Czym palić w piecu z podajnikiem?

Czym palić w piecu z podajnikiem?

Avatar

Nie da się ukryć, że ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych, a świetną alternatywą stały się więc piece na paliwa stałe, które zapewniają tanie ogrzewanie, a także dość dużą wygodę. Najpopularniejsze są obecnie kotły z podajnikiem. Czym więc można palić w piecu z podajnikiem?

Palenie w piecu z podajnikiem- jakie są zalety tego rozwiązania?

Wspomniane już zostało, że z uwagi na stale rosnące ceny energii elektrycznej, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na wybranie o wiele tańszej alternatywy, którą jest ogrzewanie domu kotłem z podajnikiem na paliwa stałe. Kotły z podajnikiem charakteryzują się dość dużą wydajnością, a co najważniejsze również i wygoda w ich użytkowaniu. Najważniejsze jednak jest to, że kotły z podajnikiem pozwalają na ogrzanie nawet dużych powierzchni przy zachowaniu znacznie tańszych kosztów, więc z pewnością przyczyniają się one do poprawy ekonomii użytkowników. Niemniej jednak, warto w tym momencie skupić się na zaletach ogrzewania pomieszczeń przy pomocy kotłów z podajnikiem. Do największych z nich możemy zaliczyć:

  • względnie niską ceną opału, gdyż paliwa stałe są o wiele tańsze od paliw takich jak np. gaz czy olej
  • dość duża ekonomia podczas wykorzystywania kotła z podajnikiem
  • stosunkowo niskie koszty, które są związane z inwestycją w kocioł z podajnikiem, a także samym wykonaniem instalacji. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że kotły z podajnikiem są o wiele tańsze niż urządzenia przeznaczone do palenia paliwami innymi niż stałe. Co więcej nie ma w ich przypadku konieczności doprowadzania specjalnej instalacji paliwowej, jak np. w przypadku palenia olejem, a instalacja ta często wymaga dość pokaźnej inwestycji.
  • paliwa, którymi można palic w kotłach z podajnikiem cechuje bardzo duża dostępność na rynku, więc z pewnością nie będzie trzeba martwić się o to, że w pewnym momencie nie będziemy mogli ich dostać.
Zobacz też:  Czego nie można palić w piecu - Informujemy

Czym palić w piecu z podajnikiem?- paliwa stałe

Piecie z podajnikiem zostały zaprojektowane tak, by możliwe było spalanie w nich paliw stałych. Tak więc warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, co do tego typu paliw stałych można zaliczyć. Otóż są to zarówno ekogroszek jak i pellet, ale także i węgiel oraz drewno opałowe czy brykiet. Niemniej jednak trzeba powiedzieć sobie jasno, że palenie w piecu z podajnikiem dość dużymi kawałkami drewna opałowego lub nawet wielkimi bryłami węgla może być nieco ryzykownym rozwiązaniem, które w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić nawet do uszkodzenia samego podajnika, a jego wymiana często wiąże się z dość dużymi kosztami. Tak więc czym można palić w kotle z podajnikiem? Otóż najlepiej w przypadku tego typu kotłów wykorzystywać paliwa stałe jakimi są ekogroszek czy też pellet. Dlaczego? Warto zauważyć, że paliwa te są odpowiednio rozdrobnione, a to z kolei w łatwy sposób umożliwia ich automatyczne przetransportowanie do kotła, przez podajnik ślimakowy. Nie będzie mieć on więc problemu z dostarczeniem paliwa prosto ze zbiornika na opał. Śmiało można więc powiedzieć, że w przypadku kotłów z podajnikiem najlepiej sprawdzają się drobne paliwa stałe, które nie będą utrudniać podajnikowi transportu. Warto zauważyć, że piece z podajnikiem zapewniają użytkownikom ogromną wygodę. Zbiornik takiego pieca, w momencie kiedy zostanie zasypany pozwala na automatyczne dozowania paliwa, a to wiąże się praktycznie z brakiem konieczności obsługi pracy takiego pieca nawet przez kilka dni. Co więcej kotły te posiadają tak zwany palnik retortowy, a sam sterownik zamontowany w piecu reguluje prędkość dostarczania kolejnego paliwa, a także kontroluje pracę kotła tak, by nie zgasł. Niemniej jednak kotły te są nieco droższe od tradycyjnych pieców zasypowych, gdyż charakteryzują się bardziej zaawansowaną budową oraz dość skomplikowaną automatyką.

Zobacz też:  Jaki piec na pellet do domu 200m2


Zobacz także:
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też