Jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu?

Na etapie planowania budowy nowego domu lub w trakcie modernizacji ogrzewania już eksploatowanego budynku często pada pytanie, jak dobrać pompę ciepła – ze szczególnym naciskiem na moc samego urządzenia. To jeden z najważniejszych parametrów, który zawsze należy rozważyć przed wyborem konkretnego rozwiązania. Jak dobrać moc pompy ciepła do realnego zapotrzebowania budynku na energię cieplną? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!
Marcin

Jak dobrać pompę ciepła do budynku?

Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła do swojego domu należy wziąć pod uwagę kilka różnych aspektów, które będą wpływać na jej optymalną, wydajną pracę. Olbrzymie znaczenie ma przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, które wynika bezpośrednio z zastosowanej izolacji termicznej. Warto mieć na uwadze, że inny poziom izolacji będą miały domy już wybudowane, a inny budynki nowe.

Jak więc do tego podejść? Jakie są pozostałe czynniki, które trzeba rozważyć przed wyborem pompy ciepła do swojego domu?

Oblicz zapotrzebowanie cieplne budynku

Analiza zapotrzebowania domu na ciepło jest jednym z pierwszych i najważniejszych kroków, który pozwoli Ci trafnie dobrać pompę ciepła. W przypadku nowych budynków informacje te zawarte są w charakterystyce energetycznej opracowywanej przez projektantów. Obecnie w nowoczesnych domach energooszczędnych wykorzystuje się najczęściej izolację termiczną z wełny mineralnej o grubości między 12 a 15 cm. Przyjmując, że dany budynek wyposażony jest w izolację o takich właśnie parametrach, otrzymujemy zapotrzebowanie cieplne na poziomie ok. 40 W/m2. Wartości te są jednak orientacyjne, dlatego warto pomyśleć o wykonaniu tzw. audytu energetycznego budynku w celu uzyskania jak najdokładniejszych pomiarów.

Jak dobrać moc pompy ciepła do budynku – ważna jest liczba lokatorów

Ten czynnik jest szczególnie istotny, jeśli zamierzasz wykorzystywać pompę ciepła nie tylko w charakterze źródła ciepła dla domu, ale także do produkcji ciepłej wody użytkowej. To, ilu mieszkańców przebywa na co dzień w domu, wpływa na poziom zużycia wody – na tej podstawie należy obliczyć ilość energii potrzebnej do jej podgrzania. Przy jednej osobie jest to ok. 250 W, przy dwóch 500 W i tak dalej. Można zatem łatwo sprawdzić, że do podgrzania CWU dla 4-osobowej rodziny potrzebny jest ok. 1 kW energii cieplnej.

Zobacz też:  Odbiór mieszkania lista kontrolna

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Kolejna ważną rzeczą przy wyborze pompy ciepła do domu jest powierzchnia budynku. Urządzenie, które dobrze odnajdzie się w przypadku klasycznego bliźniaka o powierzchni 80 m2, zupełnie nie sprawdzi się dla dużego domu jednorodzinnego o wielkości >200 m2.

Rozważ charakterystykę temperaturową regionu, w którym mieszkasz

To kwestia nie do pominięcia dla głównie dla osób, które zastanawiają się, jak dobrać moc pompy ciepła powietrze woda. Sprawność tych urządzeń uzależniona jest w dużej mierze od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, a także od temperatury wewnętrznego źródła ciepła. Pamiętaj, że producenci pomp ciepła podają parametry wydajnościowe dla konkretnych regionów klimatycznych – informacje te znajdziesz na etykiecie energetycznej urządzenia.

Jak dobrać pompę ciepła – zweryfikuj najważniejsze parametry urządzenia

  • Rodzaj pompy ciepła – pompa ciepła powietrze-woda jest bardzo popularnym wyborem wśród wielu użytkowników, głównie przez wzgląd na dużą wydajność i stosunkowo niską cenę. Modele te są w stanie zachować oczekiwaną efektywność pracy nawet przy temperaturze zewn. dochodzącej do -25°C. Mogą być montowane praktycznie w dowolnym budynku, działają wydajnie zarówno latem, jak i zimą i świetnie sprawdzają się we współpracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Z kolei pompy ciepła gruntowe i wodne charakteryzują się jeszcze większą efektywnością, są jednak droższe i bardziej skomplikowane w montażu.
  • Moc grzewcza urządzenia – zostając przy powyższym przykładzie: jak dobrać pompę ciepła powietrze woda? Tak samo jak w przypadku innych rodzajów pomp, trzeba przeanalizować czynniki opisane we wcześniejszym punkcie (stopień izolacji budynku, jego wielkość, zastosowanie pompy – tylko do ogrzewania domu czy także do przygotowywania cwu itd.). Przyjmując, że zapotrzebowanie cieplne wynosi np. 4,8 kW, należy wybrać pompę o mocy 6 kW; przy zapotrzebowaniu na poziomie ok. 8,2 kW odpowiednie będzie urządzenie o mocy 9-10 kW.
  • Współczynnik COP – parametr ten informuje, ile kWh energii cieplnej wygeneruje dany model pompy przy wykorzystaniu 1 kWh energii elektrycznej.
Zobacz też:  Czy warto zdecydować się na przenośne agregaty prądotwórcze?

Jak zauważają eksperci z hurtowni OZE Sunprofi, którzy pomogli w przygotowaniu powyższego tekstu, właściwie dobrana pompa ciepła do domu pozwala całkowicie pokryć zapotrzebowanie budynku na moc cieplną i przyczynia się do uzyskania znacznych oszczędności na kosztach ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej w skali roku. Kluczowe jest jednak rozłożenie na czynniki pierwsze najważniejszych parametrów urządzenia, a także charakterystyki konkretnego budynku. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu ze specjalistami z Sunprofi!

Zobacz także:

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też