Jak podłączyć prąd na działce rolnej

Jak podłączyć prąd na działce rolnej

Avatar

Działki rolne są gruntami użytkowymi, które bardzo często oddawane są do dyspozycji bez gotowego przyłącza do sieci energetycznej. Jak łatwo można się domyślić, brak prądu może znacznie ograniczyć funkcjonalność działki rolnej. Tak więc jak podłączyć prąd na działce rolnej?

Przyłącze elektryczne na działce rolnej

W celu podłączenia prądu na działce rolnej, niezbędne okazuje się wykonanie również odpowiedniego przyłącza energetycznego. To właśnie dzięki niemu będzie można połączyć sieć energetyczną z zewnątrz wraz z tą instalacją, która już znajduje się na działce rolnej. Jeśli jednak dopiero rozglądasz się za działką dla siebie, być może warto dowiedzieć się jak wygląda zakup działki na firmę.

Oczywiście warto zwrócić uwagę na fakt, że tego typu przyłącze może być dwojakie. W pierwszej kolejności należy rozróżnić przyłącze napowietrzne, czyli takie, które przeprowadzane jest po prostu na słupach energetycznych. Niemniej jednak tego typu przełącza spotyka się częściej na działkach rolnych starego typu. W obecnej rzeczywistości dochodzi się już od przesyłania energii w ten sposób, gdyż nie wpływało to pozytywnie na bezpieczeństwo całej instalacji, a także na walory estetyczne. Kolejną możliwością wykonania przyłącze elektrycznego na działce rolnej to sposób z wykorzystaniem odpowiedniego okablowania. Wówczas niezbędne stają się dodatkowe prace, gdyż kable najczęściej schowane są pod ziemią.

Jak podłączyć prąd na działce rolnej?- kwestie formalne

Wykonanie przyłącze elektrycznego na działce rolnej, nieodłącznie związane jest również z szeregiem formalności, które należy wypełnić. Po pierwsze niezbędne okazuje się otrzymanie dokumentacji odnośnie technicznych warunków przyłączenia działki do zewnętrznej sieci elektrycznej. Wówczas niezbędna okazuje się wizyta w danym zakładzie energetycznym i złożenie w nim wniosku- dostępne są one do pobrania w Internecie. We wniosku należy dokładnie określić wartość mocy przyłączeniowej, która z kolei zależna jest od ilości, a także od mocy odbiorników prądu. Zdecydowanie rekomenduje się podanie większej mocy, niż będzie ona faktycznie potrzebna. Dzięki temu będzie można również zabezpieczyć urządzenia przed uszkodzeniem np. w przypadku zastosowania wysokiego poboru mocy. Niemniej jednak trzeba liczyć się z tym, że znacznie wpływa to na finalny koszt podłączenia działki rolnej do prądu. Nie można zapomnieć o tym, że dokumenty mogą się również różnić między sobą w zależności od dostawcy prądu, jednak niezbędnymi załącznikami zwykle jest akt własności działki. Podłączenie prądu może zostać wykonane w ciągu 30 od momentu kiedy wydane zostaną warunki techniczne przyłącza. W takim dokumencie będzie również można zapoznać się z informacjami odnośnie rodzaju przyłącza, czy nawet samego miejsca przyłączenia działki rolnej do sieci. Tak naprawdę w tym momencie trzeba zaznaczyć, że dalsze postępowanie celem przyłączenia działki rolnej do sieci energetycznej uzależnione jest właśnie od dokumentu, w którym wydawane są warunki techniczne wykonanego przyłączenia. Oczywiście jeśli przyłącze na działce rolnej będzie prowadzone z wykorzystaniem kabli, to należy liczyć się również z koniecznością przygotowania odpowiedniego projektu, który zostanie skonsultowany i zaakceptowany przez zakład energetyczny. Nie można zapomnieć również o skontaktowaniu się z Zakładem Uzgadniania Dokumentacji, gdyż to ten zakład określi dokładnie, czy przyłączenie prądu na danej działce rolnej, nie będzie w żaden sposób kolidowało z przyłączeniami innych mediów, gdyż pomiędzy nimi muszą zostać zachowane odpowiednie odległości. Po otrzymaniu jednak warunków technicznych, można przygotować tak zwane przyłącze tymczasowe. Prace te warto prowadzić w obecności doświadczonego elektryka, który zajmie się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa związanym z instalacją elektryczną. Warto wiedzieć, że przyłączenie prądu do działki rolnej często jest dość kosztownym przedsięwzięciem.

Zobacz też:  Pobór prądu na postoju samochodu – co warto wiedzieć?


Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też