczenie oraz zakres obowiązywania szczegółowo określają przepisy prawa. Znaki mogą być umieszczane po prawej lub po lewej stronie drogi, a niekiedy także nad nią. Prawidłowo rozmieszczone wpływają na poprawę poziomu bezpieczeństwa.

Kto może wytwarzać oznakowanie pionowe

Produkcją znaków drogowych zajmują się specjalistyczne firmy takie jak Tioman, dysponujące odpowiednią linią produkcyjną. Aby tego rodzaju elementy infrastruktury drogowej mogły zostać umieszczone w docelowym miejscu, muszą spełnić szereg wymagań. Szczegółowe normy i wytyczne dla producentów umieszczone zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku wraz z późniejszymi zmianami. Wytwarzane znaki muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, mieć wymagany kształt, rozmiar i kolorystykę. 

Przegląd dostępnych znaków drogowych

Wśród produktów oferowanych przez firmę Tioman znaleźć można znaki ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne, a także uzupełniające.

Podstawowym zadaniem tablic ostrzegawczych jest uprzedzanie osób kierujących pojazdami o niebezpieczeństwach występujących na drodze. Dodatkowo zobowiązują uczestników ruchu do zachowania szczególnej ostrożności. Znaki mają trójkątną tarczę z czarnym obramowaniem. We wnętrzu tarczy znajdują się czarne symbole na żółtym tle.

Sprawdź także: bariery olsztyńskie

Charakterystyczną cechą znaków ostrzegawczych jest okrągła tarcza z czerwonym obramowaniem. W tym przypadku we wnętrzu tarczy umieszcza się czarne lub kolorowe symbole na białym, lub niebieskim tle. Nieco odmienny wygląd mają tablice B-1 oraz B-2. Znak zakaz ruchu w obu kierunkach pozbawiony jest symboli graficznych, a w przypadku zakazu wjazdu wnętrze tarczy jest czerwone i przecięte białym, poziomym pasem.

Trzecią grupę stanowią znaki nakazu wyróżniające się okrągłą tarczą w kolorze niebieskim, wewnątrz której umieszczane są białe symbole. Dzięki nim użytkownicy dróg wiedzą, jaki manewr powinni wykonać i w którym kierunku jechać. Tego rodzaju oznaczenia, podobnie jak poprzednie dostępne są w różnych rozmiarach.

Zobacz też:  Badania nieniszczące spoin – dlaczego są ważne i na czym polegają?

Na drogach znaleźć można także prostokątne znaki informacyjne, które stanowią największą grupę symboli pionowych.

Znaki aktywne i ich znaczenie

Poza tradycyjnymi znakami drogowymi firma Tioman specjalizuje się również w wytwarzaniu oznakowania aktywnego. Tego rodzaju konstrukcje są wyposażone w oświetlenie LED o charakterze pulsacyjnym. Dzięki niemu stają się lepiej widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Z takich rozwiązań najczęściej korzysta się w miejscach wymagających szczególnej uwagi kierowców. Zazwyczaj są to przejścia dla pieszych, czy też skrzyżowania dróg. W ofercie producenta Tioman znajdują się m.in. aktywne znaki D-6, B-33, B-20 oraz U-3a i U-3b. Urządzenia mogą być wyposażone w zasilanie sieciowe, solarne, wiatrowe, hybrydowe lub buforowe.

Funkcjonalne znaki zmiennej treści

Tioman zajmuje się także produkcją znaków zmiennej treści. Zaliczyć do nich należy mobilne konstrukcje LED MVMS dostępne w formie przyczepki, na której umieszczone są matryce wyświetlające wybrane komunikaty. Sprzęt jest łatwy w obsłudze poprzez komputer, telefon lub tablet dołączony do zestawu. W sprzedaży dostępne są także znaki pryzmatyczne PVMS wyposażone w bezawaryjny mechanizm obrotu pryzm oraz znaki VMS umożliwiające dynamiczne zarządzanie ruchem drogowym.



Zobacz także:
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też