jaki ekspres do kawy

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Marcin

Istnieją różne rodzaje ekspresów do kawy, gdzie można wymienić m.in. ekspresy automatyczne czy kapsułkowe. Poznaj wady i zalety tych urządzeń. Sprawdź, jaki ekspres do kawy spełni Twoje oczekiwania!

Jaki ekspres do kawy – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka typów ekspresów do kawy, które różnią się sposobem działania. Każdy z nich posiada swoje zalety, ale także wady. Jeśli zastanawiasz się nad jego kupnem, masz do wyboru:

  • ekspres przelewowy;
  • kawiarkę;
  • ekspres półautomatyczny;
  • ekspres kombinowany;
  • ekspres kapsułkowy;
  • ekspres automatyczny.

Poniżej znajdziesz omówienie najważniejszych cech powyższych typów maszyn do kawy.

Więcej informacji o kawie w serwisie: https://kawaczyherbata.pl/kawa

Ekspres do kawy przelewowy

Bardzo łatwy w obsłudze. W ekspresie przelewowym używa się jednorazowych filtrów papierowych lub metalowych, które są wielokrotnego użytku. Dzbanek maszyny może być wykonany ze stali lub szkła żaroodpornego. Co ważne, ten rodzaj ekspresu może utrzymać zaparzoną już kawę w wysokiej temperaturze nawet przez kilka godzin dzięki płycie grzewczej.

Najważniejsze zalety ekspresu przelewowego to niska cena czy możliwość zaparzenia większej ilości napoju na raz. Co ważne, ten rodzaj maszyny pozwala także na przygotowywanie herbaty lub naparów z ziół, np. rumianku, szałwii lub mięty. Trzeba jednak wiedzieć, że aby kawa została zaparzona w prawidłowy sposób, ziarna muszą zostać zmielone na odpowiednia grubość – konieczne może być zakupienie młynka. 

W porównaniu do innych rodzajów, przygotowywanie kawy w ekspresie przelewowym zajmuje stosunkowo długo – napój jest gotowy po kilkunastu minutach. Należy także wspomnieć, że tak zaparzona kawa zawiera duże ilości kofeiny.

Kawiarka

Ten ekspres do kawy umożliwia przygotowanie nawet do kilkunastu filiżanek kawy. Napój przygotowany w ten sposób jest bardzo aromatyczny i wyraźny w smaku, choć w ten sposób ciężko będzie zaparzyć prawdziwe espresso (wynika to z faktu, że kawiarki nie są w stanie wytworzyć wystarczająco dużego ciśnienia).

Zobacz też:  Pożyczki pozabankowe przez Internet: głęboki wgląd w wirtualne rozwiązania finansowe

Kawiarki można podzielić na te tradycyjne (kawę parzy się na kuchence) lub elektryczne. Te drugie są zwykle wyposażone w minutnik i termometr. W przypadku tradycyjnych kawiarek trzeba zwracać uwagę na to, aby kawa nie parzyła się zbyt długo, ponieważ straci cały smak.

Tak jak w przypadku ekspresu przelewowego, główną zaletą tego rodzaju urządzeń jest bardzo niski koszt zakupu. Warto także podkreślić, że kawiarki nie są problematyczne w użytkowaniu – po zaparzeniu kawy wystarczy ją umyć i można z niej korzystać. Z drugiej strony jeśli chcemy kontrolować moc napoju, trzeba dodatkowo zakupić młynek do kawy.

Ekspres do kawy półautomatyczny

Ten rodzaj maszyny umożliwia już przygotowywanie prawdziwego espresso. Wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności, aby móc prawidłowo przygotować kawę. W odróżnieniu od ekspresów automatycznych, należy wsypywać zmielone ziarna do kolby, aby zaparzyć napój. Maszyny półautomatyczne mogą być wyposażone w dyszę do spieniania mleka. 

Choć ten rodzaj ekspresu pozwala na zaparzenie wysokiej jakości kawy, przygotowanie np. kilku filiżanek dla gości zajmuje stosunkowo dużo czasu. Dodatkowo trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, aby utrzymać go w dobrej kondycji.

Ekspres kombinowany

Ekspres kombinowany umożliwia przygotowanie zarówno espresso, jak i kawy filtrowanej. Tego rodzaju maszyny pozwalają już na ustawienie mocy napoju. Są także wyposażone w funkcję automatycznego czyszczenia, a także filtr wody, który ją zmiękcza – dzięki temu kawa smakuje jeszcze lepiej.

Ekspresy kombinowane posiadają także dysze do spieniania mleka i mały wyświetlacz ułatwiający codzienne użytkowanie. W tym przypadku nadal konieczne jest posiadanie oddzielnego młynka do kawy. 

Ekspres kapsułkowy

Popularny rodzaj ekspresu, m.in. dzięki dobremu stosunkowi jakości do ceny i łatwości przygotowania napojów. Parzenie kawy polega na umieszczeniu w maszynie specjalnej plastikowej kapsułki, w której znajdują się już zmielone ziarna. Ekspres kapsułkowy może być wyposażony w dyszę do spieniania mleka lub oddzielne kapsułki do przygotowania kaw mlecznych. Warto także wspomnieć, że posiada stosunkowo duży zbiornik na wodę, który pozwala na przygotowanie do kilkunastu napojów.

Zobacz też:  Rekuperacja a alergie: Jak wentylacja mechaniczna pomaga w walce z alergenami w powietrzu?

Wadą ekspresów kapsułkowych może być jednak większe zużycie plastiku. Dodatkowo liczba dostępnych rodzajów kapsułek jest nadal niewielka w porównaniu z dostępnymi kawami ziarnistymi, których nie wykorzystamy w tym typie maszyny.

Ekspres automatyczny

Ekspresy automatyczne są najwygodniejsze w użytkowaniu; pozwalają też na przygotowanie w szybkim czasie różnych typów wysokiej jakości kawy. Umożliwiają korzystanie z wbudowanych programów i przygotowywanie własnych presetów, w oparciu o wybór ciśnienia czy temperatury parzenia.  

Co ważne, ekspresy automatyczne są wyposażone we własny młynek – wystarczy więc wsypać kawę w ziarnach, a maszyna je zmieli i przygotuje preferowany napój. Główne wady tego rodzaju modeli to przede wszystkim stosunkowo wysoka cena i duży rozmiar.Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też