pracownik budowlany na 4

Kiedy pracownik budowlany może ubiegać się o L4?

Marcin

Każda osoba zatrudniona na podstawie odpowiedniej umowy może ubiegać się o L4. Czy istnieją jakieś specjalne zasady w stosunku do pracowników budowlanych? Dowiedz się więcej!

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich oparte są na odpowiednich przepisach. Każda jednostka, bez względu na wykonywany zawód, traktowana jest praktycznie jednakowo. Istnieje mały szczegół – wiele profesji przyczynia się do tzw. chorób zawodowych. Rodzaj dolegliwości jest charakterystyczny i inny dla pracy fryzjera, a inny dla nauczyciela. Jak wygląda sytuacja w przypadku pracowników budowlanych? Dowiedz się, z czym najczęściej przychodzą do lekarza. 

Zwolnienie lekarskie – definicja zaświadczenia

Zwolnienie lekarskie, inaczej nazywane L4, określa czasową niezdolność do pracy danej osoby. Chcąc go otrzymać, muszą być ku temu powody. Samo zwolnienie ma także określony czas trwania, a okres zasiłkowy może trwać obecnie 182 lub 270 dni w przypadku ciąży lub gruźlicy. Obowiązkiem osoby, która na nim przebywa, jest stosowanie się do zawartych w nim zaleceń, a także zadbanie o szybką rekonwalescencję i powrót do pracy. 

Pracownik budowlany – najczęstsze dolegliwości

Każdy człowiek jest inny i wykonuje inną pracę na co dzień. W związku z tym, problemy, z jakimi przychodzą poszczególne osoby do gabinetu lekarskiego, także się różnią. Pracownicy budowlani najczęściej otrzymują L4 na kręgosłup. Do innych powodów można zaliczyć:

  • wypadki przy pracy;
  • zwichnięcia i złamania;
  • dolegliwości związane ze wzrokiem np. sytuacja, gdy ciało obce dostanie się do oka;
  • depresję.

W jaki sposób można otrzymać zwolnienie lekarskie? 

Liczne ankiety wskazują, że jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w internecie, jest – L4 online tanio. Oczywiście należy to traktować z pewnym dystansem. To prawda, że obecnie wielu ludzi korzysta z konsultacji online, a także wystawianych w ten sposób recept i zwolnień lekarskich. Nie każde schorzenie jednak do tego predysponuje. Niemniej jednak, sama czynność jest niezwykle prosta! Wystarczy wypełnić specjalny formularz na wybranym portalu, a następnie czekać na kontakt ze specjalistą. 

Zobacz też:  Termoizolacyjne właściwości rolet zewnętrznych. Komfort o każdej porze roku

Pracownik budowlany a zalecenia lekarskie na L4

Elektroniczna forma zwolnień sprawiła, że większość osób nie do końca wie, co może zawierać owy dokument. Oprócz niezbędnego podpisu specjalisty, czasu trwania zwolnienia i ewentualnych kodów określających schorzenie, są w nim specjalne zalecenia. Opisuje się je za pomocą numerów:

  • 1 – oznacza zwolnienie lekarskie o charakterze leżącym, chory musi pozostać w domu, a zadania dnia codziennego koniecznie trzeba przekazać innym domownikom – co ważne, miejscem pobytu na takim L4 nie musi być własny dom, ale np. dom rodziców (należy o tym jednak poinformować określone organy, w tym pracodawcę);
  • 2 – zwolnienie, które dopuszcza przemieszczanie się w ważnych kwestiach tj. zakupy spożywcze, kontrola u lekarza czy kupno leku w aptece. 

Pracowniku budowlany, pozostań w domu!

Obecnie notuje się ogromną liczbę naruszeń zwolnień lekarskich. Niestety wielu ludzi nic nie robi sobie z wystawianych przez lekarza zaleceń, które często są bardzo rygorystyczne. L4 traktowane jest na równi z urlopem, a to ogromny błąd, który ma nieprzyjemne skutki. Na L4 nie wolno:

  • wyjeżdżać na wakacje te krótsze i dłuższe – wyjątkiem jest informacja w zaleceniach np. o turnusie rehabilitacyjnym w związku ze złamaniem;
  • spotykać się ze znajomymi w celach typowo towarzyskich;
  • uczestniczyć w grillach, imprezach, weselach;
  • wykonywać innej pracy zarobkowej;
  • robić remontów.

Bez względu na rodzaj wykonywanego zawodu, każdy ma takie samo prawo do L4 – pod warunkiem, że posiada ubezpieczenie chorobowe. Pracownik budowlany z reguły skarży się na inne dolegliwości, co jest związane z bardzo aktywnym wysiłkiem i często wymuszonymi pozycjami. Tak samo musi jednak przestrzegać określonych zaleceń i zadbać o szybką rekonwalescencję.



Zobacz także:
Zobacz też:  Jak wygląda montaż ogniw słonecznych z użyciem wkrętów do paneli fotowoltaicznych?
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też