Jak podłączyć prąd na działce rekreacyjnej działce ROD

Jak podłączyć prąd na działce rekreacyjnej działce ROD

Avatar

Działki rekreacyjne ROD bez wątpienia są marzeniem każdego z nas. Dają one bowiem właścicielom wiele możliwości, jednak najczęściej nie występuje na nich przyłącze elektryczne. Tak więc jak podłączyć prąd na działce rekreacyjnej ROD?

Podłączanie prądu na działce rekreacyjnej ROD

Działki ROD przeznaczone głównie do rekreacji są niezwykle rozchwytywane. Niemniej jednak wiele osób zauważa konieczność podłączenia przyłącza elektrycznego. Niestety jasno trzeba sobie powiedzieć, że rzadko która działka od razu przyłączona jest do sieci, a jak wiadomo prąd znacznie zwiększa możliwości i funkcjonalność działki. Tak więc jak przyłączyć prąd na działce rekreacyjnej ROD? Oczywiście w pierwszej kolejności należy sobie uświadomić iż przyłącze do sieci elektrycznej, ogólnoogrodowej wymaga tego, by właściciele danej działki złożyli w pierwszej kolejności stosowny wniosek do samego zarządu ROD. Muszą oni przede wszystkim uzyskać pozwolenie, by na danej działce zamontować przyłącze elektryczne. Warto zaznaczyć, że jeśli na terenie ogrodu działkowego funkcjonuje wewnętrza sieć elektryczna lub energetyczna, wówczas zasady przyłączania prądu do działki rekreacyjnej ROD są ściśle określone w regulaminie ROD. Warto największą uwagę poświęcić paragrafowi 76 z tego regulaminu, który oznaczony jest tytułem “Zasady przyłączenia do sieci”. To właśnie tam znajdziemy swoistą wskazówkę i informacje o tym, że w momencie kiedy na działkach ROD jest dostęp do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej lub nawet i elektrycznej, wówczas działkowiec ma pełne prawo przyłączenia jej do sieci, jednak by tego dokonać w pierwszej kolejności musi on uzyskać zgodę samego zarządu ROD. Warto również mieć na uwadze to, że w przypadku większości ogródków działkowych istnieją sieci elektryczne. Nie są one zlokalizowane bezpośrednio na nich lub np. w wewnętrznych alejach ogrodowych pomiędzy działkami, a także przed niektórymi z nich mogą znajdować się nawet podliczniki czy urządzenia, które umożliwią właścicielom działek podłączenie prądu do swojej. Oczywiście sam proces podłączania prądu powinien odbywać się w obecności elektryka ogrodowego, który posiada niezbędną wiedze i doświadczenie w tym zakresie. Jednak gdy takiej osoby nie ma, wówczas działkowiec musi spróbować podłączyć prąd na działce rekreacyjnej ROD własnymi siłami lub po prostu wynająć do tego elektryka we własnym zakresie.

Zobacz też:  Czym jest ulga na prąd dla niepełnosprawnych?

Podłączenie prądu do działki rekreacyjnej ROD a naliczanie opłat za korzystanie z niego

W tym momencie, warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób nalicza się koszty i jakie są zasady korzystania z sieci elektrycznej w przypadku rekreacyjnych działek ROD. Otóż najważniejsze informacje można znaleźć również w regulaminie ROD. Dokładnie mowa tutaj o paragrafie 78 wspomnianego już regulaminu. Zgodnie z nim możemy dowiedzieć się że:

  • korzystanie z sieci elektrycznej przez danego działkowca może odbywać się tylko i wyłącznie na zasadach, które zostały uchwalone przez walne zgromadzenie i znajdują się w regulaminie ROD.
  • koszt dostawy energii na daną działkę, a także koszty związane z eksploatacją sieci ogólnoogrodowej są pokrywane z obowiązkowej opłaty ogrodowej, która przeznaczona jest na te cele.
  • opłatę za korzystanie z energii elektrycznej na działce rekreacyjnej ROD są naliczane wedle wskazań z urządzenia zwanego podlicznikiem, a cena obowiązująca z energię jest ceną ustaloną przez dany zakład energetyczny.
  • zarząd ROD może stwierdzić pobieranie przez działkowca energii poza podlicznikiem, wówczas uznane jest to za kradzież

W przypadku kiedy dane ogródki działkowe nie mają sieci energetycznej, niemniej jednak istnieje możliwość techniczna na zainstalowanie jej, wówczas niezbędną jest inwestycja. Jeśli zarząd ROD nie może pozwolić sobie na jej sfinansowanie, wówczas musi się on zwrócić z wnioskiem o dotację lub pożyczkę.Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też