Mój Prąd 5.0 – dofinansowanie do fotowoltaiki 2023

Dofinansowanie Mój Prąd 5.0 to rządowy program dopłat do instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii czy pomp ciepła. Najnowsza edycja tego przedsięwzięcia ruszyła z dniem 22 kwietnia b.r., a wnioskodawcy mogą liczyć na finansowanie w wysokości nawet 58 tys. złotych. Dla kogo przewidziany jest wspomniany program? Jakie warunki należy spełnić, by go otrzymać? Najważniejsze informacje znajdzie poniżej – zapraszamy do lektury!
Avatar

Mój Prąd 2023 edycja 5. (PPMP5) – podstawowe informacje

Mój Prąd 5.0 – pod tą nazwą kryje się kolejna edycja rządowego programu dofinansowań do urządzeń i systemów z zakresu odnawialnych źródeł energii. O ile poprzednie wersje programu zakładałyy dopłaty wyłącznie do instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, dofinansowanie Mój Prąd 5.0 skupia się na szerzej zakrojonym wsparciu: także dla użytkowników, którzy zakupili pompy ciepła (w różnych konfiguracjach) oraz kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody użytkowej. To istotna nowość, którą warto mieć na uwadze.

Program Mój Prąd 2023 wystartował dokładnie 22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi. Przewidywany budżet wynosi 955 mln złotych, a kolejne 400 mln zł zabezpieczono w formie dodatkowych funduszy w przypadku wyczerpania pierwotnej kwoty. Wnioski o przystąpienie do najnowszej edycji dofinansowań do fotowoltaiki można składać do dnia 22 grudnia 2023.

Kto może skorzystać z najnowszej odsłony programu Mój Prąd (2023)?

Wsparcie finansowe z tytułu zakupu fotowoltaiki lub innych rozwiązań OZE będą mogły uzyskać 3 grupy użytkowników – prosumentów, którzy produkują energię elektryczną na własny użytek:

 • I grupa – prosumenci rozliczający się w systemie net-billing, którzy dotychczas nie skorzystali z żadnych dotacji do zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznych.
 • II grupa – użytkownicy rozliczający się w systemie net-metering, którzy dotychczas nie skorzystali z możliwości dofinansowania do instalacji PV. Warunkiem jest jednak przejście ze “starego” systemu rozliczeń na zasady net-billingu.
 • III grupa – prosumenci rozliczający się w systemie net-billingu, którzy skorzystali już w dofinansowania do instalacji PV w poprzednich edycjach.
Zobacz też:  System monitoringu w domu - dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jakie warunki należy spełnić?

Głównym kryterium uzyskania dofinansowania Mój Prąd 5.0 jest dobrowolne przejście z systemu net-metering na net-billing. Przypomnijmy: system rozliczania net-metering (opomiarowanie netto) polega na “wymianie” kilowatogodzin za kilowatogodziny. Innymi słowy, właściciel instalacji PV oddając nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, może ją potem pobrać zupełnie za darmo. W przypadku net-billingu mamy do czynienia z systemem handlu energią elektryczną – prąd wyprodukowany i wprowadzany do sieci przeliczany jest na wartość pieniężną w złotówkach. Kwota ta jest następnie sumowana na specjalnym wirtualnym koncie prosumenta.

Kolejne warunki dołączenia do programu Mój Prąd 5.0 dotyczą wspomnianej już 3. grupy wnioskodawców – czyli osób, które korzystały z poprzednich dopłat. Instalowany wcześniej system fotowoltaiczny musi być przyłączony i opłacony po 1 stycznia 2020 roku, zaś jego moc powinna mieścić się w przedziale 2-10 kWh. Co więcej, prosumenci z tej grupy zobowiązani są zakupić dodatkowe urządzenie, które opisane jest w wytycznych programu Mój Prąd 5.0.

Jak wysokość dofinansowania Mój Prąd 5.0?

Ostateczna kwota dopłaty uzależniona jest od kilku czynników, m.in. tego, czy prosument decyduje się na zakup wyłącznie paneli fotowoltaicznych i czy już wcześniej korzystał z dostępnych dofinansowań. Przy maksymalnym zakresie inwestycji w ramach programu Mój Prąd 5.0 można uzyskać aż 58 tys. złotych.

Dofinansowanie do zakupu pompy ciepła lub kolektorów słonecznych

 • pompa ciepła typu powietrze-powietrze – dopłata maks. 4,4 tys. zł;
 • pompa ciepła typu powietrza-woda – dopłata maks. 12,6 tys. zł;
 • pompa ciepła typu powietrze-woda o podwyższonej efektywności energetycznej – dopłata maks. 19,4 tys. zł;
 • pompa ciepła gruntowa – dopłata maks. 28 tys. zł;
 • kolektory słoneczne – dopłata maks. 3,5 tys. zł.

Warto mieć na uwadze, że podane wyżej wartości są takie same, jak w przypadku bazowego poziomu dofinansowania z tytułu programu Czyste Powietrze 2023.

Zobacz też:  Rolety dzień noc: rewolucja w kontroli światła

Dofinansowanie do zakupu instalacji fotowoltaicznej

 • panele PV – dopłata maks. 6 tys. zł;
 • panele PV i komponenty – dopłata maks. 7 tys. zł;
 • panele fotowoltaiczne i magazyn energii – dopłata maks. 16 tys. zł;
 • magazyn ciepła – dopłata maks. 5 tys. zł;
 • systemy zarządzania energią – dopłata maks. 3 tys. zł.

Wypłata środków odbywa się po zakupieniu i instalacji urządzeń, po przedstawieniu zaświadczenia od operatora sieci dystrybucyjnej, które potwierdzi, że system funkcjonuje bez zarzutu i przekazuje energię do sieci energetycznej.

Głównym założeniem programu dofinansowań Mój Prąd 5.0 jest zachęcenie prosumentów do przejścia na system rozliczeń net-billing i zwiększenia autokonsumpcji wyprodukowanej energii. Stąd też m.in. uwzględnienie dotacji do zakupu dodatkowych urządzeń i elementów. Tekst powstał we współpracy z firmą Synteza OZE, a w jego przygotowaniu pomógł Piotr Łukasik – ekspert rynku energetycznego. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółowych informacji o programie Mój Prąd 5.0 na ich stronie internetowej.

Artykuł promocyjny.

Zobacz także:

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też