Kto wynalazł prąd?

Kto wynalazł prąd?

Avatar

Chociaż Edisonowi i Tesli często przypisuje się stworzenie pierwszego obwodu elektrycznego, są też inne osoby odpowiedzialne za rozwój tej dziedziny. Inne znaczące postacie, które przyczyniły się do powstania tego cudu techniki, to Alessandro Volta i Stephen Gray. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii elektryczności, przeczytaj nasze artykuły o Thomasie Edisonie, Nikoli Tesli i Stephenie Grayu. Omówimy także historię elektryczności oraz kto i kiedy ją wynalazł.

Thomas Edison

Poczwórny telegraf to prawdopodobnie najważniejszy wynalazek stworzony przez Edisona. Umożliwił on jednoczesne komunikowanie się dwóch osób i był jego pierwszym wielkim sukcesem finansowym. W 1869 r. Thomas Edison przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie nawiązał współpracę z wybitnym specjalistą w dziedzinie elektryki Frankiem L. Pope’em. Wspólnie opracowali uniwersalną drukarkę Edisona i inne telegrafy drukujące. Obaj mężczyźni pracowali w laboratorium w wagonie bagażowym, a Edison założył nawet gazetę w pociągu! Eksperymenty Edisona położył jednak kres pożar.

W 1882 r. Edison uruchomił pierwszą elektrownię parową. Edison zbudował również laboratorium w New Jersey, w którym zatrudnił kilkudziesięcioosobowy personel do pracy nad swoimi wynalazkami. Powstałe w ten sposób laboratorium stało się wzorem dla współczesnych korporacyjnych procesów badawczo-rozwojowych. W rezultacie wiele współczesnych procesów stosowanych w firmach jest wzorowanych na podejściu Edisona. Edison rozumiał, czego chcą rynki, i opracowywał sposoby zaspokojenia tych potrzeb.

Nikola Tesla

Ważne jest, aby zrozumieć historię elektryczności i sposób jej wynalezienia. Nikola Tesla urodził się w Smiljanie w Chorwacji w 1856 roku. Studiował fizykę i matematykę na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Podczas studiów w Budapeszcie pracował w centrali telefonicznej i doskonalił swoje wynalazki. W 1882 r. wpadł na pomysł silnika indukcyjnego, który wytwarzał prąd zmienny przez indukcję elektromagnetyczną z pola magnetycznego. Jednak jego wynalazki nie przyniosły mu wielkiego uznania. W 1884 r. uciekł więc do Stanów Zjednoczonych. Thomas Edison przypisał mu później zasługi za postępy w pracy i rozwój fizyki.

Zobacz też:  Ile prądu zużywa pompa ciepła i od czego to zależy?

Prace Tesli nad prądem zmiennym doprowadziły do rozwoju systemów polifazowych. Posiadał 40 podstawowych patentów amerykańskich, które w końcu zostały zakupione przez George’a Westinghouse’a, który chciał zaopatrzyć Amerykę w technologię Tesli. Choć Westinghouse był początkowo sceptyczny, system Tesli ostatecznie zwyciężył i stał się standardem w produkcji energii elektrycznej przez cały XX wiek. W 1888 r. Tesla uzyskał swój pierwszy patent na prąd zmienny. Zademonstrował go na Światowej Wystawie Kolumbijskiej w Chicago, a w 1895 r. zaprojektował pierwszą elektrownię wodną nad wodospadem Niagara.

Alessandro Volta

Alessandro Volta był włoskim naukowcem i wynalazcą. Już w młodym wieku miał trudności z mówieniem po włosku. W końcu nauczył się niemieckiego, francuskiego i angielskiego, zanim opuścił szkołę. Jako dorosły człowiek podróżował do różnych europejskich ośrodków naukowych i nawiązywał kontakty listowne z fizykami i inżynierami. Jednym z takich naukowców był Giambatista Beccaria, który zachęcał Voltę do eksperymentów.

Pierwsza bateria elektryczna powstała na podstawie eksperymentów Volty. Połączył on dwa niepodobne do siebie metale w cieczy, np. w roztworze soli, i badał, jak zmienia się natężenie prądu elektrycznego w zależności od pierwiastków. Akumulator koronowo-kubkowy powstał w oparciu o odkrycie Volty. Volta ułożył szereg okrągłych kubków, napełnił każdy z nich roztworem soli i włożył do nich paski miedzi.

Stephen Gray

Podczas swoich eksperymentów Stephen Gray odkrył, że prąd elektryczny przepływa przez ciecz. Używając kuli z kości słoniowej jako symulacji szklanej rury, Gray odkrył, że iskry przeskakują z jednego obiektu na drugi. Zaczął myśleć o elektryczności jako o płynie i eksperymentował nad sposobami przenoszenia prądu przez nitkę. Odkrycia Graya stanowiły znaczący krok w kierunku nowoczesnej elektryczności. W tym artykule poznasz szczegóły pierwszej próby wytworzenia elektryczności.

Choć początkowo eksperymenty Graya nie miały większego znaczenia, w wieku sześćdziesięciu lat udało mu się dokonać znaczących odkryć w dziedzinie elektryczności. Jego eksperymenty były bardzo dokładne, ponieważ odnotowywał efekty, których nie przewidywały jego teorie. Gray przekazał swoje pomysły i informacje o rzadkich efektach Towarzystwu Królewskiemu. W następnych latach był znany z tego, że miał “smykałkę” do elektryczności. Oto kilka ciekawostek z życia Graya.

Zobacz też:  Jak podłączyć prąd do garażu

Zobacz także:

Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też