Ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny?

Ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny?

Avatar

Obecnie na rynku coraz większą popularnością cieszą się samochody elektryczne. Są nowoczesne i nie zużywają benzyny, co sprawia, że kierowcy chętniej po nie sięgają. Jest jednak pewna kwestia, która może powstrzymywać potencjalnych użytkowników przed przesiadaniem się na tego typu auta, a mianowicie ich zasięg.

Mimo że powstają nowe stacje ładowania, kierowcy obawiają się, że tego typu pojazdy mają niewielki zasięg i nie sprawdzą się w długodystansowych podróżach. W trakcie planowania dłuższej trasy pojazdem elektrycznym pojawia się niepokój, że jego bateria wyczerpie się, a w pobliżu nie będzie żadnej stacji ładowania. Aktualnie jednak mówi się, że tego typu obawy nie są już uzasadnione. Sprawdźmy więc, ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny i dlaczego?

Ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny?

Odpowiedź jest bardzo krótka – to zależy. Nie da się podać jednej liczby w stosunku do każdego modelu samochodu mającego zielone tablice rejestracyjne. Aktualny rekord przejazdu na jednym ładowaniu wynosi 1772,2 kilometra, ale pamiętać trzeba, że dokonał tego autobus Proterra Catalyst E2 Max. Z kolei samochody osobowe niegdyś osiągały zasięg tylko do 200 kilometrów, teraz zaś coraz częściej jest to około 300 kilometrów możliwych do przejechania na jednym ładowaniu. Jednak wciąż produkowane są małe modele – takie jak te od marki Smart – które nie przejadą więcej niż 100 kilometrów.  Zależy do przede wszystkim od baterii, w jaką wyposażony jest dany model, a wielkość baterii z kolei uzależniona jest od wymiarów i wagi danego samochodu elektrycznego.

Mniejszy samochód pomieści bowiem mniejszą baterię i na odwrót. Przykładowo Tesla Model S (P100D) wyposażona została w baterię o pojemności 100 kilowatogodzin. Oznacza to, że ten samochód może przejechać 572 kilometrów na jednym ładowaniu. Jest to jednak wyjątkowo drogi dostępny model, na który zdecydowanie nie każdy kierowca może sobie pozwolić, a sama Tesla jest liderem na rynku aut elektrycznych. W salonach jednak pojawiają się już alternatywy, które oferują zbliżone zasięgi – na przykład Audi GT może przejechać około 450 kilometrów na jednym ładowaniu. Pojawiły się także pojazdy od Lucid Group, które pobiły rekord Tesli – ich sedan Air przejechał aż 836,8 kilometra na jednym ładowaniu. Elon Musk zapowiedział w kontrze samochód osobowy, który ma mieć zasięg aż do 1000 kilometrów. Konkurencja na tym rynku sprawia więc, że być może już niedługo inni kierowcy będą się cieszyć wygodną i długą jazdą samochodami elektrycznymi.

Zobacz też:  Jak podłączyć prąd na działce rolnej

Od czego zależy ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny?

Zasięg, który samochód elektryczny osiągnie na jednym ładowaniu, nie zależy jednak tylko od baterii. Duży wpływ na zużycie energii w samochodzie ma także styl jazdy kierowcy, czyli na przykład częstotliwość przyspieszania autem sposób korzystania z pojazdu – gdy uruchamiane są równocześnie wszystkie funkcje w samochodzie, to siłą rzeczy zużycie energii następuje szybciej –  temperatura zewnętrzna (niskie temperatury zmniejszają dystans, który można przejechać). Widać więc, że choć zasięgi pojazdu, które wynikają z jego baterii, są przydatną informacją, to jednak nie są one niezmienne i styl jego użytkowania przez kierowcę także może mieć wpływ na to, ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny. Pamiętajmy też, że pojazd elektryczny w mieście może się sprawdzić lepiej niż tradycyjne auta zasilane benzyną, ponieważ stojąc w korku, nie zużywa on prądu. Samochody elektryczne stają się też coraz szybsze, co może też wpłynąć na ich rosnącą popularność wśród kierowców i ich obecność na drogach.

Liczba kilometrów, które przejedzie samochód elektryczny, zależy więc przede wszystkim od jego wymiarów i zamontowanej baterii, ale parametry te mogą się zmienić pod wpływem indywidualnego stylu jazdy kierowcy oraz warunków zewnętrznych. Zasięgi osobowych samochodów elektrycznych wciąż się zwiększają, więc można liczyć, że za jakiś czas korzystanie z nich będzie wygodniejsze, przejechanych kilometrów będzie więcej, a stacje ładowania pojazdów będą się pojawiać coraz liczniej. 



Zobacz także:
Zobacz też:  Jak obliczyć, ile prądu zużywa komputer na co dzień?
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też