Jak wygląda montaż ogniw słonecznych z użyciem wkrętów do paneli fotowoltaicznych?

W dobie wysokich cen energii własna instalacja fotowoltaiczna stanowi obietnicę znacznych oszczędności. Trudno się zatem dziwić, że tego typu systemy cieszą się dużym zainteresowaniem. Odpowiedni dobór kluczowych komponentów zapewnia efektywne działanie systemu, a jego staranny montaż trwałość i bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak należy montować ogniwa słoneczne i jak pomagają w tym wkręty do paneli fotowoltaicznych.
Marcin

Dlaczego prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych jest tak ważny?

Fotowoltaika może przynieść jej właścicielowi wiele korzyści, ale musi składać się z odpowiednio dobranych komponentów i być prawidłowo zamontowana. Montaż jest ważny z kilku powodów. Najważniejsze są związane z bezpieczeństwem. Prawidłowe połączenie wszystkich elementów instalacji zapobiega powstawaniu zwarć, przepięć i innego rodzaju niepożądanych zdarzeń. Może również wpływać na wydajność systemu. Ważne jest także stabilne mocowanie samych paneli słonecznych – niezależnie od tego, czy są umiejscowione na dachu budynku, czy też na gruncie, muszą być solidnie przytwierdzone. Poluzowanie się łączeń może bowiem prowadzić do uszkodzenia paneli, konstrukcji wsporczej lub dachu, szczególnie podczas występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych (np. silnego wiatru). Dlatego właśnie montaż paneli fotowoltaicznych należy powierzać specjalistom, a przy jego realizacji używać wyłącznie specjalnie przeznaczonych do tego komponentów – takich jak wkręty do paneli fotowoltaicznych (do kupienia na platformie INOXA).

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznych?

Montaż paneli fotowoltaicznych może być prowadzony na kilka sposobów w zależności od ich umiejscowienia. Wyróżnia się dwa podstawowe typy instalacji fotowoltaicznych – dachowa i gruntowa. Przy pierwszym typie montażu istotne jest nachylenie dachu – inaczej wygląda bowiem montaż na dachu skośnym, a inaczej na dachu płaskim.

Instalacje fotowoltaiczne montowane na dachu skośnym – najpopularniejsze 

W tym przypadku montaż jest też nieco tańszy i prostszy. Do krokwi mocuje się ramę nośną, na której następnie umieszcza się panele. W tym przypadku ogromne znaczenie ma nośność dachu – musi być ona przystosowana do ciężaru paneli oraz całej konstrukcji.

Zobacz też:  Do czego służą rolki transportowe?

Instalacje fotowoltaiczne montowane na dachu płaskim

Nośność jest istotna także przy montażu na dachu płaskim. W tym przypadku panele montuje się na konstrukcji wsporczej o odpowiednim nachyleniu względem słońca. Musi ona być odpowiednio dociążona. Często wykonuje się konstrukcję wsporczą z aluminium, a następnie obciąża ją bloczkami betonowymi. Na tak przygotowanym „stelażu” montuje się panele słoneczne.

Instalacje fotowoltaiczne montowane na gruncie

Podobnie wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Stelaż jest wbijany lub wkręcany w ziemię albo mocowany do betonowej podstawy. Istotna w tym przypadku jest zwięzłość gruntu. Gotowa konstrukcja musi być bowiem stabilna.

W każdym przypadku niezwykle ważne jest, aby używać elementów montażowych odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego zarówno konstrukcje wsporcze, jak i wkręty do paneli fotowoltaicznych są wykonywane z takich materiałów jak stal nierdzewna.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim wymaga przymocowania ich do stabilnej konstrukcji wsporczej. Wszystkie elementy muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Istotne wkręty do paneli fotowoltaicznych

Wkręty do paneli fotowoltaicznych odpowiadają za ich stabilne i trwałe mocowanie. Najczęściej stosuje się wkręty bimetalowe z podkładką metalowo-gumową EPDM. Połączenie dwóch metali (w tym stali nierdzewnej lub kwasoodpornej) sprawia, że są one odporne na korozję, estetyczne i trwałe. Duże znaczenie ma też podkładka, która uszczelnia połączenie i zapobiega jego samoczynnemu poluzowaniu. Dzięki temu całość jest solidna i niezawodna.

Artykuł promocyjny.



Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też