ile prądu zużywa piec elektryczny

Ile prądu zużywa piec elektryczny do ogrzewania domu?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ogrzewanie domu. Jednym z nich jest kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania. Ile prądu zużywa piec elektryczny i czy jest to drogie rozwiązanie? Jak obniżyć rachunki w sezonie grzewczym?
Marcin

Ogrzewanie kotłem elektrycznym domu, czy też podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, wiąże się z określonymi kosztami. Im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym większe będą wydatki na system grzewczy. Warto jednak dokładnie zapoznać się z tym, ile prądu zużywa piec elektryczny i jak ma się to do kosztów alternatywnych źródeł ciepła, np. kotłów gazowych.

Co wpływa na koszt ogrzewania elektrycznego?

Poziom zużycia energii elektrycznej do generowania ciepła w domu oraz podgrzewania c.w.u. przez piec elektryczny zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma m.in. technologia, w jakiej wybudowano dom. W przypadku energooszczędnego i ocieplonego domu nie dochodzi do zbyt wielu strat ciepła, co automatycznie ma wpływ na pobór energii i roczny koszt ogrzewania. Kolejnym istotnym czynnikiem jest bryła budynku oraz ustawienie go względem stron świata. W domu energooszczędnym powinno się postawić na liczne przeszklenia od strony południowej, co pozwola maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania wnętrza i jednocześnie ograniczyć koszty ogrzewania elektrycznego. Ponadto warto postawić na dobrej jakości izolację termiczną, dzięki czemu piec będzie działał z mniejszą mocą, aby zapewnić domownikom komfort cieplny. Odpowiednie przygotowanie sprawia, że zastosowanie kotła elektrycznego będzie miało swoje uzasadnienie. Pamiętaj jednak o tym, że im gorszy standard wykończenia domu i słabsza izolacja termiczna, tym piec pracuje na zwiększonych obrotach i zużywa prądu proporcjonalnie więcej.

Koszt ogrzewania a taryfa energetyczna

W Polsce można postawić na trzy podstawowe taryfy energetyczne: g11, g12 lub g12w. Pierwsza jest zdecydowanie najczęściej wybierana. Przy taryfie G11 cena energii nie zmienia się, niezależnie od tego, kiedy jest pobierana. Drugą z możliwości jest skorzystanie z taryfy G12. W jej ramach obowiązują dwie strefy. Wówczas 1 kWh energii kosztuje więcej w dzień i mniej w nocy. Ze względu na to, że ogrzewanie działa przez całą dobę, to wybór tej taryfy nie zawsze jest opłacalny. Warto to dobrze obliczyć. Ciekawą opcją jest taryfa g12w. W niej prąd jest tańszy nie tylko w nocy, ale także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Zobacz też:  Pobór prądu na postoju samochodu – co warto wiedzieć?

Co przemawia za zakupem pieca elektrycznego?

Standardowo poziom zużycia energii przez instalację z piecem elektrycznym jest nawet trzykrotnie większy, niż w przypadku pompy ciepła, kotła na gaz ziemny, czy też węglowego. Z drugiej strony, nie jest on również na tak wysokim poziomie, aby nie rozważać zakupu kotła elektrycznego, a przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. Ze względu na swoją specyfikę doskonale sprawdza się on w budownictwie energooszczędnym. Ponadto może służyć nie tylko jako podstawowe źródło ciepła, ale jako jego wsparcie i współpracować bezpośrednio z kominkiem z płaszczem wodnym, czy też z piecem na paliwo stałe. Wówczas system staje się bezobsługowy i jest zdecydowanie wygodniejszy w codziennej eksploatacji.

Atutem pieca elektrycznego jest także to, że jest tańszy, niż budowa dedykowanej kotłowni olejowej, gazowej, czy na paliwa stałe. Już na etapie inwestycji można sporo zaoszczędzić. Choć docelowo eksploatacja będzie droższa, to jednak minie sporo czasu, zanim inwestycja się wyrówna. Obecnie istnieją spore zawirowania na rynku energetycznym, a posiadanie pieca elektrycznego uniezależnia odbiorców od braku gazu na rynku. Świadomi klienci zwracają również uwagę na to, że piec elektryczny należy do najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku. Podczas eksploatacji kotła nie dochodzi do wytwarzania kolejnych zanieczyszczeń środowiska. Jeżeli odpowiednio przygotujesz inwestycję, postawisz na bufor do akumulacji ciepła i tańszą taryfę, to koszt ogrzewania budynku w skali roku nie będzie duży, a istnieją sprawdzone sposoby na to, aby go jeszcze obniżyć.

Jak obniżyć pobór prądu przez piec elektryczny?

Koszty ogrzewania zależą w dużej mierze od tego, jak eksploatujesz piec. Przede wszystkim rekomenduje się korzystanie z centrali sterującej. Samo sterowanie pogodowe oraz ograniczenie temperatur w pomieszczeniach, gdy domowników nie ma w domu, będą miały znaczący wpływ na koszty i ich obniżenie. Ponadto nie powinno się przegrzewać pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że statystycznie podniesienie temperatury we wnętrzu o 1°C to około 6% większe zużycie prądu w danym okresie. Przy wyposażaniu wnętrza zwróć uwagę na to, aby grzejniki nie były zasłaniane przez meble lub inne przeszkody. Inne sprawdzone rozwiązania w zakresie obniżenie kosztów ogrzewania to m.in. odpowiednie wietrzenie pomieszczeń przy zamkniętych zaworach termostatycznych, a także umieszczenie termostatów i czujników temperatury w miejscach, gdzie nie zagrażają im przeciągi lub nadmierne działanie promieni słonecznych.

Zobacz też:  Jak obliczyć, ile prądu zużywa komputer na co dzień?

Oczywiście wpływ na obniżenie rachunków ma fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna może generować energię elektryczną z promieni słonecznych, a następnie przekazywać ją do systemu grzewczego z piecem elektrycznym. Takie rozwiązanie przekłada się na niższy średni koszt ogrzewania, co w przypadku domu o powierzchni 150 m2, może dać realne oszczędności. To jakiej mocy piec (w kW) wybrać, powinno być uzależnione od potrzeb inwestora oraz obliczeń wykonanych przez specjalistę. Dzięki temu użytkowanie kotła elektrycznego na potrzeby ogrzewania domu i ogrzewania wody będzie tańsze.



Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też