Co to są i jak działają pompy ciepła

Wielkogabarytowe systemy przesuwne nie tylko są funkcjonalne, ale też stanowią doskonałą ozdobę domu. Duże przeszklenia optycznie powiększają budynek oraz wpuszczają do wnętrza naturalne światło słoneczne. Co ważne, drzwi przesuwne na taras umożliwiają łatwe przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią na zewnątrz. Dlaczego warto wybrać system PVC? Jakie korzyści zapewniają systemy aluminiowe? Z artykułu dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania.
Marcin

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia wykorzystywane do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. Cieszą się one dużą popularnością głównie ze względu na to, że są wygodne w użytkowaniu, a także ekonomiczne oraz ekologiczne. Jest ona świetną alternatywą dla tradycyjnych metod ogrzewania. Warto dowiedzieć się więcej o pompach ciepła oraz tego, jakie rodzaje urządzeń można spotkać na rynku.

Co to jest pompa ciepła

Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii. Pobierają one ciepło z otoczenia, a następnie przenoszą je do instalacji grzewczej znajdującej się w budynku. Urządzenia te mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i z instalacją fotowoltaiczną, czy zasilać ogrzewanie podłogowe.

Hybrydowe pompy ciepła służą do ogrzewania pomieszczeń, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie. Instalację pompy ciepła warto rozważyć, aby ograniczyć wydatki eksploatacyjne.

Jakie są rodzaje pomp ciepła

Jeśli już wiesz, co to są pompy ciepła, to powinieneś także poznać ich najpopularniejsze rodzaje. W zależności od dolnego źródła ciepła wyróżnia się następujące typy tych urządzeń:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła.

Pompy ciepła typu powietrze powietrze są wyposażone w wentylator, dzięki któremu możliwy jest przepływ powietrza przez element nazywany wymiennikiem. Tego typu urządzenia występują w wersji split oraz monoblok. W przypadku powietrznych pomp ciepła montaż jest bezproblemowy i nie wiąże się z wysokimi kosztami. Wpływa to na popularność tych urządzeń. Powietrzna pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla budynków usytuowanych na małych działkach.

Gruntowa pompa ciepła to urządzenie korzystające z najbardziej stabilnego źródła. Zapewnia więc wydajne i sprawne ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody. Jednak jej zakup oraz montaż jest kosztowny i związany z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych odwiertów.

Zobacz też:  Kiedy pracownik budowlany może ubiegać się o L4?

Wodna pompa ciepła jest najmniej popularnym rozwiązaniem. Wynika to głównie z faktu, że budynek, który ma być ogrzewany za jej pomocą, musi znajdować się w sąsiedztwie zbiornika wodnego, takiego jak jezioro czy staw.

Zasada działania pompy ciepła

Zanim zaczniesz korzystać z tego sposobu ogrzewania, musisz dowiedzieć się także, jak działa pompa ciepła.

Jej działanie jest zbliżone do tego, w jaki sposób funkcjonują lodówki. Głównym zadaniem urządzenia jest pobranie energii z otoczenia, a następnie przekazanie jej do systemu grzewczego. Budowa pompy ciepła nie jest skomplikowana i bazuje na kilku najważniejszych elementach.

Dokładny sposób jej działania warunkuje dolne źródło ciepła. W przypadku gruntowej pompy jest to możliwe dzięki roztworowi glikolu. Pompy powietrzne przekazują energię z otoczenia bezpośrednio do obiegu czynnika chłodzącego. Odparowuje on w parowniku, a następnie wytworzona para trafia do sprężarki. Jest to element, który do funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej. W sprężarce następuje podgrzanie czynnika, a ciepło przekazywane jest do skraplacza. To właśnie z niego ciepło trafia do instalacji grzewczej w budynku.

Parametry wpływające na pracę pompy ciepła

Wybierając pompę ciepła, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów, które wpływają na jej pracę oraz wydajność. Warto więc wiedzieć, które z nich są najważniejsze. Dobór urządzenia o odpowiednich właściwościach sprawi, że ogrzewanie pompą ciepła będzie ekonomiczne oraz skuteczne.

Bardzo ważna jest moc pompy ciepła, która musi być dopasowana do zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Trzeba więc wziąć pod uwagę powierzchnię obiektu oraz rodzaj ogrzewania. Należy także sprawdzić, ile prądu zużywa sprężarka w wybranym modelu. Im mniejsze zużycie prądu, tym niższe koszty eksploatacyjne.

Istotnym parametrem, który także współczynnik wydajności, czyli COP. Wyraża on stosunek dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii. Dobrze dobrana pompa ciepła musi gwarantować, że ogrzewanie płaszczyznowe oraz instalacja z tradycyjnymi grzejnikami będzie w stanie ogrzać pomieszczenia oraz przygotować wodę użytkową.

Zobacz też:  Jakie są zalety ogrzewania podłogowego w domu?

Pompa ciepła – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Montaż pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na efektywnym, a zarazem ekologicznym i ekonomicznym sposobie ogrzewania. Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe. Sprawdź ofertę pomp ciepła dostępnych w sklepie Eko2020. Możesz skorzystać z pomocy doświadczonych doradców, którzy dobiorą urządzenie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Treść promocyjna

 

Zobacz także:

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też