Podstawowe kroki, które należy wykonać
Od czego należy zacząć, jeśli zamierza się na własną rękę przeprowadzić budowę instalacji gazowej do budynku mieszkalnego? Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby upewnić się, czy zawarta umowa deweloperska takiego działania nie zabrania. Często bowiem jest tak, że budynek nie jest do takich instalacji przystosowany.
Jeśli jednak nie m ku temu przeciwwskazań, można przejść do analizy poszczególnych kroków, które należy wykonać. Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby zamówić projekt instalacji. Wraz z nim należy udać się do stosownego urzędu po pozwolenie na budowę. Gdy formalności zostaną spełnione, można następnie przejść do budowy instalacji.
Uruchomienie dostawy gazu
Oczywiście posiadanie gotowej instalacji gazowej nie kończy całego procesu. Spełnione zostały dopiero obowiązkowe sprawy, bez których nie można by było przejść do najważniej kwestii, czyli podpisania umowy o dostawę. Zanim jednak do tego się dojdzie, trzeba jeszcze przeprowadzić odbiór mieszkania od dewelopera i obecnej w nim instalacji. Co prawda fakt zakończenia budowy nie musi być zgłaszany, lecz odbiór instalacji gazowej wraz z testem jej szczelności jest sprawą absolutnie obowiązkową, bez której nie uzyska się zgody na użytkowanie i nie będzie możliwe podpisanie umowy z dostawcą gazu.
Ostatnim etapem jest zawarcie umowy z dostawcą gazu. Można to zrobić pocztą, mailowo lub też w biurze obsługi klienta danego operatora. Gdy umowa zostanie podpisana, w domu zamontowany będzie gazomierz, a następnie określony zostanie dzień, od którego w instalacji popłynie gaz. Jak więc widać, nie jest to procedura specjalnie skomplikowana, a na pewno pozwoli na znacznie wygodniejsze i oszczędniejsze życie.
Zobacz także:
- Czy należy zgłaszać zakończenie budowy instalacji gazowej?
- Ile kosztuje założenie instalacji gazowej w domu 2023?
- Jak podłączyć prąd do działki niezabudowanej
- Kiedy następuje podpisanie aktu notarialnego z deweloperem?
- Czy do ogrzewania gazem ziemnym jest dopłata w 2023 roku