Zmywarka wolnostojąca – co warto wiedzieć przed zakupem?

Marcin

Kuchnia to miejsce, gdzie wśród wyjątkowych aromatów przygotowywane są posiłki dla całej rodziny i gości. Po zjedzonym obiedzie przychodzi jednak czas na jeden z najbardziej nielubianych domowych obowiązków, jakim jest mycie naczyń. Aby uniknąć tej żmudnej konieczności, warto zainwestować w nowoczesną zmywarkę, która skutecznie nas wyręczy. 

Zmywarka wolnostojąca – informacje na początek 

Wolnostojąca zmywarka jest urządzeniem doskonale sprawdzającym się szczególnie w dużych pomieszczeniach, niemniej jednak można z powodzeniem wpasować ją również w przestrzeń niewielkiej kuchni. Ważne jest przede wszystkim, aby wybrać odpowiednią szerokość zmywarki, dostosowaną do metrażu pomieszczenia i własnych potrzeb. Najpopularniejszymi modelami są zmywarki o szerokości 45 oraz 60 centymetrów.  

Oprócz szerokości warto również zwrócić uwagę na pojemność urządzenia. To, ile naczyń dana zmywarka jest w stanie pomieścić, opisywane jest liczbą kompletów. Przyjmuje się, że optymalną pojemnością zmywarki dla czteroosobowej rodziny jest pojemność między 9 a 11 kompletami naczyń. Do najbardziej kompaktowych należą zaś zmywarki o pojemności 6–7 kompletów.  

Zakup zmywarki – na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Przed zakupem zmywarki wolnostojącej warto sprawdzić także, jak prezentują się najważniejsze parametry urządzenia. Należy do nich między innymi klasa energetyczna informująca o ilości prądu, jaką dany sprzęt zużywa przy pracy w ciągu roku. Ponadto, jeśli zależy nam na oszczędności oraz rozwiązaniach proekologicznych, powinniśmy zwrócić również uwagę na to, ile litrów wody zmywarka zużywa w ciągu jednego cyklu, a także miesiąca czy roku działania.  

Do istotnych parametrów zmywarki, znacząco wpływających na komfort jej użytkowania, należy poziom hałasu. Mierzony i wyrażany w decybelach informuje o tym, z jaką głośnością pracuje dane urządzenie. Do najcichszych modeli zalicza się zmywarki o poziomie hałasu w granicach 40 decybeli. 

Zobacz też:  Modne wnętrze na 2023 rok – wyposażenie salonu i sypialni

Zmywarka wolnostojąca – programy i dodatkowe funkcje 

Każda zmywarka 45 wolnostojąca posiada co najmniej kilka różnych programów pracy, jak również praktycznych funkcji dodatkowych, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Nowoczesna zmywarka wysokiej klasy powinna posiadać standardowy program prania, mycia ekologicznego, mycia przy połowie załadunku, ekspresowy, delikatny oraz program do mycia garnków.  

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, w które może być wyposażona zmywarka, jest to przede wszystkim możliwość zaplanowania pracy z opóźnionym startem, funkcja sygnału dźwiękowego, informującego o zakończonym myciu oraz specjalna funkcja wyparzania naczyń czy sterylizacji niemowlęcych butelek. 

Ponadto do chętnie wybieranych opcji zalicza się funkcję informowania o twardości wody i konieczności użycia specjalnej soli do zmywarki, funkcję zabezpieczenia urządzenia przed jego przedwczesnym otwarciem czy też funkcję blokady przed zalaniem.  

W przeciwieństwie do urządzenia do zabudowy zmywarka wolnostojąca jest sprzętem widocznym w kuchni. Dlatego też ważną kwestią jest jej estetyka. Warto dopasować design i styl wykończenia zmywarki do pozostałych urządzeń kuchennych, jak również kolorystyki i charakteru całego pomieszczenia.  Zobacz także:
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też