Farma fotowoltaiczna – zarobki

Rosnące ceny energii elektrycznej sprzyjają inwestycjom w OZE. Farmy fotowoltaiczne wymagają co prawda dużego kapitału początkowego, ale mogą też przynosić znaczne przychody. Od czego zależy opłacalność farmy fotowoltaicznej? Ile można zarobić, produkując ekologiczną energię elektryczną ze słońca?
Marcin

Budowa farmy fotowoltaicznej – jakie są koszty?

Dużym atutem inwestycji w farmę fotowoltaiczną są niewielkie koszty eksploatacyjne. Na samym początku trzeba jednak dysponować sporym kapitałem. Jakim? To zależy od wielu czynników. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW może wynosić od ok. 3 do nawet 6 mln zł. Największy wpływ na ich wysokość mają:

  • zastosowane rozwiązania technologiczne (typ paneli fotowoltaicznych),
  • sposób posadowienia paneli (konstrukcja wsporcza),
  • zakup lub dzierżawa gruntu.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej mogą też podwyższać dodatkowe rozwiązania (jak np. trackery słoneczne pozwalające zwiększyć wydajność instalacji PV).

Rentowność farmy fotowoltaicznej – od czego zależy

Opłacalność farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Można je podzielić na trzy grupy. Pierwsza ma związek z kosztami i obejmuje:

  • koszty początkowe – im bardziej uda się je obniżyć, tym szybciej inwestycja się zwróci;
  • koszty eksploatacyjne – serwis farm fotowoltaicznych jest potrzebny jedynie od czasu do czasu, ponieważ instalacje PV są co do zasady bezobsługowe; trzeba jednak brać pod uwagę także dzierżawę gruntu czy podatki oraz zużycie energii elektrycznej na własne potrzeby (np. monitoring terenu, oświetlenie);
  • koszty kapitału (czyli np. wysokość odsetek kredytowych) – opłacalność inwestycji w farmę fotowoltaiczną można dodatkowo zwiększyć poprzez dofinansowanie!

Drugą grupą czynników wpływających na rentowność farmy fotowoltaicznej są te związane z jej wydajnością. Wydajne instalacje fotowoltaiczne produkują więcej energii elektrycznej, dzięki czemu przynoszą większe przychody. Należy więc zwrócić uwagę na nasłonecznienie terenu, jakość zastosowanych elementów (ważne są nie tylko panele PV, ale też np. inwertery czy okablowanie) i poprawność projektu oraz wykonania. Nawet niewielkie straty związane np. z nieoptymalnym ustawieniem paneli mogą się bowiem przekładać na straty liczone w setkach tysięcy złotych.

Zobacz też:  Pompy do beczek bez tajemnic – sprawdź co musisz o nich wiedzieć

Niezwykle istotne są także cena sprzedaży energii oraz system, w jakim się to odbywa. Obecnie farmy fotowoltaiczne najczęściej uczestniczą w tzw. systemie aukcyjnym. W ramach aukcji OZE państwo zobowiązuje się do zakupu energii z farmy fotowoltaicznej po cenie wyższej niż rynkowa, przez okres 15 lat. Trzeba jednak uprzednio wziąć udział w konkursie ofert. System aukcyjny jest atrakcyjny głównie z uwagi na gwarancję stałych cen energii w okresie trwania umowy. Energię elektryczną można też sprzedawać poprzez umowy PPA (Power Purchase Agreement), w których wytwórca energii z OZE zawiera z odbiorcą co najmniej 5-letni kontrakt na sprzedaż prądu.

Farma fotowoltaiczna – opłacalność będzie spadać czy rosnąć?

Obecnie opłacalność inwestycji w fotowoltaikę cały czas rośnie. Nic nie wskazuje na to, aby popyt na ekologiczną energię miał zmaleć, co daje nadzieję wszystkim inwestorom rozważającym budowę farmy fotowoltaicznej. Wciąż toczą się prace związane z regulacją zasad sprzedaży prądu. W niedalekiej przyszłości mają się pojawić zachęty do stosowania umów PPA, a aukcje OZE najprawdopodobniej będą zlikwidowane. Wszystko wskazuje więc na to, że farmę fotowoltaiczną będzie można uznać za opłacalną inwestycję także w przyszłości. Najbardziej prawdopodobny scenariusz mówi o dalszych wzrostach cen energii, co przełoży się na większe zyski z każdej instalacji fotowoltaicznej.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej – podsumowanie

Eksperci szacują, że komercyjna instalacja PV może się zwrócić już w 7-10 lat. Inwestycja stanowi duży jednorazowy wydatek, ale może przynosić zyski netto w wysokości kilkuset tysięcy zł rocznie za każdy 1 MW mocy instalacji. Ważne jednak, aby zadbać o jej prawidłowy projekt i wykonanie. Pomogą Ci w tym profesjonalne usługi kafarowania, czyli wbijania pali pod konstrukcje fotowoltaiczne. Solidnie i szybko wykonane prace pozwolą zmniejszyć koszt instalacji i jej serwisowania, a tym samym zwiększyć zyski!

Zobacz też:  W jaki sposób można zaoszczędzić energię elektryczną w domu?

Treść promocyjna

Zobacz także:

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też