średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc

Sprawdź, ile wynosi średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc

Informacja o tym, ile wynosi średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc, jest niezwykle ważna. Na tej podstawie można obliczyć roczne zużycie energii i oszacować koszty z tym związane. Wiedza ta pozwala również na poszukiwanie realnych oszczędności.
Marcin

Średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc zależy od kilku czynników, w tym m.in. od liczby domowników, a także liczby i rodzaju posiadanego sprzętu elektronicznego. Z drugiej strony większość z nas posiada telewizor, lodówkę, czy pralkę. Dzięki temu można z dużym prawdopodobieństwem oszacować pobór energii w mieszkaniu w skali miesiąca, czy roku. Sprawdź, jak to liczyć i ile energii elektrycznej zużywa przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z magazynremont.pl

Ile prądu rocznie zużywa gospodarstwo domowe?

Uśrednione wartości zużycia prądu w gospodarstwie domowym zależą od wielu czynników. W związku z tym przyjmuje się dość szerokie widełki. Zgodnie z najnowszymi informacjami, standardowe zużycie prądu wynosi odpowiednio:

  • 800 – 1 600 kWh/rok dla gospodarstwa jednoosobowego;
  • 1 100 – 1 700 kWh/rok (2 osoby);
  • 1 400 – 2 100 kWh/rok (3 osoby);
  • 1 900 – 2 300 kWh/rok (4 osoby);
  • 2 200 – 2 700 kWh/rok (5 osób).

Tyle mniej więcej prądu zużywa standardowa rodzinie rocznie. Oznacza to, że im więcej osób, tym zużycie na jednego domownika proporcjonalnie maleje. Jest to związane z tym, że wiele urządzeń elektrycznych jest niezbędnych do naszego życia w mieszkaniu lub domu, niezależnie od tego, ile osób w nim mieszka. To m.in.: pralka, lodówka, telewizor, czy też żarówki w oświetleniu.

Jak obliczyć średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc?

O wyliczenia miesięcznego rachunku za prąd można pokusić się we własnym zakresie. W tym celu warto korzystać z dedykowanego wzoru, a następnie przeprowadzić wyliczenia dla pojedynczego urządzenia elektronicznego. Wzór wygląda następująco:

kW x h = kWh, gdzie:

kW – moc urządzenia

h – czas użycia urządzenia;

Zobacz też:  Jak obliczyć, ile prądu zużywa komputer na co dzień?

kWh – ilość zużytej energii

Pamiętaj o tym, że jeżeli moc urządzenia wynosi 2000 W, to jest to równe 2 kW. Oznacza to, że jeżeli tego typu urządzenie użytkowane jest przez 2 godziny dziennie, to zużywa 4 kWh prądu. Ten wynik należy pomnożyć przez liczbę dni w danym miesiącu, aby wyliczyć miesięczne zużycie prądu. Analogicznie wystarczy przemnożyć to przez 365 dni, aby obliczyć zużycie prądu w skali roku (kWh rocznie). Dzięki temu można samodzielnie obliczyć pobór energii każdego pojedynczego sprzętu elektronicznego w gospodarstwie domowym. Otrzymany wynik wystarczy pomnożyć przez cenę 1 kWH, aby estymować to, ile kosztuje prąd daną rodzinę w wybranym okresie. Następnie ten wydatek należy uwzględnić w domowym budżecie.

Jaki jest koszt energii elektrycznej?

Zużycie energii elektrycznej podaje się w jednostce kWh. To skrót od kilowatogodziny. Zgodnie z przyjętymi założeniami, 1 kWh prądu odpowiada poborowi energii przez urządzenie o mocy 1000 watów w perspektywie ciągłej pracy przez godzinę. Cena prądu zależy jednak od kilku czynników. Zależy to nie tylko od tego, ile prądu pobiera dany sprzęt. Wpływ na ostateczną kwotę mają również opłaty dodatkowe, w tym cena zakupu energii, podatek VAT, akcyza, koszty przesyłu, koszty własne dystrybutora, marża, podatki lokalne i inne opłaty. Nie bez znaczenia jest również taryfa. W Polsce zazwyczaj klienci wybierają G11 lub G12. Taryfa G11 charakteryzuje się jednakową opłatą za energię elektryczną przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, a taryfa G12 charakteryzuje się tym, że energia jest droższa w dzień, gdy pobiera się najwięcej prądu, i tańsza w nocy. Wówczas wykonywanie wybranych w nocy wybranych czynności domowych może przełożyć się na realne oszczędności, które zasilą domowy budżet.

W jaki sposób oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii to coś, na co może postawić każdy we własnym zakresie. Pamiętaj o tym, że im mniej prądu wykorzystasz, tym mniej wyniosą Cię opłaty. W związku z tym warto przed zakupem sprawdzić dane urządzenie w zakresie jego klasy energetycznej. Ponadto rekomenduje się wyłączanie z pracy urządzenia, jeżeli w danym momencie z tego nie korzystasz. Prostym sposobem na obniżenie rachunków może być wymiana żarówek na energooszczędne. Rekomenduje się także sprawdzenie oferty wybranych dostawców na rynku. Wówczas koszt 1 kWh może się różnić. Czasami to zależy od regionu. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, dzięki którym można znacznie zredukować korzystanie z prądu z sieci energetycznej. Wiele gospodarstw jest w stanie pracować samowystarczalnie lub tylko z niewielkim wsparciem z sieci. Automatycznie przekłada się to na obniżenie rachunków za prąd.

Zobacz też:  Jak podłączyć prąd na działce rekreacyjnej działce ROD


Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też