ile prądu zużywa grzałka do bojlera

Ile prądu zużywa grzałka do bojlera elektrycznego i ile to kosztuje?

Wśród rozwiązań technologicznych wykorzystywanych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej znajdują się bojlery. Umieszczona w nich grzałka odpowiada za doprowadzenie temperatury wody do pożądanego parametru. Sprawdź, ile prądu zużywa grzałka do bojlera elektrycznego.
Marcin

Wpływ na zużycie prądu przez grzałkę bojlera ma kilka czynników. Warto wziąć je pod uwagę przed zakupem urządzenia, aby zredukować koszty ogrzewania ciepłej wody w domu lub w biurze. Sprawdź, ile prądu zużywa grzałka do bojlera i od czego to zależy.

Od czego zależy zużycie energii przez grzałkę w bojlerze elektrycznym?

To ile energii elektrycznej pobierać będzie grzałka w bojlerze, zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma przede wszystkim moc i rodzaj grzałki. Kolejny parametr to pojemność bojlera. Im jest ona większa, tym grzałka będzie pracować dłużej, aby nagrzać wodę, co przełoży się na większe zużycie energii przez bojler. Przy urządzeniach o podobnych parametrach technicznych, pod uwagę brana jest również izolacja, czyli to, w jakim tempie będzie dochodziło do obniżania się temperatury w zbiorniku. W związku z tym kluczowe jest dobranie pojemności bojlera bezpośrednio do swoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli zużycie wody jest niskie, to nie ma sensu inwestować w duży bojler. Wówczas wygeneruje to dodatkowe zużycie kWh, co przełoży się na wyższe rachunki za prąd.

Jak dobrać moc grzałki do swoich potrzeb?

Kluczem w optymalizacji kosztów i zużycia energii elektrycznej przez bojler, jest dobranie odpowiedniej grzałki. Dla jednej osoby wystarczający powinien być bojler o pojemności ok. 60 litrów. Wówczas swobodę i komfort użytkowania zapewni już grzałka o mocy 1-1,8 kW. Jeżeli potrzeby tej osoby są wyższe, to warto pomyśleć o bojlerze 80 l i grzałce 2 kW. W przypadku trzyosobowej rodziny warto zakupić bojler 120 litrów. Do ogrzewania w nim wody nie wystarczy grzałka o mocy 2 kW. Wówczas rekomenduje się zakup urządzenia, którego moc będzie dochodziła nawet do 3 kW. Im większy bojler, tym większa moc grzałki i większy pobór energii. Odpowiedni wybór jest niezwykle ważny. Starannie dobrana grzałka pozwoli ogrzać wodę szybko i wydajnie pod kątem kosztów. Im bardziej energooszczędny model, tym mniejsze koszty eksploatacyjne.

Zobacz też:  Energetyka w Szwecji. Skąd Szwedzi czerpią prąd?

Ile prądu zużywa grzałka do bojlera i ile to kosztuje w skali roku?

Do obliczenia zużycia energii elektrycznej przez grzałkę do bojlera, potrzebujesz przede wszystkim jej mocy. Dla przykładu, ile prądu zużywa grzałka 2000w? Urządzenie o mocy 2000w sugeruje, że grzałka w ciągu godziny pracy pobiera 2 kW prądu. Oznacza to, że jej eksploatacja godzinna wynosi 2 kWh, co przy obecnych taryfach energetycznych przekłada się na koszty w granicach 1,60 PLN. Oczywiście bojler nie pracuje w trybie dobowym. Według uśrednionych danych, bojler pracuje przez około 3 godziny dziennie. W związku z tym standardowa grzałka 2kw pobierze w tym czasie 6 kWh. Oznacza to, że koszt grzania wody wynosi 4,80 PLN. Zgodnie z tym wzorem można określić zużycie dobowe dla konkretnego urządzenia i oszacować koszty jego eksploatacji zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie.

Zalety wykorzystywania bojlera do ogrzewania ciepłej wody użytkowej

Bez wątpienia nowoczesne bojlery elektryczne mają wiele zalet i można zastosować je w różnych sytuacjach. Jedną z nich jest m.in. możliwość połączenia bojlera z różnymi źródłami energii. Standardem jest podłączenie go do sieci, jednak ciekawą alternatywą jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Wpływa to na to, ile prądu zużywa bojler. Zamiast czerpać ją z sieci, będzie wykorzystywał odnawialne źródło energii, co zmniejszy średni koszt podgrzewania wody do temperatury wskazanej przez domowników. Kolejnym atutem jest duża swoboda kupujących w zakresie doboru pojemności zbiornika w bojlerze. Dzięki temu można dobrać urządzenie bezpośrednio do swoich potrzeb, a w razie konieczności (np. zwiększenia liczby domowników), wymienić bojler. Wpływa to na optymalizację kosztów.

Kolejne atuty to szybkość podgrzewania pożądanej ilości wody. Starannie dobrane urządzenie z odpowiednią grzałką sprawi, że cały system będzie działał szybko i wydajnie. Dzięki temu dostęp do ciepłej wody będziesz mieć zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Zasada działania podgrzewacza jest prosta, ponieważ pracuje wtedy, gdy jest potrzebny. Gdy jesteś w pracy i nie korzystasz z c.w.u., to nie generujesz dodatkowych kosztów. Ponadto bojlery są łatwe w montażu, serwisowaniu i eksploatacji. To przemawia za tym, aby z nich skorzystać.

Zobacz też:  Kto wynalazł prąd?


Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też