prąd na kartę

Prąd na kartę – czym jest i na czym polega licznik przedpłatowy?

Licznik pre-paid to przedpłatowy model rozliczenia energii elektrycznej. Popularny prąd na kartę to ciekawa alternatywa dla klientów indywidualnych i osób, które w danej lokalizacji z energii elektrycznej korzystają w ograniczonym stopniu. Na czym to polega i jacy operatorzy oferują rozwiązanie przedpłatowe?
Marcin

Mechanizm tego typu polega na tym, że prąd na kartę należy doładować w zależności od swoich potrzeb. Licznik na kartę to rozwiązanie przedpłatowe, czyli najpierw trzeba doładowywać kartę, aby następnie móc korzystać z prądu. Pod tym względem można porównać to z popularną ofertą telefonu na kartę. To od użytkownika zależy, za jaką kwotę wykupi doładowanie prądu. Sprawdź wady i zalety tego rozwiązania.

Licznik przedpłatowy – jak działa?

Zasada działania licznika przedpłatowego jest stosunkowo prosta. To klasyczny licznik prądu, który doładowuje się w zależności od swoich potrzeb. Model pre-paid polega na płatności z góry za energię elektryczną. Kupuje się doładowanie w postaci dedykowanego kodu energetycznego. Zawiera on 20 cyfr. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kodu do licznika. W zależności od wykupionej ilości energii, wydatek będzie mniejszy lub większy. Po wprowadzeniu kodu dana ilość energii jest dodawana do licznika, a następnie stopniowo ubywa jej podczas korzystania z prądu. Atutem tego rozwiązania jest to, że licznik można doładować dowolną kwotą. Oczywiście im wyższy rachunek, tym więcej kilowatogodzin do zużycia. Na wyświetlaczu licznika znajduje się aktualne saldo, dlatego użytkownicy mają ciągłą kontrolę nad stanem posiadania wykupionej energii elektrycznej. Model ten zwiększa kontrolę nad wydatkami na energię, a także minimalizuje ryzyko występowania zadłużenia u odbiorców, ponieważ najpierw płacimy, a później korzystamy.

Kto może skorzystać z licznika na kartę pre-paid?

Tak naprawdę usługa tego typu skierowana jest do wszystkich zainteresowanych. Standardowo na instalację licznika przedpłatowego decydują się konkretne grupy odbiorców. Należą do nich m.in. właściciele domków letniskowych, którzy korzystają z nich sezonowo. Wówczas wykupują prąd w okresie użytkowania nieruchomości. Gdy nie korzystają z energii, to nie doładowują salda. Dzięki temu jeszcze lepiej można kontrolować wydatki na prąd. Model pre-paid spotykany jest również w przypadku mieszkań na wynajem. Wówczas obowiązek doładowania energii spoczywa na najemcach, którzy płacą za prąd. To bardzo wygodne rozwiązanie z punktu widzenia właściciela nieruchomości, który nie musi się martwić tym, aby na czas zapłacić za prąd w danym miesiącu. Odpowiedzialność za to jest po stronie najemców, którzy mogą korzystać z energii po opłaceniu doładowania.

Zobacz też:  Czym jest i jak czytać etykiete energetyczna lodówki

Prąd na kartę – jak doładować licznik przedpłatowy?

Obecnie doładowanie licznika przedpłatowego jest bardzo proste. Tak naprawdę kod doładowania licznika można zakupić bez wychodzenia z domu. Na stronie dostawcy energii elektrycznej znajdują się dedykowane zakładki, dzięki którym można kupić kod i doładować swój licznik z poziomu internetu. W tym celu wystarczy wpisać dedykowany cyfrowy kod kreskowy indywidualnej karty, która przypisana jest do danego punktu poboru energii, wybrać odpowiednią kwotę doładowania, a także dokonać płatności. W zależności od wybranej opcji, licznik doładuje się automatycznie, lub kupujący otrzyma kod na podany adres e-mail. Wybrane firmy energetyczne posiadają również aplikacje mobilne, dzięki którym również można dokonać płatności. Tradycyjną alternatywą pozostaje skorzystanie ze stacjonarnego biura obsługi klienta lub kontakt z infolinią. Mnogość opcji sprawia, że prąd na kartę stał się wygodną opcją zarówno dla młodych i zaawansowanych technologicznie osób, jak i dla starszych odbiorców energii.

Jacy operatorzy oferują prąd na kartę?

Prąd na kartę oferuje coraz więcej dostawców energii. Tego typu oferty prądu posiadają m.in.: Energa, PGE, Tauron, czy ENEA. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i złożyć wniosek. Jeżeli będzie rozpatrzony pozytywnie, to licznik zostanie zainstalowany.

Czy można uruchomić debet na liczniku?

Co ciekawe, na liczniku pre-paid można uruchomić debet. To niezwykle przydatna opcja w sytuacji, gdy posiadacz prądu na kartę zapomni o doładowaniu w czasie świąt, czy też weekendu. Wówczas opcją pozostaje debet. Wykorzystane w ramach niego kilowaty są następnie odejmowane od kolejnego doładowania. Poszczególni sprzedawcy energii mogą mieć różne wytyczne w tym zakresie, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ich ofertą.



Zobacz także:
Zobacz też:  Jaki kąt dachu pod panele fotowoltaiczne?
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też