Podczas wykorzystywania różnorodnych przyrządów pomiarowych konieczne jest przeprowadzanie ich cyklicznego wzorcowania, które pozwoli poznać i określić ich stan dokładności. Aby móc kompleksowo je sprawdzić konieczne jest skorzystanie z usług oferowanych przez Laboratorium Wzorcujące, takie jak Tenslab. Co warto wiedzieć o procesie wzorcowania? Jakie metody są tutaj stosowane i jakich narzędzi ono dotyczy?
Wzorcowanie – charakterystyka
Wzorcowanie zamiennie nazywane jest również kalibracją. Jest to zbiór różnych działań wykonywanych w danych warunkach. Celem tego jest określenie wartości narzędzi zgodnie z ich przydatnością do wykonania pomiarów jako zgodnych z ogólnie przyjętymi normami. Najczęściej stosowanymi metodami wzorcowania jest statyczna próba rozciągania oraz badanie metalograficzne.
Laboratorium wzorcujące Tenslab oferuje kompleksowe usługi wzorcowania dla przyrządów określających:
- wielkości geometryczne i elektryczne,
- moment siły,
- ciśnienie,
- temperaturę i wilgotność,
- powierzchnie.
Statyczna próba rozciągania
Statyczna próba rozciągania to najczęściej stosowane badanie wytrzymałościowe. Polega na rozciąganiu materiału w przeciwległych kierunkach, aż do rozerwania. Właściwości badane podczas wykorzystywania tej metody to wytrzymałość oraz umowna granica plastyczności materiału. Próby rozciągania metali możemy przeprowadzić zarówno w zwykłej, pokojowej temperaturze jak również w tej podwyższonej. Do dyspozycji mamy kilka maszyn wytrzymałościowych, które pozwalają na uzyskanie niezwykle dokładnych pomiarów.
Stosowane najczęściej w przypadku próbek płaskich, okrągłych, dzięki czemu z pomocą tych metod możliwe jest zbadanie rur, prętów zbrojeniowych i innych.
Badania metalograficzne
Badania metalograficzne są wykonywane w celu zbadania mikrostruktury metali. Najczęściej wykorzystywane jest tutaj powiększenie za pomocą mikroskopu optycznego o wartości powiększenia 20-1800 krotnego. Polega ono na obserwacji powierzchni w stanie naturalnym lub przygotowaniu odpowiednich zgładów w celu poznania struktury oraz umożliwienia oceny i identyfikacji nieciągłości w materiałach.
Badania metalograficzne można podzielić na dwie kategorie. Są to badania makroskopowe i mikroskopowe. Próbki przygotowywane są ze złączy spawanych lub wyrobów hutniczych. Obserwacje te przeprowadzane są zazwyczaj z wykorzystaniem oka, szkła powiększającego lub też mikroskopu- w zależności od przypadku. Istnieje możliwość przeprowadzenia ich również na innych elementach badań, nie tylko tych w formie odpowiednio przygotowanych zgładów.
Sprawdź ofertę Laboratorium Wzorcującego Tenslab
Oferta Laboratorium Wzorcującego Tenslab zawiera w sobie kompleksowe usługi wykonywane przy pomocy wysokiej jakości przyrządów z pomocą wykwalifikowanej kardy. To pozwala na uzyskanie pomiarów z niezwykłą precyzyjnością. Wzorcowanie przyrządów można wykonywać przez cały czas użytkowania, w odpowiednio określonym czasie w zależności od warunków pracy, zanieczyszczeń oraz ważności dokładności przyrządów. Wybierając profesjonalną pomoc Laboratorium Wzorcującego możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości pomiarów przyrządów, co pozwala na uzyskanie większej jakości usług i wyrobów. Korzystanie z tych usług pozwala uzyskać wysoką wiarygodność wyników i uznanie uzyskanych pomiarów również przez firmy zagraniczne.
Zobacz także:
- Wzorcowanie suwmiarek
- Badania NDT – dlaczego warto je przeprowadzić?
- Badania nieniszczące – kontrola jakości, która pozwala zadbać o bezpieczeństwo
- Badania nieniszczące spoin – dlaczego są ważne i na czym polegają?
- Jak podłączyć prąd na działce ROD?