cena prądu

Jaka jest cena prądu? Czego możemy się spodziewać?

Marcin

2022 rok to czas podwyżek. Cena prądu idzie w górę i nie ma osoby, której by się to podobało. Podwyższy mogą osiągać 24%, czyli ok. 21 zł więcej każdego miesiąca. Co zatem warto o tym wiedzieć?

Dlaczego cena prądu wzrasta?

Te podwyżki nie są znikąd. Przede wszystkim wpływa na to koszt zakupu energii na rynku hurtowym. Oferta handlowa [https://skutecznycontent.pl/oferta-handlowa/] nie jest tak różnorodna i trzeba liczyć się z tym, że średnie ceny będą wziąć wzrastać. Pod koniec 2020 roku wynosiły 242 zł/MWh, rok później wzrosty niemal dwukrotnie.

Jednak to nie jedyny powód, przez który cena prądu stale wzrasta. Nasz system wytwarzania energii w dużej mierze opiera się na węglu. Choć jego cena spadła, to zakup zezwoleń na emisje dwutlenku węgla wzrosła znacząco. A przez to ceny rachunków za prąd także wzrastają.

Jak zmieniła się cena prądu w 2022 roku?

Trzeba zauważyć, że cena prądu na chwilę obecną nie jest zbyt niska. Średnia cena za 1 KWh wzrosła do 0,77 zł, czyli o 0,14 zł. Sytuacja wygląda nieco inaczej dla gospodarstw domowych, a inaczej dla firm.

Gospodarstwa domowe

Trzeba liczyć się z tym, że ceny prądu dla gospodarstw domowych będę większe nawet o 24%. Oferta handlowa w tym przypadku jest przeważnie podobna, bez względu na dostarczyciela energii elektrycznej. Jednak na cenę wpływa nie tylko zakup energii, ale także opłaty dystrybucyjne.

Poza tym wystąpią jeszcze zmiany:

 • Opłata mocowa – wzrost o 30%
 • Opłata kogeneracyjna – wzrost do 4,06 zł/MWh
 • Opłata OZE – zmalała do 0,9 zł/MWh
Zobacz też:  Najczęstsze problemy z elektryką w domu: jak je zidentyfikować i rozwiązać?

Firmy

Cena prądu dla firm wygląda nieco gorzej. URE dba o to, by gospodarstwa domowe tak bardzo nie odczuły zmian. Jednak nie daje żadnej taryfy dla firmy. Ceny te wiążą się głównie z uprawnieniami do emisji CO2. Choć obecnie jest to 243 zł za tonę, to w ciągu 10 lat ma wzrosnąć do 450 zł. Zatem firmy będą zmuszone płacić dwukrotnie więcej za prąd.

Oferta handlowa uwzględnia także opłatę mocową. Firmy bardziej odczuły jej wprowadzenie. Kwota bowiem wzrosła dwukrotnie. Jednak można ją spróbować obniżyć poprzez:

 • Zmianę godzin pracy i produkcji na porę nocną lub weekendy
 • Inwestowanie w OZE

Cena prądu – ile kosztuje prąd?

Oferta handlowa nieznacznie różni się w przypadku różnych operatorów. Na chwilę obecną prezentuje się to następująco:

 • ON 0,63 zł/kWh
 • Enea 0,63 zł/kWh
 • Tauron 0,64-0,66 zł/kWh
 • PGE 0,68 zł/kWh
 • Energa 0,70 zł/kWh

Ceny te  jednak ulegną zmianie od 1 sierpnia 2022 roku:

 • ON 0,73 zł/kWh
 • Enea 0,74 zł/kWh
 • Tauron 0,75-0,77 zł/kWh
 • PGE 0,80 zł/kWh
 • Energa 0,82 zł/kWh

Wysoka cena prądu – rozwiązania

Cena prądu wzrasta każdego roku. Przez to coraz mocniej obciążony zostaje budżet zarówno osób indywidualnych, jak i firm. Wiele pewnie słyszeliśmy na temat tego, jak można prostymi sposobami oszczędzać prąd. Bywały one skuteczne przez lata. Jednak może się okazać, że niedługo nawet one nie pomogą nam zmniejszyć kosztów.

Jednym z pomysłów na to, jak poradzić sobie ze zwiększającymi się kosztami prądu elektrycznego, jest korzystanie z naturalnych i odnawialnych źródeł energii. Najbardziej popularna jest fotowoltaika. Tak, początkowe jej koszty mogą być dosyć wysokie, ale dzięki niej dosyć szybko poczujemy zmianę w cenie prądu.

Poza tym trzeba zauważyć, że na chwilę obecną można liczyć na wiele dofinansowań oraz ofert handlowych, które są przystępne cenowo. Warto zatem poszukać, kto może nam pomóc w tej kwestii.

Zobacz też:  Oświetlenie w mieszkaniu - zasady i wskazówki

Drugi sposób na to, by cena prądu stała się niższa, jest zmienienie sprzedawcy prądu. Można to zrobić całkowicie samodzielnie lub z pomocą nowego sprzedawcy, który zajmie się wszelkimi formalnościami w naszym imieniu.

Podsumowanie

Cena prądu elektrycznego to jedna z rzeczy, która może spędzać nam sen z powiek. Warto zatem już dzisiaj poszukać dla siebie skutecznego rozwiązania, dzięki któremu będziemy mogli obniżyć koszty prądu każdego miesiąca.

Warto pomyśleć nad fotowoltaika lub pompami ciepła, które pozwolą nam na uniezależnienie się od zmiennej sytuacji na rynku energii. Dzięki temu też nie odczujemy tak bardzo zmian w kwestii ceny prądu i nie będziemy musieli przejmować się ich wzrostem.Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też