ile prądu zużywa pompa ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła i od czego to zależy?

Pompy ciepła to nowoczesne i wydajne rozwiązania w zakresie systemów grzewczych. Służą nie tylko do ogrzewania domu, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Warto zastanowić się nad tym, ile prądu zużywa pompa ciepła i co na to wpływa.
Marcin

Bez dwóch zdań urządzenia cechujące się wysoką efektywnością energetyczną cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Do tej kategorii zaliczane są również pompy ciepła, których zadaniem jest generowanie energii cieplnej do ogrzewania budynku. Wybrane modele można rozbudować o dedykowany zbiornik, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się również w systemie podgrzewania c.w.u. Ile prądu zużywa pompa ciepła i co wpływa na ostateczny wynik?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła charakteryzuje się prostym mechanizmem działania. Podstawą jest wykorzystywanie przez urządzenie energii, która pozyskiwana jest z dolnego źródła ciepła: ziemi, powietrza lub wody. Następnie energia oddawana jest do górnego źródła, czyli do systemu grzewczego. W całym procesie wykorzystywane są niewielkie ilości energii elektrycznej, dzięki którym w sprzęcie pracuje sprężarka. Nowoczesne pompy ciepła służą zarówno do ogrzewania budynku, jak i podgrzewania wody użytkowej. Aby zminimalizować koszty eksploatacji urządzenia, można połączyć je z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas zapotrzebowanie na energię będzie pokrywane w ramach odnawialnych źródeł energii.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła, które różnią się dolnym źródłem. Są to:

  • powietrzne pompy ciepła;
  • gruntowe pompy ciepła;
  • wodne pompy ciepła.

Od czego zależy to, ile prądu zużywa pompa ciepła?

To, ile prądu pobiera pompa ciepła, zależy od kilku czynników. W związku z tym obliczenia prowadzi się w sposób indywidualny, ponieważ potrzeby inwestorów są różne. Podstawowy parametr brany pod uwagę przy estymacji zużycia prądu to kubatura budynku. Im powierzchnia domu jest większa, tym więcej energii elektrycznej zużyje pompa ciepła do wygenerowania ilości ciepła, która zaspokoi potrzeby domowników. Wpływ na efektywność energetyczną urządzenia ma również technologia budowania domu. Im mniejsze straty ciepła i bardziej energooszczędny dom, tym lepiej. Inne wskaźniki zużycia energii elektrycznej obserwuje się przy wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej, a także przy ogrzewaniu grzejnikowym i podłogowym. To również jest brane pod uwagę.

Zobacz też:  Audyty energetyczne budynków - na czym polegają i kiedy warto się na nie zdecydować

Jak zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u. wpływa na roczne zużycie energii?

Oczywiście wpływ na koszt ogrzewania i na to, ile prądu zużyje pompa ciepła powietrzna, mają indywidualne potrzeby domowników. Każdy może mieć nieco inne preferencje w zakresie optymalnej temperatury, która gwarantuje komfort cieplny w budynku. Dotyczy to także ciepłej wody użytkowej. Im temperatura w domu ma być wyższa, tym ogrzewanie pompą ciepła będzie generowało większy pobór prądu. O ile przy ustalaniu temperatury zazwyczaj nie ma znaczenia liczba domowników, tak przy c.w.u. ma to znaczenie. Im więcej osób mieszka w domu, tym roczne zużycie prądu przez pompę powietrzną lub inną będzie wyższe.

Czym jest współczynnik COP i jak mierzyć efektywność pompy ciepła?

Oszacować efektywność energetyczną pompy ciepła można za pomocą współczynnika COP. Określa on wydajność pompy. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. Określa się go poprzez obliczenie stosunku energii cieplnej dostarczonej do budynku do tego, ile energii zużyje pompa z sieci. Standardowo dobre pompy ciepła mają COP na poziomie 3,5-5,5. Jeżeli dane urządzenie posiada współczynnik 4, to oznacza, że do wygenerowania 4 kw ciepła, wykorzystuje 1 kw energii elektrycznej.

Współczynnik SCOP do oszacowania zużycia prądu podczas pracy pompy ciepła

Do oszacowania kWh energii wykorzystanej przez pompę ciepła, służy współczynnik SCOP. Określa on, ile prądu w danym okresie zużyje pompa. Zazwyczaj liczy się to w odniesieniu do miesiąca, sezonu grzewczego lub całego roku kalendarzowego. Posiadając współczynnik SCOP, można przejść do obliczania kosztu funkcjonowania systemu grzewczego. W tym celu można wykorzystać kalkulator internetowy lub posłużyć się prostym wzorem. Wystarczy zapotrzebowanie budynku na ciepło podzielić przez współczynnik SCOP. W ten sposób uzyska się wynik, wskazujący na realne zużycie prądu przez pompę ciepła. Następnie mnoży się go przez cenę prądu (zgodnie z taryfą za 1 kWH). Dzięki temu określisz koszty użytkowania pompy ciepła w danej nieruchomości.

Zobacz też:  Czym są linie energetyczne średniego napięcia

Czy da się obniżyć średnie zużycie prądu przez pompę ciepła?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby spowodować niższe zużycie prądu przez pompę ciepła. Wiąże się to m.in. z lepszym odzyskiem ciepła. Rekomenduje się uwzględnienie w projekcie inwestycji wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która jest zdecydowanie bardziej wydajna i energooszczędna, niż grawitacyjna. Ponadto lepszym wyborem może okazać się ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe, aniżeli tradycyjny system grzewczy z grzejnikami. Ostatecznie wybór zależy nie tylko od wskaźników ekonomicznych, ale także od indywidualnych preferencji właściciela budynku i domowników.

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania jest połączenie systemu pompy ciepła z wydajną instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu część lub całość zapotrzebowania na prąd będzie zaspokajane przez odnawialne źródło energii. Przełoży się to na jeszcze niższy pobór energii z sieci. Sposobem na zmniejszenie poboru prądu jest również ustawienie niższej temperatury docelowej, która zapewni domownikom komfort cieplny. W tym wypadku nawet jeden stopień może zrobić zauważalną różnicę w wysokości rachunków. Nowoczesne pompy ciepła wykazują większy współczynnik COP, co wpływa na opłacalność tego typu inwestycji.



Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też