Śruba ta, inaczej zwana nakrętką rzymską sprawdza się również przy instalacjach odgromowych. Wykonana jest z kutej stali, a w celu zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych śruba ta jest również ocynkowana. Dzięki temu odznacza się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby powstać w wyniku znacznych obciążeń czy udaru. Śruby te są również odporne na czynniki powodujące korozję. Jednocześnie są niewrażliwe na odkształcenia. Zapewniają bezpieczeństwo konstrukcji, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywane są w obiektach, w których przebywają ludzie.
Śruba rzymska – zastosowanie
Śrubę rzymską w budownictwie wykorzystuje się przy pracach na wysokościach. Jest to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych. Stosowana jest między innymi do napinania siatek bezpieczeństwa. Nakrętka rzymska znajduje również zastosowanie do naciągania łańcuchów oraz lin podczas stawiania hal namiotowych. Bardzo dobrze sprawdza się przy realizowaniu instalacji odgromowych przy zabezpieczaniu masztów odgromowych, a także wież przekaźnikowych i transmisyjnych.
Śruby rzymskie stosuje się również przy naciąganiu sieci trakcyjnej linii tramwajowych, a w transporcie kolejowym do tworzenia sprzęgu śrubowego wagonów kolejowych. W rolnictwie wykorzystywana jest jako łącznik do ciągników rolniczych. Wówczas stosuje się ją jako stabilizator cięgła dolnego. Nakrętki rzymskie znajdują zastosowanie również w żeglarstwie. Wykorzystuje się je do stabilizacji masztu poprzez naciąganie want.
Rodzaje i wymiary śruby rzymskiej
Śruba rzymska nie jest pojedynczym elementem. Składa się bowiem z trzech osobnych części – dwóch śrub oraz korpusu. W podłużny korpus wkręca się po obu końcach dwie śruby. Jest to bardzo proste urządzenie, którego używa się przy wielu pracach montażowych. Ze względu na sposób mocowania oraz przeznaczenie śruba rzymska może mieć różne końcówki. Wyróżniamy takie końcówki jak: hak-hak, hak-oko, oko-oko, inaczej zwany śrubą rzymską z uchem, szekla-szekla oraz do spawania. W zależności od tego, do czego chcemy użyć śruby, końcówki można wymieniać.
Wymiary nakrętek rzymskich podaje się w milimetrach. Ich cena zależy od wielkości, zatem jedna sztuka może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Długość śruby rzymskiej możemy w prosty sposób regulować poprzez odkręcanie i dokręcanie dwóch śrub na korpusie. Aby odpowiednio zamontować śrubę, końcówki łączy się z odcinkami lin w taki sposób, by całość nie była naprężona. W dalszym kroku należy obrócić korpus. Poprzez ten ruch śruby znajdujące się na końcach korpusu liny zaczynają się w niego zagłębiać, a długość całego urządzenia się zmniejsza. W ten sposób wprowadza się odpowiednie napięcie pomiędzy połączonymi za pomocą śruby rzymskiej linami.
Materiał promocyjny.
Zobacz także:
- Biomasa z konopi i jej zastosowanie w energetyce
- Czym jest podbitka PCV i do czego się ją wykorzystuje? Odpowiadamy
- Jak najlepiej wybierać materiały budowlane?
- Jaka jest cena prądu? Czego możemy się spodziewać?
- Ile kosztuje założenie podlicznika prądu – procedura krok po kroku