Czym się różni inwerter hybrydowy fotowoltaiczny od zwykłego?

Avatar

Inwerter (falownik) fotowoltaiczny to nieodłączny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Wraz z postępem technologicznym, pojawił się także inny rodzaj tego elementu – inwerter hybrydowy. Czym różni się od inwertera standardowego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zasady działania oraz różnice pomiędzy inwerterem hybrydowym a zwykłym

Każdy inwerter (falownik) fotowoltaiczny odpowiada w instalacji fotowoltaicznej za przekształcenie wytworzonego prądu zmiennego na prąd stały. Rodzaj hybrydowy także spełnia taką rolę, łącząc w sobie funkcje falownika standardowego z akumulatorowym. Oprócz przekształcania prądu jest także w stanie magazynować wytworzony prąd. 

Główną różnicą pomiędzy inwerterem hybrydowym a zwykłym jest to, że ten pierwszy składa się z innego okablowania głównie w kwestii zwiększonej liczby wejść i wyjść. Przekłada się to bezpośrednio na ułatwioną wysyłkę energii elektrycznej skierowanego do i ze skrzynki rozdzielczej, akumulatorów, które magazynują energię, czy z wykorzystywanej sieci elektrycznej.

Zalety i wady inwerterów hybrydowych

Jak w przypadku każdego rodzaju urządzeń, tutaj także znajdą się wady i zalety, które charakteryzują inwertery hybrydowe. Do pozytywnych aspektów można zaliczyć:

  • Działanie inteligentnej ładowarki – opcja kontrolująca moment przesyłania energii do akumulatorów. Ma to szczególne zastosowanie wówczas, gdy chce się zaoszczędzić na procesie wytwarzania i kumulacji prądu.
  • Opcja przełączania prądu stałego i zmiennego – unika strat energii podczas przełączania prądu stałego na zmienny i z powrotem – polega na tym, że wytworzona energia wprowadzana jest do akumulatora w formie prądu stałego.
  • Maksymalizacja wydajności systemu – wybrane modele inwerterów można podpiąć do dużych instalacji elektrycznych – wówczas poprzez zwiększenie mocy wyjściowej w momentach słabszego świecenia słońca, system nie traci aż tyle energii na jej pobieranie.
Zobacz też:  Jaki samochód wybrać do firmy budowlanej?

Do słabych stron należą:

  • Zależność od warunków pogodowych – większość modeli nie jest w pełni przystosowana do montażu zewnętrznego, co może przyczynić się do awarii urządzenia.
  • Ograniczenie działania przy braku prądu – niektóre modele nie mają opcji awaryjnego zasilania co może być kłopotliwe, kiedy pomimo braku dostaw prądu, inwerter powinien nieustannie działać.
  • Brak technologii pass-through – jest to system, który w przypadku braku dostępu do prądu dostarcza energię do urządzeń, które akurat są używane, a także ładuje akumulatory.
  • Utrudniona możliwość podpięcia inwertera hybrydowego do obecnej instalacji – jest to rozwiązanie dość drogie i nie zawsze działające poprawnie – w tej sytuacji lepiej sprawdzi się inwerter standardowy.

Na jaki inwerter hybrydowy warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim ważne jest, aby urządzenia były wyprodukowane z wysokiej klasy komponentów, które będą szczelne i kompaktowe. To zagwarantuje sprawne działanie przez długi czas. W przypadku inwerterów marki Sofar Solar są to części od czołowych producentów, m.in. IGBT: Fairchild Semiconduct. Korzystanie z urządzenia powinien ułatwić wbudowany wyświetlacz, na którym można dobrać oczekiwany tryb pracy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na opcje wejścia oraz wyjścia – w przypadku tych drugich polecane są trójfazowe oddzielne rozwiązania. Rozwiązania proponowane przez markę Sofar Solar zapewniają wysoką sprawność, różnorodne tryby pracy oraz intuicyjną obsługę, także poprzez aplikację zainstalowaną na telefon. Wybrane modele spełniają także wszelkie wymagania programu Prosument. 

Inwerter hybrydowy marki Sofar Solar

Fot. Inwerter hybrydowy marki Sofar Solar z linii HYD / Źródło: https://swatt.pl/pl/

Dlaczego warto zainwestować w inwerter hybrydowy?

Inwerter hybrydowy to urządzenie na pewno oferujące więcej możliwości – oprócz konwersji prądu zmiennego na stały, ma także funkcję magazynowania wytworzonej energii. To niezwykle przydatne rozwiązanie, szczególnie gdy zużywasz duże ilości prądu, a także możesz sobie pozwolić na pobieranie większej ilości energii z instalacji fotowoltaicznej.

Zobacz też:  Zmywarka wolnostojąca – co warto wiedzieć przed zakupem?

Tekst promocyjny



Zobacz także:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też