Jak wygląda kurs na elektryka od podstaw

Jak wygląda kurs na elektryka od podstaw

Avatar

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale opiekunbudowy.pl

Zdobycie uprawnień i kwalifikacji niezbędnych do wykonania zawodu elektryka często staje się marzeniem wielu osób. Zawód ten bowiem jest niezwykle dobrze opłacalny, a także dla elektryków nigdy nie brakuje pracy. Tak więc jak wygląda kurs na elektryka od postaw?

Kurs na elektryka od podstaw- jakie są wymagania?

Wiele osób, zainteresowanych kursami na elektryka posiada błędne przekonanie, że do rozpoczęcia wspomnianego już kursu niezbędne jest posiadanie co najmniej średniego wykształcenia. Okazuje się, że do przystąpienia do kursu na elektryka nie jest wymagane ukończenie żadnej kierunkowej szkoły, ani nie wymagane jest wieloletnie doświadczenie. Nie da się ukryć, że kurs na elektryka nie wymaga również kilkuletniego szkolenia. Kurs na elektryka zwykle nie zajmuje dużo czasu, a podstawę do zdobycia uprawnień stanowią oczywiście egzaminy. Niemniej jednak kursy te można dodatkowo rozszerzyć o określone specjalizacje, wówczas czas jego trwania może się nieco wydłużyć. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podstawowe uprawnienia dają możliwość jednak jedynie do wykonywania prac w obrębie instalacji elektrycznej do 1 kV, więc jeśli uczestnik na poważnie myśli o związaniu swojej przyszłości właśnie z tym zawodem, zapisanie się na kursy specjalizacyjne otworzy mu drzwi do dalszej kariery. Tak więc, jasno można stwierdzić, że do tego, by zostać elektrykiem wymagane jest jedynie zapisanie na specjalistyczny kurs. Wówczas na tym kursie uczestnicy mogą zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu budowy obwodów elektrycznych, a także sposobów w jaki one funkcjonują, a także w jaki sposób można przeprowadzić ich montaż. Co więcej w trakcie trwania kursu na elektryka, kursanci mogą również zgłębiać wiedzę w ramach specjalizacji, która dla siebie wybrali. Warto również pamiętać, że nie istnieją żadne szczególne obostrzenia, które ograniczają możliwości zapisania się na kurs elektryka. Jednym z najważniejszych wymagań jest oczywiście sam wiek uczestnika, a dokładniej musi mieć on ukończone 18 lat, co najmniej w dniu, w którym zapisuje się on na dany kurs.

Zobacz też:  Jak obliczyć, ile prądu zużywa komputer na co dzień?

Jak wygląda kurs na elektryka od postaw?

Przechodząc do konkretów, z pewnością każdy zastanawia się, jak tak naprawdę kurs na elektryka wygląda. Otóż jeśli mowa o podstawowym kursie na elektryka, który w tym wypadku obejmuje zakres prac elektryka montażysty, trwa niezwykle krótko, gdyż obejmuje on jedynie 24 godzin, a co więcej rozłożony jest on na 3 dni robocze. Tak więc jak kurs ten wygląda? Otóż w trakcie jego trwania uczestnicy są zapoznawani z następującymi zagadnieniami:

  • sposoby na wykonywanie przyłącza w złączu kablowym
  • zagadnienia związane z montażem liczników, a także całymi ich niezbędnymi osprzętami
  • montaż bezpieczników nadprądowych
  • montaż tak zwanych zabezpieczeń różnicoprądowych
  • montaż układu ochronnika przeciwprzepięciowego
  • zagadnienia związane z samym montażem układu sterowania oraz z montażem dodatkowych zabezpieczeń jak np. wyłącznik pożarowy
  • związanymi z instalacjami uziemienia
  • sposoby na podłączenie i poprawne zainstalowanie instalacji oświetleniowych
  • sposoby na podłączenie standardowych odbiorników elektrycznych
  • sposoby na podłączanie gniazdek o mocy 230 i 400 V

Co więcej warto wiedzieć, że kurs na elektryka od podstaw zwykle podzielony na dwie części gdzie pierwsza z nich w pełni obejmuje zapoznanie się uczestników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa, które obowiązują podczas budowy oraz montażu instalacji. Druga część kursu z kolei w całości poświęcona jest realizacji określonych czynności praktycznych, by kursanci mogli oswoić się z niezbędnymi elementami instalacji elektrycznej oraz narzędziami, które są niezbędne do ich budowy. Po kursie muszą oni przystąpić do oficjalnego egzaminu sprawdzającego stopień przyswojonej podczas kursu wiedzy.



Zobacz także:
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też